"לעומת האופוזיציוניות הרופסת שלנו, דברי יעלון וברק נראים כאופוזיציה אמיתית"

17 ביוני, 2016

שלי התארחה בתכנית הבוקר של ערוץ 10 עם דני רופ ונגה ניר נאמן, והתייחסה לדברי הביקורת שמשמיעים בימים האחרונים שרי הביטחון לשעבר אהוד ברק ובוגי יעלון כנגד נתניהו, וכן לשמועות על חזרתו של ברק למערכת הפוליטית. מתוך דבריה:

"רופ: אין מקום להגיד שבנימין צודק באומרו שלפני רגע בוגי היה בממשלה וכעבור כמה שבועות הוא מתכחש להכל?
שלי: אני הייתי מפרידה בקו בין ברק לבין בוגי יעלון, וגם מאפיינת באופן אחר את מה שקורה סביב יעלון. כי יעלון במידה רבה עכשיו נמצא באיזו נקודה ארכימדית של חסר מאוד גדול בחברה הישראלית של ממלכתיות. תמיד היו התכתשויות בין ימין ושמאל, בין פוליטיקאים בינם ובין עצמם, הרבה פעמים אגב על רקע אידאולוגי, לא תמיד זה ציני – אבל המרד של יעלון או הקריאה שלו או ההודעה שלו להנהגה היא הודעה שלהערכתי מגיעה ממקום אחר, והיא ממקום של שבר מאוד גדול בחברה הישראלית, שהוא לא על רגע הויכוח הקלאסי בין ימין ושמאל אלא על רקע הסדר הגדול בממלכתיות, באתוסים המכוננים המשותפים של כולנו, שכל הקצוות כן התכנסו סביבם. זה משהו שאפשר לקרוא לו ציונות, אפשר לקרוא לו הכרה בחשיבות הממלכה ובשלטון החוק. כל הדברים האלה עכשיו מתפוררים בזה אחר זה. אנחנו רואים אותם מתפוררים בעולם המשפט, מתפוררים בצבא, מתפוררים בתקשורת. וכאן לתוך החסר הגדול הזה יעלון נכנס. לכן הדברים שלו נקלטים בקשב כל כך עצום, כי הוא באמת אדם ממלכתי למרות המחלוקות ביננו. לכן אני חושבת שלא הוגן להאשים את יעלון במילים 'התעוררת עכשיו'.
רופ: השאלה אם זה לא מוקדם מידי שהוא אומר את הדברים האלה. רק לפני כמה שבועות הוא היה בממשלה.
שלי: דני, תשמע. אני לא פרשנית פוליטית. אני אדם פוליטי ואני מתוך המערכת הפוליטית. התפקיד שלי הוא לא לפרש את יעלון, אבל כן התפקיד שלי להיות קשובה לציבור ולראות מה החסר אצל הציבור, והחסר הוא מאוד מוצדק והוא באותה ממלכתיות, שיכולה להיות ביטחוניסטית, היא יכולה להיות ימנית, היא יכולה להיות שמאלנית – אבל באמת נעדר הדבר המכונן והאחראי הזה של הממלכתיות. יעלון עונה על זה באישיותו, אני מודה, למרות שהוא לא מהמחנה שלי לכאורה. ואותו, אגב, באמת אי אפשר להאשים במילים 'התעוררת עכשיו', כיוון שכל כהונתו כשר ביטחון הייתה רצופה בעימותים שהלכו והחריפו.
...
שלי: התרסקות הממלכתיות מאוד מטרידה אותי כמי שמאמינה בממלכה, במדינה. והדבר הנוסף הוא היעדר מוחלט של תקווה. אין תקווה, אין לאן לשאוף, אין לאן להסתכל. תסתכלו על הפיגוע האחרון בשרונה. מה האקט הכי משמעותי שעושה דרך הביטחון – שזו חלק מהתרסקות הממלכתיות, העובדה שליברמן שר הביטחון – מה עושה שר הביטחון? הוא מונע את כניסתו של מוחמד אל-מדאני, שהוא אחד האנשים המתונים ביותר ברשות הפלסטינית שאחראי על הקשרים האזרחיים בין ישראל ובין הפלסטינים. הוא מונע את כניסתו לישראל כדי לגדוע ולו חוט של הידברות. גם הדבר הזה עומד בסתירה מוחלטת לעמדת המערכת הצבאית.
ניר נאמן: את מדברת על היעדר תקווה, ואני רוצה לקחת אותך חזרה למחנה הציוני. חברי הסיעה מספרים היום בידיעות אחרונות על 'התפרקות מוחלטת, ריק, דממה'. אתם לא יכולים להוות אלטרנטיבה ככה.
שלי: אין ספק שהמפלגה שלי, שאני אוהבת אותה ומחוייבת אליה, נמצאת בתקופה מאוד בעייתית. אם אני צריכה לשים את הנקודה על מה, זו העובדה שהיה כאן ויתור על המעמד האופוזיציוני החשוב והחזק שהיה בידינו. אותן גיחות פנימה והחוצה, אותה דלת שנטרקת אבל אף פעם לא נסגרת באמת, לא יכולות לשדר אמינות כשיו"ר אופוזיציה תוקף את ראש הממשלה, כי הציבור יודע שרגע אחד לפני זה הוא כבר היה חצי בפנים. זה מהלך ששוחק אותנו ושוחק אותנו. זה לא ההרפתקה חד פעמית שנרפאנו ממנה. לעומת האופוזיציוניות הרופסת הזאת, ואני אגיד את זה במפורש – זו אופוזיציוניות רופסת – באמת הדברים של יעלון ושל ברק פתאום נראים כאופוזיציה אמיתית, מה שבאמת מקטין ומחוויר אותנו."

בעניין חזרתו האפשרית של ברק למערכת הפוליטית הוסיפה: "הציבור לא מחבב את ברק, זו עובדה. אגב, במידה רבה עושים לו עוול כי הוא אדם רב כישורים ויש גרועים ממנו, בואו נגיד ככה, ואי אפשר לקחת ממנו את האיכויות שלו. אני לא מאמינה בגיחה הזו חזרה לפוליטיקה. אני חושבת שטוב לברק בעולם העסקים, וזה מאוד נוח לבוא מכורסאות המחלקה הראשונה ולהגיד 'צאו למרי אזרחי', צדק חברתי וכן הלאה. יש כאן דיסוננס."

לצפייה בקטעים מתוך הראיון: