שלי לבנקאים: הפסיקו לאיים על המערכת. פרישה שלכם רק תועיל

26 במאי, 2016

שלי לבנקאים: הפסיקו לאיים על המערכת עם בעיות הפנסיה הפיקטיביות שלכם. לא נחוקק חוק מיוחד לטובת מצנחי הזהב. איומי ההתפטרות שלכם לא מפחידים, להיפך. הם הבטחה לדור חדש וטוב יותר של מנהלים

 

שלי אומרת כי הבנקאים מטרידים את המערכת כולה לחינם, בתביעה המופרכת לחוקק חוק שיסדיר את תנאי הפרישה שלהם נוכח החוק להגבלת שכר הבכירים.

"לא יחוקק שום חוק מיוחד לטובת הבהרת מצבם, שכן למרבה הצער המצב ברור:  אין דרך להחיל את חוק שכר בכירים על החיסכון הפנסיוני של מי שקיבלו שכר עתק על פני שנים, והחוק יחול על כל רכיבי השכר החיסכון ותנאי הפרישה רק מעתה ואילך. זו היתה כוונתנו מלכתחילה כשחוקקנו את החוק, הבנקאים יודעים זאת היטב, ועולה חשד שהם תובעים חקיקה מיוחדת רק כדי להתחיל מחדש מסע לחצים ולובינג על הממשלה והכנסת, לעכב את ישום החוק בנסותם להציגו כבלתי ישים, ולאפשר לעצמם תרגילים ולהטוטים חשבונאיים שיאפשרו להם להתל בחוק."

"יו"ר ועדת הכספים משה גפני צודק לחלוטין כשהוא מסרב לכנס את ועדת הכספים. אין כל סיבה להיענות למסע הלחצים של קבוצה מתוגמלת, חצופה ומפונקת, שכעת נאבקת על 'זכויותיה הסוציאליות' המומצאות. אם אינם חשים מספיק בטוחים כלכלית עם החוק החדש, הם מוזמנים לפרוש. ה'איומים' בפרישה של עשרות בכירים לא מפחידים, אלא להיפך, מעוררי תקווה להחלפת דור עם נורמות ניהול ושכר מקולקלות בדור ביניים מוכשר לא פחות אך מעט יותר צנוע".

"רמות השכר המופרכות של בכירי הבנקים היו עיוות קשה  במשך שנים, אך עם כל הצער אי אפשר לתקנו רטרואקטיבית. מי שיפרשו יזכו אמנם למצנח זהב ויהלומים שאינו קשור לביצועיהם או לאיזשהו היגיון מוסרי או כלכלי,  וזה מקומם, אך יחד עם זאת ברור שמה שנצבר נצבר, ומעתה מתחילים לחשב הכל מחדש סביב מגבלת השכר החדשה."

"להבהיר: אני מתנגדת לחקיקה רטרואקטיבית ולפגיעה בזכויות שכבר נצברו (גם אם הן מקוממות) ואיני מתכוונת לשנות את עמדתי לכבוד החוק הזה. ההישג בהגבלת שכר הבכירים מעתה ואילך הוא פורץ דרך כשלעצמו"