שלי על האפשרות של כניסה לממשלה: "שאנחנו נציל את ממשלת נתניהו בעבור חופן מילים? בלתי מתקבל על הדעת"

5 ביוני, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכניתו של רינו צרור בגלי צה"ל, והתייחסה לנתונים חדשים שהתפרסמו היום ומצביעים על כמות נמוכה של גז טבעי במאגרי הגז ממה שהוערך בעבר וכן לאפשרות כניסת המחנה הציוני לקואליצה. מתוך דבריה:

"צרור: רימו אותנו, חברת הכנסת יחימוביץ'?
שלי: אתה יודע מה? כנראה שכן. כיוון שכל הזמן, ללא הרף, דיברו איתנו על 620 BCM עם כל מיני חוות דעת והערכות שפרסמו חברות הגז על היקפים גדולים במיוחד בלוויתן, והיום אנחנו מגלים ששני דו"חות מקצועיים שמשרד האנרגיה הזמין מדברים על 500 BCM. היה למישהו עניין ככל הנראה למשוך את הזמן לגרום לכך שתהליכים יסתיימו על סמך הערכות מופרזות של מה שיש בלוויתן. הדבר המשמעותי כאן הוא שההערכות על כמה מותר לחברות הגז לייצא נסמכו על אותו חישוב מופרז, שהיום מתברר כלא נכון. אתה יודע, לו זו הייתה תקרית אחת על רקע התנהלות מצוינת של הממשלה אז היינו אומרים ניחא. אבל באמת זה כבר נכנס לתוך אוקיינוס וים של תרמיות, של נתונים כוזבים, של הסתרה, של חוסר שקיפות. בסופו של דבר מי שמשלם את המחיר כאן זה אנחנו.
צרור: כמה זה משנה העובדה שמאגר הגז על פי הנתונים האחרונים הוא קטן בכ-20% ממה שדווח לממשלה?
שלי: תראה, אם עד היום גם התשובות לבית המשפט באותה עתירה שלנו שנדחתה כבר לפני יותר משנתיים, עתירה שהיינו חתומים עליה חוץ ממני גם מי שהיום נשיא המדינה רובי ריבלין, גם מי שהיה אז יו"ר ועדת הכלכלה אבישי ברוורמן וגם משה גפני יו"ר ועדת הכספים, שביקשה להגביל את היקפי הייצוא, התשובה שנתנה לנו המדינה הייתה שאין צורך כי על פי התחשיבים של מה שיש בכל המאגרים, כולל לוויתן, תמר, כריש, תנין וכן האלה – יש כמות כזו שמאפשרת לייצא עד 50% מהכמות במאגרים שיש בהם יותר מ-200 BCM. אז כל התחשיבים של האחוזים המותרים נשענו על סמך הערכה מופרזת של מה שיש בלוויתן. ואתה יודע מה? זה ממחיש פי כמה וכמה את האקוטיות ואת החשיבות של ההכרעה של בג"צ בעניין פסקת היציבות.
צרור: כי עכשיו אפשר להזיז קצת את ההכרעה בעקבות הנתון הזה.
שלי: נכון. ובמקום להתכתש שוב ובמקום להשמיע האשמות, ויש הרבה האשמות להשמיע בעניין, כי זו התנהלות שהיא כל כך חשודה וכל כך מפוקפקת שהיא באמת גובלת כבר בשחיתות על פי המידע המצטבר, אז לפחות נוכח הנתונים שנחשפים עכשיו על הנפח הנמוך של מאגר לוויתן מה שהמדינה צריכה לעשות בדחיפות זה פשוט לחשב מסלול מחדש לגבי הייצוא. בגלל ששיעורי הייצוא חושבו על בסיס נתונים שגויים ומופרזים ובאורח מאוד לא מפתיע החישובים המופרזים האלה פעלו לטובת חברות הגז, ולרעת מה? לרעת שמירה על עתודות הגז לצרכי מדינת ישראל ולצרכי אזרחיה. לכן אנחנו הענקנו מתנה בעתירה שלנו לבג"ת ובהחלטת בג"צ. שחררנו את הממשלה מכבלי היציבות המדומה הזאת, והנה עכשיו אפשר לשנות את כל תחשיבי הייצוא ובטח להסביר מה לעזאזל קרה כאן.
צרור: הנתונים האלה היו בידיים של משרד האנרגיה שנתיים. הרי זה מחקר שמשרד האנרגיה מזמין. מי רשאי, מי יכול, איך בכלל אפשר שנתונים שכאלה נשארים חסויים? מי מכניס אותם לכספת?
שלי: אתה צודק. כך גם כל הנתונים בכל מה שקשור למתווה הגז בכל דרג אפשרי. לגבי משרד האנרגיה, משרד האנרגיה הזמין שני דו"חות. הוא הזמין דו"ח אחד שהראה את הכמות הזו, הנמוכה ממה שפורסם. הנתונים לא מצאו חן בעיני מישהו במשרד האנרגיה ואז הזמינו חברה נוספת שתעשה הערכה, מה שגרם למשיכת זמן מיותרת ומסתבר שגם החברה הנוספת נותנת את אותה הערכת חסר לעומת ההערכה הקודמת. גם עכשיו, רינו, תראה, אנחנו ביקשנו דבר מאוד פשוט, שהממונה על ההגבלים העסקיים תורה לפרסם את תמלילי ואת הפרוטוקולים של הפגישות שנעשו ערב ההחלטה של הממונה עם חברות הגז על אותה פסקת יציבות, על אותו הסדר של מונופול. ואכן לבקשת חדשות ערוץ 2 אם אני לא טועה פורסמו הפרוטוקולים, אבל הם מושחרים ברמות כל כך אבסורדיות ומגוחכות שהיה אפשר כבר בכלל לא לפרסם אותם. הקטעים המושחרים בכלל לא נוגעים לנתונים עסקיים אלא לכל מיני דברים שהיו מביכים את חברות הגז. אז באופן קבוע ושיטתי אנחנו רואים הסתרה, אנחנו רואים שכל מסמך שאנחנו רוצים אנחנו צריכים להילחם כדי לקבל אותו – וגם אז אנחנו מקבלים אותו באופן חלקי.
צרור: אז יכול להיות שהפיתרון הוא שתעשי את הצעד המתבקש ותכנסי לממשלה ותהיי שרת האנרגיה לרגע.
שלי: כן. אין שום ספק. ובא לציון גואל ואני בטוחה גם שכל עוד נתניהו הוא ראש הממשלה הוא גם יאפשר לי לעשות שינוי מאוד משמעותי במתווה הגז.
צרור: אז אנחנו נדע מה הנתונים. לא תהיה בעיה.
שלי: אתה מציע לי להיכנס לממשלת ימין כדי שאני אוכל לפרסם נתונים מוסתרים? אז קודם כל השיחה הזו, רק למי שלא מבין, מתנהלת באירוניה. והדבר הכי טרגי שאני אגיד לך שגם אם הייתי נכנסת לממשלה, גם במשרד הכלכלה למשל, תחת ראש הממשלה נתניהו לא הייתי מצליחה לעשות דבר וחצי דבר. אני אומרת את זה בצעד ובכאב.
צרור: אז מתוך הדיבורים של השבת האחרונה, אפשר היה להניח שאת כן פותחת איזו דלת לאופציה של ממשלה משותפת. אני טעיתי?
שלי: רינו, אני פשוט עולה כבר על השאלה הבאה. כי תמיד שואלים אותי: 'אבל אם באמת יתברר, כמו שעשו בעבר מנהיגי ימין, שנתניהו וליברמן יביאו שלום כולל למזרח התיכון, או אם יהיה מהלך מדיני אמיתי, כלומר פעולות מעשיות ולא רק דיבורים – מה תעשי אז?' אז אני אומרת שאם הדבר הזה יקרה, ואני לא מאמינה שהוא יקרה, אני מדברת על מעשים ולא מילים – אז אולי העניין הפוליטי יפתח ואני אחשוב על זה מחדש. אבל זה כל כך רחוק. זה כל כך דמיוני.
צרור: זאת אומרת שפיטורין של שר החינוך בנט ושל הבית היהודי לא יספקו אותך כדי שתגידי אוקיי?
שלי: לא. ממש לא. כל מהותי זה פיטורי בנט ואיילת שקד? ומה יקרה אז?
צרור: כי שמעתי את הרצוג אומר את זה, לכן אני שואל.
שלי: כן, אבל עכשיו אתה שואל אותי. אם הבית היהודי פורשים עכשיו מהממשלה, עכשיו, תחת מסכת הדיבורים וההצהרות הכל כך מגוחכות והכל כך לא אמינות ותחת יונות השלום של נתניהו ושל ליברמן שאוטוטו הם צועדים בהפגנת שלום עכשיו עם שלטים – זה כל כך מגוחך, אז אם תחת מתקפת המילים ומתקפת היונים הזאת, שאין דבר וחצי דבר מאחוריה, בנט עוזב את ממשלת נתניהו, כי אז הממשלה נופלת. אנחנו בתור מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר יכולים לבוא ולהציל את נתניהו בעבור חופן מילים? הרי זה דבר שהוא בלתי מתקבל על הדעת לחלוטין. לכן צריכים להתקיים הרבה מאוד תנאים כדי שאנחנו ניכנס לממשלה הזאת. הם רבים, ועל בסיס מה שמתרחש עכשיו – הם דמיוניים."

להאזנה לראיון המלא: