שלי בבלוג: "מצ'ינג הוא מנגנון ממוסד של אי צדק, לא מוסרי, לא הגיוני, לא כלכלי ואפילו מרושע"

19 ביוני, 2016

שלי בבלוג: תכירו: מאצ'ינג. בעברית: איך ככל שיש לכם יותר, ככה תקבלו יותר, וככל שאין לכם – תקבלו אפס.
אכיר לכם את אחת התביעות היותר מוצדקות בצעדת השוויון, שמוביל חבר שלי, ראש מועצת ירוחם מיכאל ביטון.
מה זה מאצ'ינג? זה כסף, מימון משלים, שהמדינה מעניקה לפרוייקטים במגזר הציבורי. לרווחה, לבריאות, לחינוך – כנגד סכום שמביא הגוף המתוקצב.
נניח שאתם עומדים בראש רשות מקומית. על שולחנכם מצטברים דווחים מסמרי שיער על נערות עניות שעוסקות בזנות, מתמכרות לסמים, ונסחרות בידי סרסורים.
אתם יודעים שבלי השקעה וטיפול שיעניקו להן מזור, תקווה, כישורים ואופק - הן כבר נידונו בגילן הרך סבל ולכאב, לעוני ולחיים קצרים וקשים. אתם מבינים שהתופעה הזאת רק מתרחבת. ושיש עוד נערות ונערים שאפשר להציל.
ונניח שמשרד הרווחה מצליח במאמץ רב לקבל תקציב להקמת שני מרכזים לנוער בסיכון. ומוציא קול קורא לרשויות המקומיות. מה יותר טבעי לכם מלבקש, לתבוע, שמרכז כזה יוקם אצלכם?
אלא שכאן מגיע מיסטר מאצ'ינג. משרד האוצר מחייב את משרד הרווחה להעניק את התקצוב רק לרשות שתעמיד מצדה תקציב משלה. 25% הרשות, 75% המדינה. הגיוני ונדיב, לא?
לא. לא הגיוני. לא נדיב. מעוות. כי בשביל לקבל, למשל, 300 אלף שקלים מהמדינה, אתם צריכים להעמיד 100 אלף שקלים משלכם.
אם אתם עומדים בראש רשות איתנה, שיש לה הכנסות גדולות מארנונה של עסקים ומפעלים, כמובן שאין לכם בעיה.
אבל אם אתם עומדים בראש רשות עניה, רחוקה, מאשכול נמוך, אין לכם, פשוט אין לכם, את הסכום הראשוני הזה, ולכן המרכז לא יקום אצלכם, ולא משנה כמה אתם זקוקים לכך נואשות.
למעשה אין קשר בין מדת הצורך לבין הפתרון שאתם כה זקוקים לו. או אם לדייק, יש קשר הפוך.
פשוט, אם יש לכם כסף לשים – תקבלו. ואם אין לכם – לא תקבלו. האין מייצר אין, היש מייצר יש.
לא רק ברווחה. גם בפרוייקטים של חינוך. גם בבתי חולים, שנדרשים לגייס תרומה כנגד תקצוב, לצורך, למשל, הקמת מכון הקרנות.
נחשו איזה בית חולים יתקשה יותר לגייס תרומות כתנאי לקבלת תקציב ממשרד הבריאות, ולמי יהיה קל יותר.
רמז: עמדו מול בית החולים איכילוב והביטו על שמות הבניינים. בניין אריסון. בניין עופר. בכלל, יותר כיף להיות באגודת הידידים של איכילוב או שיבא מאשר באלה של זיו בצפת או יוספטל באילת.
שלא תבינו אותי לא נכון. איכילוב ושיבא הם בתי חולים ענקיים שמתמודד עם בעיות קשות ואתגרים אדירים. בערים חזקות יש מעמד ביניים שנקרע וגם לא מעט עניים ממש.
אנחנו רוצים שישובים איתנים ישארו איתנים, ושבתי חולים מצויינים ישארו כאלה. אבל מפלצת המאצ'ינג פשוט מדרדרת ישובים עניים לעוני גדול עוד יותר.
המבקר קבע שההוצאה הממוצעת של משרד הרווחה, למשל, בעבור כל מטופל ברשויות החזקות, גדולה פי ארבעה מההוצאה הממוצעת ברשויות החלשות! שבמשך שנים הוקצו עשרות מיליארדי שקלים באופן מפלה.
נחשו איזה ישוב קיבל עד היום את תקציבי הרווחה הגבוהים ביותר ביחס למטופלים בלשכת הרווחה? אין מצב שתנחשו.
סביון. כן, סביון. פי שמונה בערך ממה שקיבלו הישובים העניים ביותר בארץ.
מאחורי המנגנון הזה יש תפיסה פטרונית. "לחנך" את הרשויות החלשות. שגם הן יביאו. שיתאמצו. זו תפיסה מעוותת, מתנשאת, מרתיחה. תוצאתה: העצמת החזק, החלשת החלש.
וזו רק דוגמא אחת למנגנון ממוסד של אי צדק. לא מוסרי, לא הגיוני, לא כלכלי, אפילו מרושע.
יבוטל המאצ'ינג ברשויות החלשות, ומיד.
הצטרפו לצעדת השוויון! קודם עזרו בכך שתשתפו ותלייקו את הפוסט, אחר כך היכנסו לאיוונט:http://bit.ly/1TWtUUs.
היום הזה כבר החל, באנדרטה לזכר נספי עליית אתיופיה בקרית גת, מחר, שני, 8:00 - בצומת קסטינה, מחרתיים, שלישי, באותה שעה ב״ביג״ בבית שמש, ומסיימים ברביעי, 8:00 - סיבוב מוצא, ליד יקב טפרברג, עד לסיום במשכן הכנסת. בהצלחה בצעדה, בהצלחה במאבקנו היומיומי לשוויון!