שלי לבנקאים המאיימים בעזיבה: "לכו. יבוא במקומכם דור צנוע ומוכשר יותר"

20 ביוני, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכניתם של ירון וילנסקי ויעקב ברדוגו בגלי צה"ל והתייחסה לקריאתו של שר האוצר כחלון לראש הממשלה ושר הביטחון לקבל את הצעת הסיוע האמריקאית וכן לדבריה של המפקחת על הבנקים נגד חוק שכר הבכירים ששלי חוקקה לפני מספר חודשים.

מתוך דבריה על הצעת הסיוע האמריקאית:

"וילנסקי: שר האוצר כחלון קורא לנתניהו ולליברמן בכנסת לקבל את הצעת הסיוע האמריקאית. מה זה אומר על מה שקורה בממשלה?
שלי: אני לא אפרשן את זה פוליטית. אני אפרשן את זה דווקא כמי שחברה בוועדת המשנה לתקציב הביטחון. אני חושב שזו הצעה הגיונית, ריאלית, היא מתכתבת עם המציאות. שורת ההתכתשויות היזומות של ראש הממשלה עם הממשל האמריקאי מניבות תוצאות מאוד קשות. המשמעות של התוצאות האלה היא קשה למערכת הביטחון. בנינו עם התקציב הזה. לכן הקריאה 'עצור, תפסיק לריב וקח את ההסכם' היא קריאה הגיונית.
ברדוגו: זה אישי?
שלי: מצד כחלון אתה מתכוון?
ברדוגו: לא, מצד ראש הממשלה והאמריקאים. לראש הממשלה אין נימוקים ענייניים? אולי להשיג יותר למדינת ישראל? משהו פה לא ענייני?
שלי: אה, לא. אין לי שום ספק שראש הממשלה רוצה להשיג תקציב גדול ככל האפשר לצרכי ביטחון. אין ספק. גם אני כמוהו רוצה להשיג תקציב גדול ככל האפשר מהאמריקאים ואני מניחה שגם השר כחלון. אני חושבת שהתנהלותו באופן מצטבר והתוצאות שלה מעידות שעד כה הטיפול שלו בעניין לא היה טוב. לראיה, הסכום שעליו בנינו והיה כמעט מובטח לנו נלקח מאיתנו. לכן להמשיך את הדיאלוג המתכתש והעוין הזה יכול פשוט לפגוע בנו שוב.
ברדוגו: את אומרת שעדיף ציפור אחת ביד משתיים על העץ?
שלי: כן, ממש ככה. אמירה ריאלית, מתכתבת עם המציאות, חוסכת מאיתנו סיכונים נוספים ועדיף לנהוג כך."

בעניין מכתבה של המפקחת על הבנקים חדוה בר המזהיר כי חוק שכר הבכירים עשוי להביא לפרישתם של 215 בכירים במערכת הבנקאית אמרה:
"וילנסקי: המפקחת על הבנקים אומרת שיותר מ-200 מנהלים יפרשו, מתוכם 80 מנהלים בכירים. זה יצור חלל גדול במערכת הבנקאית והכל בגלל שרטרואקטיבית לוקחים להם תנאים. אולי החוק הזה הגזים?
שלי: תקשיבו עכשיו טוב, ברדוגו וירון, המכתב הזה הוא שגוי ולא נכון. המפקחת טועה ומטעה ומשרתת בטעותה קבוצה קטנה, מפונקת, מתוגמלת ומחוצפת שמשתמשת בנגישות שלה אל מקבלי ההחלטות כדי לעורר מהומה רבה על לא מהומה.
ברדוגו: רגע, פרטי, הסבירי.
שלי: אסביר. הטענה שכאילו החוק פוגע רטרואקטיבית בבעלי השכר השמן והמנופח בבנקים היא אינה נכונה. אני אומרת לכם את זה כמי שחוקקה את החוק.
וילנסקי: הם לא בנו על פנסיה שלוקחים להם?
שלי: אני מסבירה לכם כמי שחוקקה את החוק, כמי שליוותה אותו שבע שנים, כמי שהגיעה בסוף גם לסיכום שלו כמובן בהובלת שר האוצר משה כחלון – אין אפשרות חוקית שחוק יהיה רטרואקטיבי. הם ממציאים את זה. החוק לא רטרואקטיבי, הוא לא חל על הכסף שהם צברו, הוא לא משפיע על העבר בכלל, תחולתו גם על הצבירה וגם על השכר מתחילה רק מיום התחולה שלו בחוק, שהוא עומד לקרות בקרוב.
וילנסקי: בסדר, אבל הם בנו על זה שיהיה להם את זה בעתיד.
שלי: עכשיו אתה כבר מגיע לסיפור אחר לחלוטין.
וילנסקי: אבל אם מישהו חותם על חוזה שעל פיו הוא יודע שהוא יקבל משהו בעתיד, עכשיו לוקחים לו את זה.
שלי: עכשיו הבאת טענה חדשה לחלוטין שגם המפקחת לא טוענת אותה. הם טוענים טענה שקרית לפיה כאילו החוק לא ברור, כאילו הוא רשלני, כאילו הוא מעורפל, כאילו הוא לוקח להם את צבירת העבר. עכשיו, אני לא מאושרת גם ממה שהם צברו בעבר, שלא יהיו אי הבנות – גם זה חזירי, אבל החוק לצערי לא חל, הוא לא יכול לחול. אין דבר כזה חקיקה רטרואקטיבית, אין דבר כזה לפגוע בכספים שכבר נצברו. הם ממציאים את הטענה שלהם. עכשיו, למה הם ממציאים את הטענה שלהם? כי הם מחפשים דרכים לפתוח את החוק ולהתחיל לדון עליו מחדש, כי הם לא משלימים עם הגזרה הנוראה של להרוויח רק 2.5 מיליון שקלים לשנה, או יותר, הם יכולים להרוויח יותר – אבל רק שהשכר שלהם לא יעלה על פי 35 מהשכר הנמוך. והם מלווים בציים של משרדי עורכי הדין הכי יקרים ורואי החשבון ולוביסטים, ולשירותם פתאום מתייצבת גם המפקחת על הבנקים.
ברדוגו: זהו, זו השאלה. התפקיד הקודם של המפקחת על הבנקים, היא הייתה בכירה מאוד בבנק לאומי. בכלל מותר לה להביע עמדה בעניין הזה? זה החברים שלה מאתמול.
שלי: האמת שאני לא בקיאה בהסכם ניגודי האינטרסים שהיא חתומה עליו.
ברדוגו: לא חייב. היגיון בריא.
שלי: נכון. השאלה שלך היא שאלה עקרונית. אני מניחה ואני יודעת, ואני קוראת את המכתב הזה ואני לא מאמינה – הוא פשוט אחד לאחד הטענות של הלוביסטים של אותה קבוצה קטנטנה. מדובר בכמה עשרות איש שיש להם המון כוח וכסף.
וילנסקי: אבל היא שומרת הסף.
ברדוגו: הלוביסטים חדרו אל תוך שומרי הסף ומפעילים אותם?
שלי: אני אומרת שמכתבה של המפקחת על הבנקים הוא מכתב ראשית מיותר, כי אין קייס, אין להם מה לטעון בעצם, הם לא צודקים. נגיד, תקראו לי המחוקקת הכי קיצונית של החוק הזה מכל מי שהצביע בשבילו – אני, בתור הסמן הקיצוני, אומרת שזה לא חל רטרואקטיבית. עם מה הם מתווכחים בכלל?
וילנסקי: אבל הדעה שלה תישמע בפני בג"צ. זה בבית משפט עכשיו.
שלי: יכול להיות. אני עכשיו מצביעה על הכשל המוסרי והעובדתי במכתב הזה. אין ספק שזה כאילו נכתב ע"י הלוביסטים שלהם. זה חמור מאוד בעיני. וגם יש שם המון דברים לא נכונים ואי הבנה של החוק. ומה זה המספר הזה, 200 איש שיפגעו מהחוק? מה זה? מאיפה היא המציאה את המספר הזה.
ברדוגו: 215. היא דייקה.
שלי: 215. אתם רוצים להגיד לי שיש 215 איש בבנקים שמרוויחים יותר מ-2.5 מיליון שקלים לשנה?
ברדוגו: כן. כך היא אומרת.
שלי: עכשיו היא מתארת סכנה איומה ונוראה שהם יעזבו.
ברדוגו: זהו, ואנחנו חייבים לשאול אותך - את לא מפחדת?
שלי: חבר'ה, זה לא סכנה. זו תקווה. שיעזבו.
וילנסקי: למה? זה אנשים עם ניסיון שמנהלים בנקים. מי יחליף אותם?
שלי: ראשית, אין מספר כזה. יש כמה עשרות. האחרים היא מחשבת כאילו – אותו חישוב שהוא פשוט שגוי מעיקרו עובדתית – כאילו איכשהו בגלל שהכסף שהם צברו יפגע, אז הם יגיעו ל-2.5 מיליון. הם לא בחישוב. זה לא נכון. זה שקרי. אבל לאותם כמה עשרות שיכול להיות שלא יהיה נאה ולא יאה להם להרוויח כל כך מעט, ובאמת רחמי עלי, שייקחו את חפציהם, שיעזבו. ממילא הם לא מנהלים כאלה מבריקים. אני חושבת שהמערכת תצא נשכרת. יפנה את מקומו דור שמרוויח יותר מידי בלי קשר לביצועים, שלא מתכתב בכלל עם הרוחות החדשות שמנשבות בקהילייה העסקית ובחברה הישראלית, דור מפונק, מתוגמל יותר מידי. יבוא במקומו דור ביניים יותר צנוע.
וילנסקי: זו מערכת בנקאית שעמדה במשברים עולמיים. לא צריכים רק לרדת עליהם.
ברדוגו: ומחקה חמישה מיליארד שקלים. ועשו בעיות עם ארצות הברית. בוא לא ניכנס.
שלי: הסיפור על למה המערכת הבנקאית בישראל לא נפגעה זה סיפור אחר והוא מורכב ואתם לא תתנו לי להיכנס אליו. זה לא בזכות הגאונים האלה, אני מבטיחה לכם. הם עשו המון שגיאות. כמו שאמר ברדוגו, הם מחקו חובות ללקוחות שהיו מפוקפקים מלכתחילה אבל קיבלו מהם כבוד בגלל מעמדם.
וילנסקי: אז בעצם את אומרת 'נראה אתכם הולכים'?
שלי: לא, אני אומרת לכו. לכו. יבוא במקומכם דור לא פחות מוצלח מכם, מוכשר יותר מכם אפילו, יותר צנוע, מוכן לקבל את משכורת הרעב של 2.5 מיליון שקלים בשנה. אני חושבת שהצמרת הבנקאית תצא מרועננת גם מבחינה ניהולית וגם מבחינה ערכית ומוסרית. גם מבחינה תדמיתית, אגב."

להאזנה לראיון המלא: