"הבוחרים שלנו לא הצביעו לנו כדי שנשרת ממשלת ימין"

16 במאי, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית "מנחם הורוביץ עושה עניין" עם מנחם הורוביץ ברדיו גלי ישראל, והתייחסה למגעים שמנהל יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג על כניסה לממשלת נתניהו. מתוך דבריה:

"הורוביץ: מדוע לא להיכנס לממשלה?

שלי: זו תשובה שקצת כולאת אותי בכן ולא. אני אגיד לך למה כן ולמה לא. אני אחזור על מה שאני אומרת מאז הבחירות האחרונות. בבחירות האחרונות נוצר מצב של שתי מפלגות גדולות. נכון שהליכוד ניצח, נכון שאנחנו הפסדנו, אבל מדובר במפלגות של 30 ו-24 מנדטים. לכן אמרתי שלו הייתה קמה ממשלת אחדות לאומית ממש כלשונה, עם קווי יסוד משותפים, עם כמה צעדים מכריעים שיש לעשות, כמו למשל, אם תיקח את מודל 1984, ממשלת האחדות כשהאינפלציה השתוללה במאות אחוזים, אתה יודע, המאזינים היותר צעירים לא יודעים על מה אני מדברת, אבל כלכלת ישראל עמדה לפני קריסה ולא סתם כמטאפורה אלא באמת עמדה לפני קריסה, והייתה גם מלחמת לבנון – אז הייתה סיבה לממשלת אחדות והייתה גם רוטציה. או למשל כשמפלגת העבודה הצטרפה לאריאל שרון ערב ההתנתקות. לו יתואר באמת, כמו שאומרים זקני מפא"י, שהייתה נוצרת ממשלת אחדות עם קווי יסוד שנותנים ביטוי אידאולוגי לשתי המפלגות הגדולות והדמוקרטיות במפה הפוליטית, לא הייתי פוסלת את זה. הייתי בוחנת את האפשרות הזאת ברצינות רבה ביותר. מה שקורה עכשיו, מנחם, לא קרוב אפילו מילימטר ולא קילומטר ולא אלף קילומטר למה שתיארתי. מה שקורה עכשיו הוא שיש ממשלת ימין, לצערי. היא נבחרה באופן דמוקרטי, היא מושלת. המפלגה המתונה והשמאלנית ביותר שבה היא כולנו, שגם היא ימין-רך כמו שכחלון עצמו הגדיר. מה שאנחנו מתבקשים לעשות הוא לוותר על כל הערכים שלנו, על כל הדברים שאנחנו מאמינים בהם ופשוט לזחול לממשלה הזאת כקבלני ביצוע. זה דבר שהוא פשוט בלתי סביר. בדבר הבסיסי ביותר, בלתי סביר כלפי הבוחרים שלנו.
הורוביץ: ברור, אבל אני שואל אם ראש הממשלה יקרא היום לשיחה ויגיד לך: 'שלי, האם את בכלל מלכתחילה מוכנה להיכנס לממשלה בראשותי ואני מתחייב לך בכתב שכל הנושאים שחושבים לך ע סדר היום, כל הדברים האלה ימולאו עד תום.' אם ראש הממשלה מוכן לשנות קווי יסוד וללכת לקראת קווי היסוד של המחנה הציוני, האם את מוכנה להצטרף לממשלה בראשותו?
שלי: מנחם, אם ממשלה בראשות נתניהו יוצאת למהלך מדיני מכריע אמיתי ולא פיקטיבי, אם הממשלה בראשות נתניהו מחוקקת חוקים שהם ברוח שלטון החוק הדמוקרטי כפי שאני מאמינה בהם, אם הממשלה בראשות נתניהו מבטלת את מתווה הגז ויושבים לכתוב מתווה אחר, אם הממשלה בראשות נתניהו עושה עוד ועוד דברים – אז זאת ממשלת האחדות שדיברתי עליה. אבל מה שאתה תיארת עכשיו זה תסריט שהוא לא קיים במציאות. בסוף אנחנו לא מתכתבים עם מציאות דמיוני.
הורוביץ: האלה שאני שואל היא האם יש לך התנגדות בסיסית, לא משנה מה שנתניהו יעשה – את בממשלה שלו לא מוכנה לשבת? או שאת אומרת שאם ישנו את קווי היסוד ואם ילכו לקראת המחנה הציוני ויקבלו את העמדות המאוד ברורות, את בהחלט תשקלי בחיוב?
שלי: אם אתה שואל אותי אם אני פוסלת פסילה אישית את בנימין נתניהו, אז בוודאי שהוא בר פלוגתא אידאולוגי מוחלט כמעט בכל דבר ועניין אבל אני בוודאי לא פוסלת אותו אישית. שים לב, אני אף פעם בכל שנותי כפוליטיקאית לא ביזיתי אותו, לא השפלתי אותו, לא קיללתי, לא פגעתי באישתו כעיקרון. בקונסטלציה הנוכחית ובהצעה הנוכחית, כמו שאמרתי לך כבר בהתחלה ואמרתי את זה בגילוי לב – לו היה מדובר בממשלת אחדות עם קווי יסוד משותפים ויכולת ביצוע, אז הייתי שוקלת את זה. שים לב, אני אומרת דברים מאוד מפורשים. אבל שוב, אנחנו מדברים פה בדיבור שהוא לא קשור למציאות. בסוף, בריתות כל כך קשות כמו הברית הזאת דורשות דרמה.
הורוביץ: אבל אם המציאות הזאת תשתנה ואכן תהיה דרמה, שלי יחימוביץ' לא פוסלת אפשרות להיכנס לממשלה בראשותו של נתניהו?
שלי: אם תתרחש דרמה משמעותית ביותר, מדינית, דמוקרטית, חברתית וכלכלית, אני בהחלט אשקול ממשלת אחדות אמיתית, לא ממשלת ימין שמפלגת העבודה זוחלת לתוכה. שוב, מנחם, אני לא רוצה לקלקל לך את הסיפוק, אבל זה לא סקופ וזו לא כותרת כי אני אומרת את זה שוב ושוב מאז הבחירות. אני באמת מתכוונת לזה. אני חושבת שבאמת נוצרה מציאות פוליטית של שתי מפלגות גדולות ומרכזיות. נכון שהיום מצבנו בסקרים לא מזהיר בלשון המעטה ממש, ונכון שאנחנו בבעיה פוליטית קשה, אבל עדיין מדובר ב-24 מנדטים. אם מייסדים שותפות של אמת עם יכולת להשפיע על גורלה של המדינה, אז הייתי שוקלת את זה. אבל זה כל כך כל כך רחוק מההצעה הזאת. אני אגיד לך עוד משהו. אני פוליטיקאים כבר עשר שנים. סיקרתי את המערכת הפוליטית מבחוץ הרבה שנים קודם. אני עוד לא ראיתי הצעה כל כך משפילה כמו שהוצעה להרצוג ע"י נתניהו.
הורוביץ: אגב, מה קרה לו להרצוג שהוא מוכן לזחול כך לממשלה בראשותו של נתניהו?
שלי: אני לא רוצה לענות בשמו. תראיין אותו, הוא בוודאי יסכים להתראיין אצלך. אני חושבת שזכותו ללכת לנהל משא ומתן. יש לי שתי הערות על זה. אחת, זה צריך להתנהל בגלוי, בלי בושה ובלי כפל לשון של לשאת נאומים חוצבי להבות איך לעולם לנצח נצחים ולעולם ועד לא נשב בממשלתו של נתניהו ובמקביל לנהל משא ומתן. אז אחד בגלוי וביושר, ושתיים לדעת להגן על האינטרסים שלנו ובעיקר על הערכים שלנו. כל האנשים שהצביעו בשבילנו לא הצביעו לממשלת ימין ולא הצביעו בשביל שנשרת ממשלת ימין, על כל המשתמע מכך. צריך להיות איזה יושר והגינות כלפי הבוחרים שלנו.
הורוביץ: לסיום אני גם רוצה לומר לך שאני דואג לך. מדוע? כי את למעלה מעשור בפוליטיקה ובקורות החיים שלך לא כתובה המילה שרה. את לא מרגישה שהגיע הזמן מבחינתך להתקדם לאיזה תפקיד ביצועי?
שלי: אני אענה לך על זה בשתי תשובות. תשובה אחת זה שאני חושבת שבתפקידי כחברת כנסת ההישגים שלי הם מאוד גדולים, אפילו דרמטיים. לפעמים, אני ארשה לעצמי לומר, אפילו יותר משל שרים רבים. לכן אני לא מרגישה מוחמצת. אני מרגישה שאני מציבה לעצמי יעדים ושאני כובשת אותם לטובת הציבור. הדבר השני הוא שכן, שהייתי מאוד רוצה להיות שרה בכירה – אבל לא בכל מחיר. לא במחיר מכירת עקרונותיי והאידאולוגיה שלי. אני מקווה שההזדמנות שבה אני אוכל לשלב את השקפת עולמי ואיזו אמת פנימית עם תפקיד של שרה בכירה, אני מקווה שההזדמנות הזאת תגיע ואני אעשה גם הכל כדי שהיא תגיע."

להאזנה לראיון המלא: