"לרמי סדן אסור להיות יו"ר ערוץ 10. קוראת למעורבים בעניין לשים קץ לפארסה המביכה"

17 ביוני, 2016

שלי השתתפה בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בעניין מינויו של רמי סדן, לוביסט ומקורבו של ראש הממשלה שנתפס באמירות גזעניות כלפי מזרחים, ליו"ר חברת החדשות של ערוץ 10. מתוך דבריה:

"אנחנו בקו פרשת מים ולרמי סדן אסור להיות יו"ר דירקטוריון חברת החדשות, כיוון שהוא גזען וכיוון שהוא לא יכול לעמוד בראש דירקטוריון חברת חדשות שמשדר לכל אזרחי מדינת ישראל ללא הבדל גזע דת ומין. זה בעיניי הדבר החמור ביותר. אני ממש מפצירה בכל מי שמעורב בעניין לשים קץ לפארסה המביכה הזו. כולם יודעים שהדברים האלה נאמרו, כולם יודעים שמדובר באדם לא ראוי, כולם יודעים שאסור לו לכהן כיו"ר דירקטוירון חברת החדשות ואנא תגאלו אותנו מעונשו של זה."

לצפייה בדבריה המלאים:

תוכן הדברים המלא:

תודה אדוני היו"ר,

ליו"ר דירקטוריון חדשות ערוץ 10 מונה אדם לא ראוי ולא מתאים. לאמתו של דבר, אם היו מוציאים מכרז מהופך – אלו תכונות לא מאפשרות להיות יו"ר דירקטוריון חברת חדשות, היו מגיעים לרמי סדן. אני מדבר עכשיו בהיבט המקצועי – לא ניסיון תקשורתי, לא ניסיון ניהולי, לא אושיה עיתונאית, לא אושיה ניהולית או ארגונית. שתדלן, לוביסט שראינו אותו כאן בכנסת לא אחת מייצג אינטרסים של כל מיני חברות למיניהן, בעיקר חברות כח אדם.

ולכן עצם המינוי, שאיש לא ציפה לו ואיש לא ידע שהוא יקרה ונחת במפתיע, היא כשלעצמה הרימה הרבה גבות וגם דאגה מאוד גדולה, כי אי אפשר להתעלם מהעובדה ששר התקשורת, הוא ראש הממשלה, מקפיד להיות בכל מינוי בשדה התקשורת. בין אם התקשורת המסחרית ובין אם התקשורת הציבורית והממלכתית. אין אפליה בענין הזה. ברמת מעורבות שלא ידענו בכל ההיסטוריה התקשורתית של מדינת ישראל. ואני אומרת את זה כמי שהיתה גם בערוץ מסחרי וגם בערוץ ציבורי וידעה לחצים של פוליטיקאים ושל בעלי הון. רמת מעורבות כזאת מעולם לא היתה וצריך להיות מאוד נאיבי כדי להאמין שאחרי מכרז מדוקדק ומסיבות מקצועיות מונה האיש הזה לתפקיד. אגב, במצגת שלו הוא סיפור על סגולותיו. הסגולה המרכזית שהוא העיד עליה היתה נגישותו לשלטון.

אבל אני חייב לומר לכם משהו. לפני שבאתי לכאן דברו איתי כל מיני קולגות ואמרו לי: 'תעזבי כבר את העניין הזה של הגזענות, זה לא העיקר. העיקר זה זה שממנים אדם לא ראוי והבחישה של ראה"מ. את מגזימה שאת מעלה את העניין הזה כעניין המרכזי'.

אז קודם כל לאמיתות הדברים. אני משוכנעת שהדברים נאמרו. אני שוחחתי מיוזמתי גם עם יוסי ורשבסקי וגם עם גולן יוכפז, שהם אנשים אמונים עליי. את גולן אני מכירה באופן אישי. מדובר באדם טהור ונקי כפיים, רחוק מפוליטיקה ומבחישות, ששם את נפשו בכפו כי הדברים האלה צרבו גם את נפשו, ולכן אני מאמינה לדבריו. אני רוצה לומר כאן שדברתי עם שאני אנשים נוספים שהיו בחדר. חבר דירקטוריון נוסף ונושא תפקיד נוסף. הם אשרו את נוסח הדברים. גם כשמחברים את הפאזל של מי ששמע מילה פה, מילה שם, מבינים שהדברים אכן נאמרו, והדברים נאמרו.

בעיניי, לא יעזור כלום, עם כל הבקשות של הקולגות שלי לשעבר שלא אשים את זה במרכז, בעיני, איתן, ההתבטאות הגזענית החמורה הזו היא מרכז העניין והיא צורבת לך כמזרחי אבל גם לי כאשכנזיה שמודעת לגזענות הלא חבויה שצצה ועולה שוב ושוב ללא הבדל שייכות פוליטית. אגב, ידיי נקיות כיוון שטפלתי בנושא הזה ביד קשה לאורך שנים ולא משנה מי אמר את הדברים החמורים והקשים. מדובר כאן בהתנשאות ובגזענות ובתחושת עליונות על פני חצי מאזרחי מדינת ישראל. מסעודה או פרחי או פורטונה, אותה דמות פיקטיבית משדרות שהוא מרגיש שהוא נעלה עליה. בהזדמנות זו, כדי למצוא חן בעיני עצמו הוא חושב שהוא נושא חן בעיני חברי הדירקטוריון בכך שהוא מתנשא על מזרחים ועל אותה פורטונה או פרחיה. וכך הוא חושב שהוא מרוויח נקודות. כל צורת החשיבה מעוותת. ואני אומרת – לא עוד.

אני אומרת שאנחנו בקו פרשת המים, ואמרתי את זה לרבים מחבריי. יכול להיות, יש סיכוי ואני מאוד מקוה שזה לא יקרה, ואני מאוד מקוה שזה לא יקרה,  גם מהסיבה המקצועית אבל גם מהסיבה שאני מדברת עליה, יכול להיות שאיכשהו יהיה פה איזה דיל ופה עסקה והעניין ימחק ובג"צ יגיד ככה או לא יגיד ככה ואנחנו נעבור לסדר היום. ואנחנו נמשיך להיות עדים להתבטאויות גזעניות שמדירות חצי מאזרחי מדינת ישראל ופוגעות לא בכבודם אלא בזהותם ובמה שהם. לדבר הזה צריך לשים סוף. אנחנו בקו פרשת מים ולרמי סדן אסור להיות יו"ר דירקטוריון חברת החדשות, כיוון שהוא גזען וכיוון שהוא לא יכול לעמוד בראש דירקטוריון חברת חדשות שמשדר לכל אזרחי מדינת ישראל ללא הבדל גזע דת ומין. זה בעיניי הדבר החמור ביותר.

ואם עוד לא היינו משוכנעים אז קבלנו את אותו מכתב תמהוני שבו כדי להעיד על כך שהוא לא גזען הוא מעיד על כך שהוא נפגש למטרות שידוך עם אישה מרוקאית מופלאה. באמת תודה רבה. אם היינו זקוקים לעוד הוכחה לכך שמדובר בגזען שלא מבין איפה הוא חי ומדבר בשיח של עולם שאני רוצה להאמין ולקוות שהוא יהיה מאחורינו. לכן הוא גם מסביר שהוא כל כך בסדר שהוא חיפש אישה 'משלכם' למטרות שידוך. הוא אמור לקבל על זה צל"ש. איזה איש נאור.

אנחנו רואים כאן רצף של התבטאויות גזעניות. אני ממש מפצירה בכל מי שמעורב בעניין לשים קץ לפארסה המביכה הזו. לשים קץ לסחר מכר ואת ההשעיות ואת הבינתיים ואת הנבדוק וכן הלאה. כולם יודעים שהדברים האלה נאמרו, כולם יודעים שמדובר באדם לא ראוי, כולם יודעים שאסור לו לכהן כיו"ר דירקטוירון חברת החדשות ואנא תגאלו אותנו מעונשו של זה.