כשאלוהי הפייסבוק קורא לרצוח ולהתאבד

1 ביולי, 2016

כה קלים החיים כשיש זועבי אחת מרתיחה להתפרע עליה. הפיגועים – אלוהי הפייסבוק קורא לרצוח ולהתאבד. אנטישמיות בלייבור הבריטי. ההסכם עם טורקיה: חשוב ביותר, מחזק את בטחוננו, כל תגובה אחרת מהצד שלנו מביכה. בנוגע לחסכונות שלכם: שתי התעלומות המסתוריות בעסקת נובל אנרג'י-הראל. למי נוח שתהיה פרקליטות חלשה, ולמה פרץ מאבטח לחדרי כדי להציל אותי מחיליק בר?

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

חנין זועבי. הכמעט-מכות וההתפרעות של ח"כים במליאה אל מול פני חנין זועבי המתגרה בהם, בנבזות ובכוונה תחילה, מביישים ומבזים כשלעצמם. את הלחם והשעשועים לשונאינו בעולם, ואת המבוכה לבעלי בריתנו – סיפקה ערמת הח"כים המתפרעת עוד יותר משסיפקה זועבי. כמה קלים החיים כשיש זועבי אחת מרתיחה להתפרע עליה, לקלל אותה, וכנראה גם להכות אותה פיסית אלמלא התערבו סדרני הכנסת. "בובת וודו" קרא לזה העיתונאי עמית סגל, בהגדרה מדוייקת להפליא.

(תמונה: עמיר שיבי)

 

רצף הפיגועים. צער וכאב על ילדה בת 13 וחצי שישנה במיטתה בחופש הגדול, ונרצחת בדקירות סכין בידי בן 17. לפני צאתו למשימת הרצח וההתאבדות הוא כותב בפייסבוק: "המוות הוא זכות ואני דורש את זכותי" - סגידה לרצח ולהתאבדות כאילו היה זכות מזכויות האדם. תנחומים למשפחתה של הלל ז"ל, ואיחולי החלמה לפצועי הפיגוע בנתניה.

 

לא על צה"ל לבדו. כוחות הבטחון עושים עבודה הרואית ומשובחת במניעת פיגועים. הסיכולים רבים מהפיגועים. אבל ממשלה לא יכולה להיבנות רק על הצבא. הריק המהדהד והנורא בכל הקשור ליוזמה מדינית הוא על ראשה ועל אחריותה של ממשלה שקידשה את הקיפאון, את ההסלמה, ואת היעדר התקווה, החזון והיוזמה.

ראיון טרי מהיום על הפיגועים, על אי החזרת גופות הנעדרים, ומה אמרה גאולה כהן בעיסקת ג'יבריל על מה שהיתה עושה לו בנה (היום השר) צחי הנגבי היה נופל בשבי. בתוכנית "זירה חופשית" עם אלי לוי ויוסי מזרחי ברדיו חיפה.

 

אלוהי הפייסבוק. השבוע, בסיור של ועדת המשנה למוכנות ולבטחון שוטף, בראשות עמר בר-לב, באוגדת איו"ש, דובר לא מעט על שורשי הפיגועים. מי אחראי, מה סוכל, מה עושות ישראל והרשות הפלסטינית, יחד ובשיתוף פעולה מעורר הערכה, כדי לסכל פיגועים. על מוטת ההשפעה האדירה של הרשתות החברתיות. שוב ושוב הקשו מקצת חברי הועדה על צמרת צה"ל והשב"כ בשאלות חוזרות על מקורות ההסתה. מערכת החינוך, המסגדים, החמולה, התבטאויות של אבו מאזן. בשלב מסויים איבד אחד מהם את סבלנותו, ואמר בקוצר רוח – אין מסגדים, אין חמולה, אין בית ספר. יש מקור סמכות אחד, אלוהים אחד: פייסבוק. החבר'ה האלה לא סופרים אף סמכות אחרת. אז את הרפלקס המותנה על ההסתה הממוסדת אפשר לאפסן. סתם לטובת העובדות, לא משום סיבה אחרת. תמונות מהסיור:

 

ג'רמי קורביין מנהיג הלייבור הבריטי הוא אנטישמי. כואב לי לומר זאת על מי שעומד בראש מפלגה שיש לה מסורת ארוכה של סוציאל דמוקרטיה, תיעוב כלפי כל רמז לאנטישמיות, וידידות הדוקה עם ישראל. זה מגיח מכל התבטאות שלו, גם כשהוא מגנה, באופן מאולץ, אנטישמיות. השבוע הוא שבר שיא כשהשווה בין ישראל לדעא"ש, אחר כך טען שלא הובן, אבל הכתם על הקיר הוא ברור ומגונה. געגועים למנהיגי הלייבור הקודמים, ותקווה שהמפלגה החשובה הזאת תחזור לשפיות.

 

ההסכם עם טורקיה, גם שעון עומד צודק פעמיים ביממה. אני לא רואה שום דרך להגיב על ההסכם מלבד דרך השכל הישר: ההסכם עם טורקיה הוא הסכם חשוב ביותר לישראל ומחזק את בטחונה. ישראל עם שותפה אסטרטגית רבת עוצמה כטורקיה היא חזקה ובטוחה יותר. ברור כשמש שלו נתניהו או ליברמן היו באופוזיציה הם היו מתלהמים במלים קשות נגד ההסכם, אך משנחתם יש לברך עליו. התייחסות מפורטת הרבה יותר, לרבות היתרונות האסטרטגיים של ההסכם, צביעותם של נתניהו וליברמן, וההיבטים הפוליטיים של ההתייחסות להסכם, בראיון אצל רזי ברקאי ב"מה בוער", הקליקו כאן: 

 

וגם אצל משה גלסנר ברדיו "קול ברמה", וגם בערוץ 10, אצל אור הלר ומיה זיו-וולף. לצפיה:

 

משפט שלמה. פרשיית הגז החדשה: או שיוקר המחיה יזנק, או שהפנסיות שלכם ישחקו. זו המלכודת המרושעת שכופה עלינו העסקה המוזרה בין חברת הביטוח הראל, ובין נובל אנרג'י, כשהראל קונה 3%  מנובל. אם מחירי הגז ירדו, ועמם יפחת חשבון החשמל שלכם, ובכלל יוקר המחיה – תישחק הפנסיה שלכם. משפט שלמה שפשוט אסור לו שיתרחש.

השבוע חשפתי שתי תעלומות נוספות בעיסקה התמוהה הזאת, שמאירות את העסקה באור תמוה והרפתקני עוד יותר, ובמכתב מפורט לממונה על אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגר, דרשתי ממנה לתבוע מענה עליהן, ובמידת הצורך לפסול את העסקה. כאן למכתב המלא לסלינגר. אני עוקבת ומטפלת.

 

 

עוד עדות לגאונות של ראשי הבנקים. החשיפה שנוחי דנקנר המשיך לקבל מהבנקים עשרות מליוני שקלים כאשר היה ברור שהוא בקריסה, מעידה על כשל ניהולי חריף, אותו כשל שהביא להזרמה מופקרת של כחצי מליארד שקלים להרפתקאותיו. זו עוד עדות לכך שדור המנהלים עם השכר המטורלל צריך לממש סוף סוף את איומו, ללכת הביתה, ולפנות מקום לדור ביניים מוכשר ואחראי יותר, צנוע ומחובר יותר למציאות.

 

מי רוצה פרקליטות חלשה? לא אתם, תאמינו לי. פרקליטות חלשה זו פרקליטות שחוששת מבעלי הון שעושים עליכם סיבוב, מפוליטיקאים בכירים מושחתים, ומארכי-פושעים. בדיונים על נציבות הביקורת על הפרקליטות (גוף ביקורת שביעי במספר על הפרקליטות!) מתבררת כוונת הזדון. כל גופי התביעה מחוץ לחוק הנציבות החדש: המשטרה (שאחראית על יותר מ 90% מכתבי האישום), הפרקליטות הצבאית, הפרקליטים שעוסקים בתביעה ברשויות המקומיות, בביטוח הלאומי. כו-לם מחוץ לחוק הנציבות. ומי נשאר? רק הפרקליטות. מי שמטפלת ב-7% בלבד מכתבי האישום, בחזקים ובמיוחסים ביותר. ממשיכה להיאבק בשביל הפרקליטים. הנה כאן (עוד) דיון בחוק הנציבות, בועדת חוקה חוק ומשפט. לצפיה:

 

הסוס של קליגולה. עדכנתי כאן לא פעם בעניין הפרשה העגומה של מינויו של רמי סדן ליו"ר דירקטוריון חדשות 10, והרס כל חלקה טובה בתקשורת החופשית בידי נתניהו. צפו בעוד פרק, הדברים שלי השבוע בועדת כלכלה בראשות איתן כבל.

 

כשחיילות לא מבזבזות את זמנן. בועדת חוץ ובטחון (בדיון לא סגור) אישרנו השוואת אורך שרות של בנות לזה של בנים, בחלק מהמקצועות הצה"ליים. אני לא מחסידות ההשוואה העיוורת בין בנים ובנות. לפני החיילות פתוחים הרבה פחות תפקידים משמעותיים, ואין סיבה שישתרכו להן עוד שנה בצבא בתפקיד חסר אופק ומשמעות, כשהבנים סביבן מתקדמים לתפקידי מפתח. עדיף שילכו ללמוד באוניברסיטה, ויכנסו למרוץ האי-שוויון התעסוקתי מול גברים קצת מוקדם יותר. אלא שכאן מדובר ברשימת תפקידים סגורה, שבה בנות ובנים עושים בדיוק אותו הדבר, והשרות המקוצר פוגע באופק הקידום שלהן. אלה תפקידים, בעיקר ב-8200, שגם מעניקים לבנות יתרון תעסוקתי בהמשך. לכן, אחרי לא מעט ויכוחים ותהיות, הצבענו פה אחד בעד (כאן תמונה, הדיונים בועדה לא משודרים).

 

הצטרפו לטוויטר! והנה עוד כמה מציוצי השבוע, אולי זה ידרבן אתכם:

 

 

עוד מהאירועים שהיו השבוע:

 

בכל שנה, אני באה למכללה לבטחון לאומי לשוחח עם קצינים בדרגת אלוף משנה, מכל החילות, מהארץ ומחו"ל, על מנהיגות ועל מה שמתרחש בחברה הישראלית. השבוע, לשם שינוי הם אלה שבאו לכנסת.

 

על שכר הבכירים, על כלכלה, חברה ובטחון - מפגש עם עובדי (בעיקר עובדות) בנק לאומי למשכנתאות, בניצוחה של צביה סולמינוב:

 

ובערב לכבוד ספרה החדש והמקסים של אמונה אלון, "בית על מים רבים". הקהל היה כולו אנשי ימין (חוץ מסבתא מרתה, סבתה של החברה של הבן שלי שבאה לפגוש אותי) , אבל הספר (רומן) מומלץ בהחלט גם לשמאלנים :) הוא אוניברסלי וכובש וכתוב מעולה. 

 

 

ובואו לפגוש אותי:

 

במודיעין. מחר, בשבתרבות, עם עמליה דואק, ב-11:00. הכניסה חופשית, והנה עוד פרטים:

 

באילת. ביום שני, 4.7 בכנס רואי החשבון במלון רויאל ביץ' באילת. אני אדבר בפתיחת המושב שיעסוק בנושא "חשיפת שחיתויות ואי סדרים בחברה – האם האחריות היא רק על מבקר הפנים בחברה" ב-17:30-18:00. ב-18:00 יחל המושב עצמו. הכנס אמנם פתוח רק לבאיו, אבל אם אתם אילתים ורוצים לבוא, מוזמנים לכתוב לנו ל-shelly@knesset.gov.il. הנה פרטי המושב שאני משתתפת בו:

 

סופשבוע נעים שיהיה לכם ושבת שלום,

 

שלכם,

 

שלי