שלי על תמיכת נתניהו וליברמן בפתרון שתי המדינות: "לא יצא מזה משהו, אבל אם כן - האצבעות שלנו באופוזיציה יורמו לטובת צעדים כאלה"

31 במאי, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכניתו של אודי שכטר ברדיו קול הים האדום, והתייחסה להצעה להקים ועדות נוספות בכנסת כדי להשקיט מתחים קואליציוניים וכן לנאומיהם של ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון הנכנס ליברמן בו הביעו תמיכה בפתרון שתי המדינות.

מתוך דבריה אודות ההצעה להקים ועדות נוספות בכנסת:

"שכטר: אני קורא שצריך להקים עוד ארבע ועדות כדי לתת לאורן חזן ולמיקי זוהר. בתמורה יתנו עוד שתי ועדות למחנה הציוני.
שלי: כששמעתי את זה חשבתי שזו בדיחה. זה כמובן דבר שהוא לא מתקבל על הדעת. אני לא אתן שהוא יקרה. זה אחד הדברים ההזויים ביותר ששמעתי עליהם. אחרי שכבר מחלקים את כל הכיבודים והתיקים והתפקידים הפיקטיביים והשר בלי תיק והשר בלי איזה תיק, אז גם ממציאים ארבע ועדות חדשות? שתבין, אודי. ועדה זה לא רק תפקיד לחבר כנסת שממילא מקבל משכורת. יש גם מנהל או מנהלת ועדה, יש צוות לוועדה, יש חדר לוועדה. זה אפרט שלם וכל כולו כדי להשקיט תזוזות של אי נוחות בקואליציה, ואין שום ספק שלאופוזיציה לא רק שאסור בשום פנים ואופן לשתף פעולה עם מהלך כזה אלא שהיא צריכה לטרפד אותו.
שכטר: גם כשנותנים לכם סוכריה בדמות שתי ועדות שאתם תעמדו בראשן?
שלי: אני חושבת שהעמדה שלי לגבי סוכריות, כיבודים, תיקים ושאר כופתאות די ידועה. גם עכשיו, למשל, אם היינו בענייני כיבודים אז הייתי מתייצבת לצידו של הרצוג ברצונו העז להיכנס לממשלה ומקבלת לעצמי תיק מאוד בכיר ומכובד. תראה, אודי, הרעיון הוא לעשות תפקיד ובלבד שהוא משרת את תפיסת עולמך. תפקיד לשם תפקיד וכיבוד לשם כיבוד אין לו שום ערך. זה ריק מתוכן לחלוטין. לכן כל סיפור הכיבודים הוא כל כך מופרך.
שכטר: איך מקימים ועדה, דרך אגב? הוועדות שיש היום, מי קבע אותן?
שלי: אלה ועדות שבעמל רב על פני השנים שורטטו הגבולות שלהן ושורטטו הצרכים של הציבור.
שכטר: כל חבר כנסת, בכמה ועדות הוא יושב?
שלי: תלוי. אם אתה בקואליציה וחלקים גדולים מהח"כים במפלגתך הם גם שרים, אז אתה צריך להסתובב בהרבה מאוד ועדות כדי להספיק. אבל אם אתה באופוזיציה וכל חברי הכנסת פנויים ואינם מכהנים בתפקידי שרים אז אתה יכול להיות חבר במעט ועדות ולעשות תפקידך נאמנה. אני למשל עכשיו חברה רק בוועדה אחת, בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת וגם בתתי-ועדות של ועדת החוץ והביטחון, ושם אני עובדת. ורק שיהיה ברור, חוץ מוועדת החוץ והביטחון כל הוועדות האחרות פתוחות לחלוטין לכל חבר כנסת. לכן גם אני מוצאת את עצמי בוועדות שאני לא חברה בהן, מחוקקת בהן, נאבקת בהן על דברים.
שכטר: זאת אומרת שאת יכולה לבוא ולהיכנס לוועדה שאת לא חברה מן המניין בה?
שלי: בוודאי. למשל, סיפור ההרג ההמוני של פועלי הבניין. אני מתעסקת בו הרבה מאוד ואני עוסקת בו בוועדת העבודה והרווחה. סיפור הגז – בוועדת הכלכלה. כל ועדות הכנסת, חוץ מוועדת החוץ והביטחון שפתוחה אך ורק בפני חבריה – כל ועדות הכנסת פתוחות בפני כל הח"כים. אפשר להסתובב, ללכת לדיונים.
שכטר: מה שאת אומרת לנו הוא שיש מספיק ועדות. לא צריך עוד בשביל מה שאת מזהה רק כסידור עבודה.
שלי: אודי, אפילו לא אמרתי קצה קצהו. חברי כנסת לא יכולים לעמוד בעומס של החברות שלהם בוועדות. זה מובנה שאתה לא תהיה בכל הדיונים של הוועדות שאתה חבר בהן. אין דבר כזה להיות בכל הדיונים של ועדה שאתה חבר בה. להמציא עוד ועדות כדי לספק איזה גחמות או רצונות או תאווה לתפקיד רשמי כלשהו, זה באמת אחד הדברים הכי סרי הטעם. זה עוד נדבך ועוד טיפה להמאיס את הפוליטיקה על הציבור, דבר שאני מאוד מודאגת ממנו."

מתוך דבריה על נאומי נתניהו וליברמן:

"שלי: תראה, קודם כל אני מברכת על זה. דברים מתונים מהסוג הזה מרגיעים את הרוחות ומשדרים לעולם שלא יצאנו מדעתנו ושהכל בסדר ומשרתים את המדינה, לכן זה בסדר גמור. שניהם לא מפתיעים אותי, בטח לא ליברמן שאתמול יכול לקרוא להפציץ את סכר אסואן ומחר לנסוע וללחוץ את ידיו של א-סיסי ולחבק ולנשק אותו. אצל ליברמן באמת איש משמעות למילים. זה האיש שעמד וקילל בקללות איומות ונוראות את נתניהו ואמר שימיו ספורים ואוטוטו הממשלה נופלת והוא לא ישב איתו לעולם ועכשיו הם עומדים ומחייכים זה לצד זה. לכן המילים כאן הן חסרות משמעות. נתניהו כבר נשא את נאום בר אילן והבטיח את המחויבות שלו לפתרון שתי המדינות.
שכטר: בקיצור, את מברכת את המילים לכשעצמן אבל את לא מאמינה שיקרה מזה משהו.
שלי: לא, אני לא מאמינה שיקרה מזה משהו. אני רוצה כבר לומר שאם יקרה מזה משהו, לא יודע, צירוף נסיבות, מתוך שלא לשמה בא לשמה, איכשהו יתרחש הדבר ויהיה תהליך מדיני אמיתי לקראת הסדר ולקראת ניסיון לפתור את הפלונטר הנורא והמדמם שאנחנו נמצאים בו לא רק בכוח הזרוע אלא גם בכוח המדיניות והתבונה – אז בוודאי שכל האצבעות שלנו באופוזיציה יורמו לטובת צעדים כאלה בלי חשבון של אופוזיציה וקואליציה."

להאזנה לראיון המלא: