שלי על פרשת "האונס הלאומני": "בסוף יש שם בחורה חסרת ישע שנפלה קורבן, ומדינה שלמה עושה עליה סיבוב"

1 ביוני, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית "חדשות הלילה" עם יערה שפירא ועם הכתב הפוליטי עידו בנבג'י, והתייחסה להתפתחויות בפרשת האונס הלאומני לכאורה וכן לקריאתו של שר האוצר כחלון למחנה הציוני להיכנס לממשלה.

מתוך דבריה בפרשת "האונס הלאומני":

"שפירא: את היית מהראשונים שהגיבו לפוסט של נתניהו שקרא לגנות את האונס. למה בעצם?
שלי: קודם כל, כשראש הממשלה העלה את הפוסט הנוראי שלו לא הייתי מודעת לכל פרטי הפרשה הזו, אבל כן ידעתי דבר אחד – שראש הממשלה בכל הקריירה הפוליטית הארוכה והענפה מאוד שלו, וזו כהונתו הרביעית, מעולם באופן באמת עקבי לא התייחס בכלל לסוגיה העמוקה, הקשה, ההמונית של תקיפות מיניות, של הטרדות מיניות, של מעשי אונס. מעולם. גם אם היה מדובר בפרשייה ציבורית שהרעידה את אמות הסיפים וגם אם היה מדובר באונס ע"י אנשים אנונימיים שמתרחש כל יום. לכן אחרי כל כך הרבה שנים בפוליטיקה לפתע יום בהיר אחד הוא קם ומגנה מעשה אונס בפעם הראשונה בחייו, כשיש לו הזדמנות להסית נגד ציבורית שלמים, אגב, הוא הסית נגד כולם – נגד עיתונאים, נגד השמאל המדומיין, נגד פלסטינים – על כלום. היה ברור שמדובר בהזדמנות להסית ולא באמפתיה לנאנסת, ועל כך בעצם הגבתי.
שפירא: אני בכלל לא חושבת שהאמירה של ראש הממשלה התכוונה לעסוק בתופעת האונס. מה זה אונס לאומני? כשם שאונס פוגע בכבודה של אישה, אם אפשר להגדיר את זה כך, אז אונס לאומני פוגע בכבוד הלאומי. אני חושבת שזה החץ שניסו לירות הפוליטיקאים מהימין.
שלי: תראי, אונס הוא פשע נוראי. הוא מותיר קורבן כאוב ומרוסק פיזית ונפשית. כיוון שלאונס יש היבטים שונים, לא רק של אלימות לשמה אלא גם היבטים שהם יותר רחבים והיסטוריים של דומיננטיות של גברים על פני נשים, אז כן יש דבר כזה אונס לאומני. אני לא מתכחשת לזה. חלק מכיבושים בעבר וגם היום, כמובן לא אצלנו, אבל חלק מכיבוש זה לאנוס את הנשים. חלק מההכנעה של האויב שלך שאתה בעצם לוקח את רכושו וגם את נשותיו כי הנשים שלו הן כמו רכוש. אז יש היבט כזה. אבל ההיבט הזה פשוט לא היה ולא נברא מלכתחילה, ורק בכל הסיפור הזה ובכל ההתפלספות ובכל הגרסאות שהמשטרה נותנת וחוזרת בה – וגם לזכות המשטרה יאמר שמעולם הם לא מסרו הודעה על כך ובצדק, כי הם הבינו שהם לא על קרקע יציבה מלכתחילה. סתם זה רץ ברשתות וראש הממשלה תפס את מה שרץ ברשתות.
שפירא: אם כי בתדרוכים לעיתונאים זה נאמר.
שלי: נכון, אבל אני גם שאלתי כתבים פליליים כשזה התחיל לרוץ ורציתי לדעת על מה מדובר, כי באמת חשבתי מה איתה ואיפה היא בכל הסיפור הזה. בכל הסיפור הזה אני חייבת להגיד גם לך יערה וגם לך עידו, יש שם קורבן. יש שם בחורה צעירה שהיא גם עם לקות שכלית וכנראה גם עם לקות נפשית, שכן עברה סוג של תקיפה מינית וסוגיית ההסכמה היא לא רלוונטית כנראה למצב שלה. מדינה שלמה עושה עליה סיבוב, ובסוף יש שם את הבחורה הזו שהיא חסרת ישע במידה רבה והיא כן נפלה קורבן. אני לא חושבת שהיא בדתה מליבה. אני חושבת שהיה שם משהו, הייתה שם תקיפה מינית, הייתה שם מערכת יחסים שהיא לכאורה בהסכמה אבל איך אפשר לדבר על הסכמה במקרה הזה.
שפירא: את לא מסכימה עם הערכת המשטרה שהיא בדתה את זה מליבה?
שלי: לא. אני לא חושבת שהיא בדתה מליבה. אני חושבת שהיה שם סיפור של ניצול מיני כלשהו. אני לא בקיאה מאוד בפרטים, אבל אני ניסיתי לברר ב-48 השעות האחרונות וככל שאני יודעת יש שם קורבן, יש שם נערה במצוקה. ללאומנות אין דבר וחצי דבר.
שפירא: תספרי לי על סמך מה את אומרת זה.
שלי: אני לא יכולה לספר עוד. אני יכולה להגיד לך שעל סמך מה שאני יודעת כן מדובר בקורבן, בקורבן של תקיפה מינית ושל ניצול מיני של חסר ישע במידה רבה כמו שהדברים האלה קורים כל כך הרבה, מידי יום ביומו. כאן בסוף אני באמת מנסה להבין וגם לדעת מה קורה איתה, כי אני יודעת שכרגע היא לא מקבלת עזרה. זה הדבר הקשה ביותר."

מתוך דבריה על קריאתו של שר האוצר כחלון למחנה הציוני להיכנס לממשלה:

"שפירא: שמעת את קריאתו של כחלון למחנה הציוני להיכנס לממשלה? בהנחה שאת עדיין נגד, איך את צופה שיגיבו לזה חברים אחרים במפלגה?
שלי: אני מקווה שהם יגיבו כמוני. אני מאוד מחבבת את כחלון וגם מיודדת איתו אבל אני מבקשת ממנו להרפות ממפלגתי שעדיין בטראומה מהסיבובים האחרונים. אני מאוד מקווה שאף אחד לא מעלה על דעתו לעשות סיבוב נוסף.
שפירא: ולגבי הקריאה של הרצוג לכחלון בתגובה לצאת מהממשלה?
שלי: גם זה לא במקום. אי אפשר אחרי ניסיונות חוזרים ונשנים להיכנס לממשלה, לקרוא למי שכן נמצא בה לצאת ממנה. זה מסוג הדברים שעידו כנראה דיבר עליהם בהתחלה בדיווח שלו, וכאן באמת יש חוסר קוהרנטיות."

להאזנה לראיון המלא: