שלי על אפשרות הכניסה לקואליציה: "לא נאפשר כניסה לממשלה בתור קבלני ביצוע של נתניהו"

3 במאי, 2016
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הערב של גלי צה"ל, "חמש בערב" עם ירון וילנסקי ויעקב ברדוגו, והתייחסה לידיעות לפיהן מתנהל משא ומתן לכניסת המחנה הציוני לקואליציה. מתוך דבריה:

"וילנסקי: יש משא ומתן, עד כמה שאת יודעת?
שלי: אני חושבת שברדוגו הגדיר את זה בצורה הכי מדויקת. מרגע שמוקמת ממשלה תמיד יש כאלה שרוצים לשנות את הרכבה, בין אם מתוכה ובין אם מחוץ אליה. תמיד יש שליחים מטעם עצמם ושליחים מטעם אחרים.
וילנסקי: אבל יש רמות של גישושים ויש רמות שבודקים אם שר משפטים או לא. זה מגיע לשם כבר?
שלי: ממש לא. אני רוצה לשים את הדברים במקום המדויק, ואני אגיד את עמדתי כפי שאני אומרת אותה שוב ושוב ושוב מיום אחרי הבחירות. לו היה מדובר בממשלת אחדות פריטטית שמביאה לידי ביטוי שתי מפלגות גדולות שחוברות יחד עם מפלגות נוספות, עם קווי יסוד משותפים שעונים על הערכים והאידאולוגיה של מפלגת העבודה בתחום המדיני, הכלכלי, החברתי והאזרחי – כי אז לא הייתי פוסלת אפשרות כזאת על הסף. אני אומרת את זה מההתחלה. אבל כל הגישושים, כל הרבעי הצעות וכל הדברים שעד עכשיו הונחו על השולחן – זה להגיד מילה מופרזת, הופרכו באוויר – לא הגיעו בכלל למה שאמרתי לכם בתחילת המשפט. אלה הן הצעות שונות ומגונות למפלגת העבודה להצטרף כגלגל חמישי לעגלת נתניהו או כקבלני ביצוע של מדניות נתניהו או כעלה התאנה של ממשלת נתניהו. הדבר הזה לא בא בחשבון, מאוד פשוט.
ברדוגו: חברת הכנסת יחימוביץ, מתי נחשפת בפעם האחרונה לאיזו הצעה שכזאת? מתי בוז'י הרצוג התקשר אלייך ואמר שיש הצעה והוא רוצה שתחשבי עליה?
שלי: אתה בטח יודע שזה לא הולך ככה. לא, זה לא שביום אחד לפתע בטקס רב רושם אומרים יש הצעה. בוודאי שהיו דיבורים, וכן, אני מניחה שבוז'י מעדכן אותי לפחות בחלק מהם.
וילנסקי: אנחנו שואלים לא מה את מניחה אלא מה שמעת.
ברדוגו: מתי בפעם האחרונה ומה שמעת?
שלי: בפעם האחרונה דיברנו על זה לפני כמה שבועות. בפעם האחרונה-אחרונה שלשום, כי רציתי באמת לשאול אותו מה פשר הסערה והאם יש משהו שאני לא יודעת עליו.
וילנסקי: מה הוא אמר שלשום?
שלי: ששום דבר לא קרה. אני רוצה להגיד לכם יותר מזה, הייתי בחו"ל שבוע. חזרתי לכותרות מדהימות על אוטוטו כניסה לממשלה. באמת שאלתי אותו ברחל בתך הקטנה, ואני מאמינה לו שלא נפל דבר וחצי דבר בשבועות האחרונים.
וילנסקי: היא אומרת לך, ברדוגו תירגע.
שלי: לא מרגיעה אותו. אין ספק שיש הרבה מאוד שחקנים במגרש שיש להם אינטרס ראשון במעלה לייצר את הקואליציה הזאת ויש אחרים שלא.
ברדוגו: מתוך הדיבורים של הימים האחרונים, בהנחה שאין את התיק של בוז'י הרצוג ואיום העננה הפלילית מעליו מוסר. יצחק הרצוג מגיע לוועידת מפלגת העבודה ומציג 15 תפקידים בכירים, בהם ניהול המשא ומתן המדיני, תיק המשפטים, סוגיות נרחבות ל-24 חברי קואליציה. מפלגת העבודה על חודו של קול אחד מאשרת כניסה לממשלה. מה עושה אז שלי יחימוביץ? נשארת ונלחמת מבפנים או עושה מעשה קדימה?
שלי: מבפנים בתוך מפלגת העבודה אתה מתכוון, כן?
ברדוגו: כן. יש החלטה דמוקרטית.
שלי: התסריט שאתה מתאר הוא לא תסריט אמיתי. אני אגיד את זה בצורה שאני מקווה שלא תשמע יהירה אבל היא מבהירה את המצב. אני וגם אחרים, אני מניחה, לא נאפשר כניסה לממשלה בתור אותו גלגל חמישי, בתור קבלני ביצוע של נתניהו. זה פשוט לא יתרחש. וגם הרצוג כיו"ר מפלגה ידוע שהוא לא יכול להוביל מהלך כזה בעצמו והוא זקוק לתמיכה לא רק ממני אלא גם מגורמים נוספים.
וילנסקי: יש לך את הכוח למנוע את זה?
שלי: אני מניחה שכן. אני לא רוצה להפגין כאן עודף שליטה במה שמתבצע, אבל אני מניחה בלשון המעטה שיש לי השפעה על התהליך הזה, שהגדרתי את הגבולות שלו עכשיו באוזניכם בצורה מאוד ברורה.
ברדוגו: ובגבולות האלה הוא אומר לך שנכנסים להשפיע, מקבלים את המשא ומתן המדיני, בבת עיננו, התהליך המדיני, בידינו, שינוי מהותי במבמה הקואליציה.
שלי: כן, אבל כדי שהדבר הזה יהיה לו תוקף או אמינות, כי הרי מפלגת העבודה הייתה בסרטים האלה בעבר שבהם זרקו לה איזה עצמם, אמרו לה 'בואי תכנסי, תשפיעי מבפנים' ובסוף נשארה כסרח עודף, וזה קרה גם בעשר השנים שאני הייתי בפוליטיקה – כמובן לא כשאני הייתי יו"ר המפלגה, כי סירבתי להיכנס לממשלה. לשם כך יש את הדבר הבסיסי שאמרתי בהתחלה, והוא קווי יסוד משותפים שונים באופן מוחלט מקווי היסוד של הממשלה הזאת. הממשלה הזאת אין לה קווי יסוד מדיניים."

להאזנה לראיון המלא: