שלי על דברי רמי סדן: "מעוררי צמרמורת וחלחלה. על גזענות כל כך עמוקה אי אפשר לעבור לסדר היום"

7 ביוני, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכניתה של יעל דן בגלי צה"ל, והתייחסה לדבריו של רמי סדן שמונה ליו"ר חדשות 10 בישיבת הדירקטוריון לפיהם הוא "שונא את ש"ס" וכי על הערוץ "להתחבר למסעודה משדרות". מתוך דבריה:

"דן: את מגיבה היום במילים מאוד קשות. בהתכתבות שלנו עם רמי סדן, שמסרב בשלב זה להתראיין, הוא מכחיש לחלוטין שהדברים נאמרו. את שמעת מאנשים שהעידו שהדברים אכן נאמרו?
שלי: אחרי שקראתי את הידיעה של נתי טוקר וגידי וויץ בהארץ ואחרי שקראתי הכחשה של הדברים שנאמרו לאריק בנדר מפי רמי סדן, עשיתי בעצמי כמה שיחות לחברי דירקטוריון שאמרו שהדברים מאוד מדויקים. הייתה שם מחלוקת לגבי השם. אמרו שלא היה מדובר במסעודה אלא בפורטונה, ואחר כך הבנתי שבעצם השם שנאמר היה פרחיה. אז כאן אי הדיוק היחיד.
דן: פרחיה משדרות.
שלי: פרחיה משדרות. דבר אחד, כדי להגן על כבודם הם אמרו שכמה וכמה חברי דירקטוריון הגיבו בחומרה רבה לדברים שרמי סדן אמר. אני חייבת לומר, יעל, מדובר בדברי בלע וגזענות פרימיטיביים שמקומם לא יכירם. בטח שלא בכלי תקשורת ובטח לא שבראשות דירקטוריון של כלי תקשורת. מלכתחילה המינוי הזה הוא מינוי מפוקפק ותמוהה. מדובר באדם שראיתי אותו לא פעם בכנסת, תמיד מייצג אינטרסים של כל מיני חברות כח אדם, לוביסט, מאכער, בלי שום כישורים בתחום העיתונות או בתחום הניהול שבאופן ברור מונה באופן לא ראוי לתפקיד הכל כך חשוב ורגיש הזה של יו"ר דירקטוריון של גוף תקשורתי כל כך חשוב שנאבק על לעשות עיתונות טובה.
דן: את מכירה את הרשות השנייה. איך זה קורה שמתרחש מינוי כזה? האם את רואה כאן ממש תביעת אצבעות של ראש הממשלה?
שלי: אני מוכרחה לומר לך שכן. המינוי הזה היה מאוד מפתיע. עד כמה שעות לפני אותו כינוס של ישיבת הדירקטוריון הוא כלל לא היה מועמד וכלל לא היה ברור שהוא יבחר. מלכתחילה לא דובר בו כעל יו"ר דירקטוריון, כי זה באמת מינוי שהוא כל כך מופרך וכל כך זועק לשמיים. כבר הייתי עדה גם בתור עיתונאית וגם בתור חברת כנסת לכמה מינויים מוזרים, אבל מינוי כל כך לא מתאים ולא ראוי – אין לי שום ספק שנעשו כמה טלפונים, נעשה מחטף והייתה כפייה מצד לשכת ראש הממשלה למנות אותו.
דן: תלוי בעיני מי. אם ראש הממשלה אכן רוצה שתהיה לו דריסת רגל שם זה מינוי מעולה כנראה.
שלי: כן, אבל אני מייצגת את הציבור הרחב וזה התפקיד שלי, לייצג את הציבור הרחב, את חופש הביטוי, את התקשורת החופשית שלא תהיה מוכתבת בדיקטט בידי אדם אחד תאב כוח ושליטה. צריך להבין שתקשורת חופשית זה יסוד מוסד של הדמוקרטיה וזכות ברורה של הציבור לקבל מידע שלא עובד דרך פילטר של שליט יחיד. אחרי כל מה שאמרתי, יעל, הדברים שהוא אמר בדירקטוריון הם דברים שמעוררים צמרמורת וחלחלה. מי מעז להוציא מפיו דברים כאלה? עכשיו, זה לא מילים. זה ביטוי לרחשי לב מאוד גזעניים, מתנשאים ובוודאי שאדם כזה לא יכול לעמוד בראש גוף תקשורתי שאמור לשרת לכלל הציבור בישראל. אולי, את יודעת מה, אולי אם לפני 20 שנה הוא היה אומר דבר כזה זה היה עובר לו בשלום, אבל היום דברי גזענות כאלה מוקעים בראש חוצות וטוב שמוקעים.
דן: אני מבינה שבמקביל הוא גם הגיש מועמדות להיות הדובר של משרד הביטחון.
שלי: כן. לדעתי, אם את שואלת אותי, אני חושבת שהוא פשוט לא האמין שהוא יקבל את התפקיד הזה של יו"ר הדירקטוריון.
דן: אפילו הוא לא האמין.
שלי: כן, נחת עליו גם בהפתעה. גם הוא מן הסתם מניח שזה הזוי. אני לא יודעת, אני לא רוצה להיכנס לפרטי פרטים. אני רק יכולה להגיד לך שגם אני וגם חבר הכנסת איציק וקנין מש"ס הגשנו בקשה לקיים על כך דיון מהיר בוועדת הכלכלה בראשות איתן כבל. זו הוועדה שאמונה על מה שמתרחש בערוצי החדשות מבחינה רגולטורית ומבחינת הכנסת. אני לא מתכוונת לעבור על זה לסדר היום. יש גבול למינוי הסוסים של קליגולה לכל מיני תפקידים, אבל כאן כשמלווה לזה עוד ארומה כל כך עמוקה של גזענות באמת אי אפשר לעבור על כך לסדר היום."

להאזנה לראיון המלא: