שלי על דברי נתניהו בעד פתרון שתי מדינות: "דברים בעלמא. לו הייתי מתנחלת הייתי ישנה טוב בלילה"

31 במאי, 2016
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הצהריים של רשת ב', "בחצי היום" עם אמוץ שפירא וביחד עם הפרשן הפוליטי חנן קריסטל, והתייחסה לדברים שאמרו אתמול ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון הנכנס ליברמן בקש לשאיפה לפתרון שתי מדינות. מתוך דבריה:
"שפירא: את מאמינה לנתניהו כשהוא אומר שתי מדינות לשני עמים?
שלי: בשבוע שעבר השתתפתי בערב מאוד מעניין לכבוד צאת ספרו של חברי חבר הכנסת לשעבר פרופ' אריה אלדד. הוא כתב ספר שקוראים לו 'דברים שרואים מכאן' והוא מעין כתב אישום מאוד חריף נגד ראשי ממשלה שבאו מהימין וברגע שהם נבחרו, כך לטענתו אריה אלדד שהוא כידוע איש ימין, הם התחילו לעשות מעשים שיש בהם פשרה שמתאימים יותר למחנה האחר.
קריסטל: מלבד שמיר.
שלי: נכון. שמיר הוא שם אותו בצד. אז אריה אלדד באמת יש לו כתב אישום חריף כלפי כל ראשי הממשלות שבאו מהימין, מבגין ועבור בכל האחרים וכמובן שרון. גם אולמרט הוא כולל אותו, וגמור בבנימין נתניהו. ועמדתי שם בפני הקהל הזה, שהיה קהל מאוד ימני בהשקפותיו – אגב, שאלתי אותם אם יש כאן מישהו שמצביע בשבילי וצחקוקים עברו בקהל ואף אחד לא הצביע. רק שתבינו, מדובר באנשי ימין-ימין ממש. אמרתי להם, מה אתם רוצים מבנימין נתניהו? קדנציה רביעית שלו כראש ממשלה וגרגר משטחי יהודה ושומרון הוא לא החזיר.
קריסטל: הוא החזיר בהסכם וואי.
שלי: נכון. זה שמים בצד ואומרים שזה לא הוא בכלל, הוא פשוט היה מחויב לממשלה קודמת וכן הלאה. על כל פנים, באמת, קדנציה רביעית. אני מרבה למתוח ביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו, אבל אני באמת מאמינה שהוא אדם אידאולוגי, שהאידאולוגיה האמיתית שלו היא ארץ ישראל השלמה, שהוא איש ימין-ימין עמוק ואם מישהו היה זקוק להוכחה על זה הוא קיבל את זה קדנציה אחר קדנציה. לכן מלמולי היונים ההומיות שלו ושל ליברמן אתמול הם דיבורים בעלמא, חסרי שחר. נתניהו פשוט מחכה, אולי, הוא מקווה שהבחירות בארצות הברית יסתיימו כך שזה יפעל לטובתו. הוא מושך את הזמן. אני מציעה לסמוטריץ', שאגב שמעתי אותו ואמרתי לעצמי שעם האיש הזה יכולנו לשבת באותה קואליציה והתחלחלתי – אני מציעה לסמוטריץ' להירגע. לו אני מתחלחלת הייתי ישנה מצוין בלילה כל עוד נתניהו הוא ראש ממשלה. אני לא מתנחלת לצערי. אני שוחרת פתרון מדיני שיטיב עם מדינת ישראל ויביא לה שלום וביטחון.
שפירא: האם גם את היית קוראת לשר משה כחלון לחבור אליכם?
שלי: אני חושבת שהעמדה של מי שעד לפני שנייה אחת ניהלו משא ומתן בניסיון לחבור לנתניהו לממשלה משותפת, רגע אחרי לקרוא לכחלון להפיל את נתניהו – יש בזה דיבור שהוא בלתי אמין. אני מציעה לא להמשיך בו. זה פשוט קצת מגוחך. בעיני יש אדם אחד שהוא בר הפלוגתא שלנו, הוא היריב האידאולוגי שלנו בכל דבר ועניין – חברתית, כלכלית, מדינית, דמוקרטית – וזה בנימין נתניהו. אני ממש מציעה לרכז בו את המאמצים.
שפירא: אז את מביעה חוסר אמון בדברים שאמרו נתניהו וליברמן.
שלי: אבל אני רוצה כן להגיד משהו בהסתייגות. בסוף אנחנו בעולם מאוד כאוטי. והיה והדברים יתגלגלו כך והצמד הזה כן יביא להבקעה מדינית של ממש, כל מהלך מדיני שיעשה והוא לפי השקפת עולמנו האצבעות שלנו יורמו לטובתו בלי פקפוק בכלל, בלי קואליציה ובלי אופוזיציה. לכן עם כל אי האמון שלי אני כן מקווה לטוב ומבטיחה את התמיכה שלנו בכל מהלך כזה."

להזאנה לראיון המלא: