"הזדמנויות מדיניות נקרות בדרכנו שוב ושוב ונתניהו לא לוקח אותן לא בגלל שהוא פחדן - בגלל שהוא איש ימין"

3 ביוני, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכניתו של משה גלסנר ברדיו קול ברמה, והתייחסה למצב הפוליטי בתוך מפלגת העבודה, לאפשרות לפריצת דרך מדינית ולדיווחים על מאמצים מחודשים להכניס את המחנה הציוני לקואליציה.

מתוך דבריה על המצב הפוליטי במפלגת העבודה:

"גלסנר: ברכות. שוב את מובילה בסקר שהתפרסם אתמול בערוץ הכנסת.
שלי: תודה רבה. אני בהחלט מוחמאת ומודה לציבור הרחב שמשתתף בסקרים האלה ומדרג אותי במקום גבוה.
גלסנר: לצד המחמאות, צריך לזכור שלמפגלת העבודה יש מין טבע שתמיד האפוזיציה של ראש המפלגה או אלה שמיועדים להיות ראש המפלגה נהנים מפופולריות יותר מאשר ראש המפלגה. יש סיכוי גדול שבבוא היום כשיהיו בחירות וסביר להניח שעל רקע הפופולריות הזאת גם תיבחרי, פתאום החיים בכס היו"ר יהיו קשים יותר.
שלי: טוב, אמרת הרבה דברים. קודם כל, זה לא ממש כלל שמי שעומד בראש המפלגה נהנה מפחות פופולריות. זה לא בהכרח כך, תלוי כמובן איך הוא מתפקד. שנית, אני חייבת לתקן שעדיין לא הודעתי שאני מתמודדת על ראשות המפלגה ואני באמת מתלבטת בנושא.
גלסנר: עם סקרים כאלה יש אופציה לא להתמודד?
שלי: שאלת שאלה נכונה. הסיכויים שלי לנצח הם מאוד גבוהים, אבל אני רוצה לקבל החלטה במתינות ובמחשבה ולחשוב היטב גם על היום שאחרי וגם על האופציות שעומדות בפני המפלגה שלי. לכן אני לא ממהרת להכריז, אבל זה היה ככה בקטנה.
גלסנר: אני לא רוצה להיכנס לשיקולים שלך. אני מבין שאת שוקלת לא רק שיקולים אישיים אלא גם שיקולים של טובת המפלגה. האם שיקולים כמו אם יבוא רמטכ"ל לשעבר, שהוא לכאורה על פי סקרים בעל סיכויים יותר גדולים להביס את נתניהו – זה חלק ממערכת השיקולים שלך?
שלי: לא בהכרח רמטכ"ל לשעבר. אני כמהה לזה שיגיעו עוד אנשים טובים למפלגת העבודה, שיחזקו את איזורי החולשה שלה, שיוסיפו עוד גיוון, שיתמודדו בפריימריז. זה ממש נשמת אפינו ובעניין הזה, כמה שזה נשמע מוזר, אני ממש נטולת אגו ועסוקה בעצמי, עסוקה בחיפוש אנשים מתאימים.
גלסנר: במקרה של מועמד בעל שיעור קומה יכולה להיות שתתמכי בו, זו הכוונה?
שלי: מועמד או מועמדת, כמובן. שלרגע לא תיווצר תמונה שמחכים לגבר שיגאל אותנו, כן? אבל אם יבוא אדם שהוא גם מתאים להשקפת עולמי, כמובן, לא סתם יכול לנצח – יכול לנצח גם מישהו שאני לא מסכימה עם השקפת עולמו – שגם בהשקפת עולמו החברתית וגם בהשקפת עולמו המדינית והביטחונית הוא יהיה ראוי בעיני ויוכח מעבר לכל ספק שהוא יכול להביא ניצחון, לחלוטין יש סבירות גובהה מאוד שאני אתמוך באדם כזה. לצערי כרגע האדם הזה לא נראה באופק. הוא יותר בגדר פנטזיה, ובסוף בפוליטיקה אתה עובד עם מה שיש. אם כי אני גם באופן פעיל מאוד אני כל הזמן נפגשת עם אנשים ושוברת את הראש ומתלבטת ומתייעצת איך באמת יוצאים מהחשיבה הקופסתית והופכים את המפה הפוליטית על פיה. אבל שאלת עוד דבר שהוא מאוד נכון, שיש משהו בעצם הכהונה, בעמידה בראש מפלגה שהוא אמנם גם נקודת עוצמה אבל בצד זה גם נקודת חולשה, כי כל הזמן העיניים נעוצות בך ואתה צריך לתת דין וחשבון. ויש משהו בקיום הפוליטי שלי עכשיו שבמידה רבה הוא מאוד נוח כי אני בוחרת במה לטפל, במה לעסוק, ואני לא מחויבת כמו יו"ר מפלגה להתייחס לכל דבר."

על האפשרות לפריצת דרך מדינית אמרה:

"גלסנר: יש בעיניים שלך באמת הזדמנות מדינית שישראל יכולה לצאת ממנה עם הסכם שלום משמעותי וחזק?
שלי: אני חושבת שיש הזדמנויות ואני חושבת שהזדמנויות כאלה נקרו על דרכינו כל הזמן שוב ושב. גם למשל אחרי צוק איתן, עם כל הכאב והאובדן שספגנו, נפתח חלון הזדמנויות להידברות עם מדינות ערב המתונות, אבל ראש הממשלה לא לוקח את ההזדמנויות האלה ולא בגלל, כמו שאומרים אצלנו במחנה, שהוא פחדן ולא בגלל שיקולים פוליטיים, אלא פשוט, ואנחנו צריכים להכיר בזה, יש לו אידאולוגיה ימנית. הוא איש ארץ ישראל השלמה. אתה יודע, לפעמים במחנה שלנו יותר קל להאשים אותו בחוסר אומץ. אני חושבת שהוא פשוט איש ימין, ואת זה אנחנו שוכחים מידי פעם. כהונה רביעית שלו כראש ממשלה, גרגר מאדמת ארץ ישראל לא נמסר."

בעניין הדיווחים על התחדשות המאמצים להכנסת המחנה הציוני לקואליציה אמרה: "אני מאוד מקווה שזה לא נכון ושאלה דברים בעלמא, כיוון שההשפלה והחבטות שהמפלגה היקרה שלי ספגה בחודשיים האחרונים, זה לא משהו שאפשר להמשיך לשאת אותו שוב ושוב. אני מציעה לכל מי שיש לו רעיונות כאלה, לגנוז אותם ולנהל אופוזיציה יעליה וטובה וקונסטרוקטיבית שמנהלת מאבקים כשצריך ותומכת כשצריך ועומדת על שלה ומחדדת את האידאולוגיה שלה. אם אכן יפרוץ שלום כולל במזרח התיכון אנחנו באמת נשקול את צעדנו מחדש, אבל בטח לא כמה מילים שמופרכות באוויר במסיבת עיתונאים זריזה של ליברמן ונתניהו, שני אנשים שההיסטוריה שלהם ארוכה ומוכחת. בטח לא הם אמורים לגרום לנו להיכנס לממשלה."

להאזנה לראיון המלא: