"דברי הביקורת על נתניהו מהדהדים על רקע עמימותנו כאופוזיציה. עלינו להפסיק להשאיר חרך בדלת לכניסה לממשלה"

17 ביוני, 2016
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הבוקר של רשת ב', "הבוקר הזה" עם יעקב אחימאיר, והתייחסה לדברי הביקורת שהשמיעו בימים האחרונים שרי הביטחון והרמטכ"לים לשעבר אהוד ברק ובוגי יעלון כנגד ראש הממשלה נתניהו. מתוך דבריה:

"אחימאיר: את רואה, אני מניח, את הכותרות בעיתוני היום – 'מרד הגנרלים'. כאשת שמאל מובהקת, את מודאגת מן הנימה הזו?
שלי: אני לא מקבלת את הכותרת. לא נראה לי שמדובר כאן במרד. מדובר בשורה של אנשים בעלי מוניטין שעשו דבר או שניים לטובת מדינת ישראל, שבאים ויכול להיות שבאופן מקרי, אבל אני מעריכה שלא באופן מקרי – באים ואומרים דברים חריפים וקשים בגנותו של ראש הממשלה. אני מאמינה, יעקב, שלא מדובר כאן בהתכתשות אידאולוגית או פוליטית קונבנציונלית שתמיד מתרחשת בין ימין ושמאל ועל רקע כל מיני עמדות. אני מרגישה, ואני חושבת שגם הציבור חש, וזה חוצה מפלגות, שיש כאן ריסוק של דבר שהוא הרבה יותר משמעותי וחשוב לנו כאן במדינת ישראל, אפילו יותר מאשר הוויכוחים הפוליטיים הרגילים, והוא הריסוק של הממלכתיות, של הממלכה, של כל הדברים שתמיד היו בסוף בקונצנזוס ובליבה הערכית והאידאולוגית שלנו. זה קורה בעולם המשפט, זה קורה בעולם החינוך, זה קורה אפילו בצבא, זה קורה בתקשורת. יש תחושה של מערכות מתפוררות לטובת קולות שהם מאוד מתלהמים, לא אחראיים, לא רציניים. וכאן אני חושבת שהציבור כבר עומד על הרגליים האחריות ואומר 'סודקים לנו את המדינה'.
אחימאיר: אלה שדיברו, אולי הם מילאו את הוואקום שנוצר עם האופוזיציה החלשה שאת חברה בכירה בה. הם לא עודדו את מפלגת העבודה, לא עודדו את הרצוג. הם עודדו לכל היותר את עצמם ופסחו על האופוזיציה הפרלמנטרית אצלנו.
שלי: אני נאלצת להסכים איתך.
אחימאיר: אני משתתף בצערך.
שלי: כן, אתה בהחלט יכול להשתתף בצערי ובצערו של הציבור בישראל, שמגיעה לו אופוזיציה לוחמנית, נושכת, אידאולוגית, חזקה, נחרצת. אבל כשלאורך תקופה מאוד ארוכה נעשים ניסיונות חוזרים ונשנים להיכנס לממשלה בכל מחיר, והם לא נגמרים – ניסיון כזה הוא ניסיון לגיטימי להגיע לממשלת אחדות על קווי יסוד משותפים על בסיס ערכים ידועים, אבל זה לא ניסיון שנוסה ואז נטרקה הדלת וחזרנו להיות אופוזיציה גאה, אלא ניסיון מתמשך שסודק אותנו ומחליש אותנו ומייצר חוסר אמינות. כאשר אנחנו באים ואומרים דברים צודקים, נכוחים, מנומקים בגנותה של הממשלה, אז הדבר שמוטח בנו מיד הוא: 'אבל רגע, עד לפני שנייה יו"ר המפלגה שלכם ביקש להיות חלק מהממשלה הזאת'. ולכן הלקח שלנו הוא באמת להפסיק באופן חד, ברור, נחרץ להשאיר את אותו חרך בדלת שנועד להנציח את שלטון נתניהו. אני מאמינה שלא מאוחר מידי לייצר שוב את אותה אופוזיציה חזקה, אידאולוגית, נחרצת וגם אחראית, גם כזאת שיודעת להיות אופוזיציה קונסטרוקטיבית וכשצריך לייצר שיתוף פעולה עם הממשלה המכהנת, בין אם בעניינים קטנים וכלכליים – כמו למשל שיתוף הפעולה שלי עם שר האוצר משה כחלון בסוגיית שכר הבכירים – ובוודאי בעיתות שלום או מלחמה. אבל אתה צודק, הקולות שנשמעו אתמול נשמעו חזקים ומהדהדים חזקים בגלל העמימות של האופוזיציה, ואגב, לא רק יו"ר המפלגה שלי. גם יאיר לפיו וחבריו עמומים ביותר.
אחימאיר: אני מניח, חברת הכנסת יחימוביץ', שיש לך יריבות מובהקת עם מפלגות אחרות. אני רוצה לשאול אותך. כאשר את שמעת את הנאומים או חלקם, האם היית קוראת לאחד מהנואמים הללו להצטרף למפלגת העבודה? אולי לאהוד ברק, שהיה ראש ממשלה מטעם מפלגת העבודה?
שלי: אני לא רוצה להיות פרסונלית. לברק יש מגרעות אך יש לו גם תכונות טובות. מדובר באדם מאוד אינטליגנטי שעשה דבר או שניים לטובת המדינה. אני לא רוצה להיות פרסונלית אבל כן לומר דבר מאוד ברור. מדובר רבות על מפלגות חדשות, על גופים חדשים, על חבירות חדשות. יש שתי מפלגות דמוקרטיות גדולות בישראל, ושמן מפלגת העבודה והליכוד. יש בהן פריימריז לראשות המפלגה, ואני, בוודאי מתוך המפלגה שלי, קוראת לכל אדם מצוין וטוב או כזה הרואה את עצמו שכזה – בוא ותתמודד בפריימריז הדמוקרטיים לראשות מפלגת העבודה. לכן גם יש חשיבות לקבוע תאריך לפריימריז כאלה, להזרים חיים חדשים, לאפשר התמודדות. רצון הבוחר הוא שיקבע מי האדם שראוי להוביל אותנו."

להאזנה לראיון המלא: