שלי טיפלה בפרשת ילדי תימן החטופים כבר בשנת 1995

23 ביוני, 2016

השדרן יואב קרקובסקי שידר בתכניתו ברשת ב' קטעי ראיונות שערכה שלי ברשת ב' בשנת 1995 על פרשת ילדי תימן החטופים, במסגרת ראיון שערך עם השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל. קטעים מתוך התכנית:

"קרקובסקי: בואי נשמע, כבר לפני 21 שנה, כאן בהכל דיבורים, כששלי יחימוביץ' ישבה על הכסא שעליו אני יושב עכשיו, הובילה יחימוביץ' את המאבק שאפילו קדם לזה של עוזי משולם שבא רק שנתיים לאחר מכן ובמשך תקופה מאוד ארוכה הביאה עדויות של בני משפחה שנעלמו להם אחים, שנים, ילדים, בואי נתחיל עם עדות אחת של רחל, עדות ששודרה כאן בספטמבר 1995.

השרה גילה גמליאל: לא יאמן.
קרקובסקי: רחל מספרת איך אבדה לה אחותה.
הקלטה –
שלי: ילדי תימן המאומצים או החטופים או הנעדרים או איך שתקראו לזה, הנושא הזה מעסיק אותנו ברציפות כאן במשדר. שלום רחל.
רחל: שלום, בוקר טוב.
שלי: בעוד את מנהלת את חייך את הטובים, נשאת ומגדלת ילדים, חיה לה במקום אחר בארץ משפחה שאת נחטפת ממנה כשהיית תינוקת והם לא יודעים מנוח וכל הזמן מחפשים אחרייך, נכון?
רחל: נכון, זה התברר לי רק בשנות ה-80. זה שוק רציני ביותר, אני נכנסתי לתוך מערבולת רגשות, הבנתי שהייתי בבי"ח וכשבאו לחפש האב והאם פשוט אמרו להם שהבת איננה והאב המשיך בחיפושיו והוא עבר מבי"ח לבי"ח ולבסוף אמרו לו באה אישה ולקחה את הילדה ואין לך יותר מהלחפש. למרות הכל, הוא המשיך לחפש.
קרקובסקי: זו רחל שנחטפה. ואגב, אתמול שוחחנו בסדר יום עם אחות שמחפשת ילדה בשם רחל שנעלמה מביה"ח רמב"ם. אולי צריך לחבר ביניהן, אני כבר באמת לא יודע. אין לנו את הרישום מי זו הרחל הזו.
[...]
קרקובסקי: אז אנחנו נשמע לסיום הפרק הזה בשיחתנו עדות נוספת ששדרנו כאן בהכל דיבורים כששלי יחימוביץ' הגישה את התכנית מארכיון הכל דיבורים מ2.7.1995. עדות שאחד מכתבנו הביא מפי אחות שגם בסיפור הקודם שמענו, שהיא עצמה מאומצת ומצאה עצמה במשפחה אחרת. כאן זו אחות שמספרת על איך אבדה אחותה. זו הקלטה מיולי 1995.
הקלטה –
האחות: אני הייתי לוקחת שניים-שלושה תינוקות, היו שולחים אותי עם אמבולנס לעפולה, היו משאירים תינוקות בריאים ישנים. למחרת שוב פעם הייתי לוקחת והייתי שואלת איפה התינוקות היו אומרים שאינם, מתו. מה זה מתו?  אבל הם היו בריאים, לא היה להם שום דבר. אני לקחתי אותם. אתה מבין מה שקורה? היום כשאומרים שהם נפטרו, זה לא נכון, זה לא נכון. מסרו אותם לאימוץ, וכמו היום שיש עוד אור, אני אגיד לך את האמת. רובם בארה"ב, בוא נגיד גם בארץ. אם זה היה מקובל אז... אין לי מושג. אולי בקיבוצים, אבל רובם הלכו, רובם בארה"ב.
מראיין: איך את יודעת?
האחות: אני אומרת לך כי יום אחד שאני באתי, אני מספרת לך, עמדו גבר ואישה ודברו אנגלית. אחר כך הוא אמר לה, נעבור שפה כי יכול להיות שהיא מבינה... אז הם עברו לגרמנית. ואני יודעת יידיש. אם היו מדברים פולנית ורוסית גם הייתי מבינה, כי אני פולניה. אתה מבין, אני באתי הביתה ספרתי לאמא והיא אמרה את תשתקי, מה אכפת לך, לקחו – לקחו. כנראה נתנו כסף.
ומה הם אמרו? את זוכרת מה הם אמרו?
הם דברו על לקחת ילד.

קרקובסקי: זאת אחות שעבדה בבי"ח והיא מתארת את התהליך. והיא אומרת כנראה שלמו כסף ולקחו את הילדים ומתארת כאן סיטואציה ששמענו מעוזי משולם. עוזי משולם ספר את הסיפורים האלה אחר כך שהיה כאן סחר בילדים. היא אומרת אגב שלקחו אותם לארה"ב, מה שיקשה על תהליך הבדיקה, אם הם כאן במדינה זה דבר אחד ואם הם מפוזרים בכל קצוות תבל זה משהו אחר."

להאזנה לקטעים מתוך הראיון: