שלי על צעדי הקבינט: "הראייה המפוכחת וההגיונית של הדרג הצבאי שונה בתכלית מהצעדים שהחליט עליהם הקבינט"

3 ביולי, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכניתם של ירון וילנסקי ויעקב ברדוגו בגלי צה"ל, והתייחסה להתחדשות גל הפיגועים בשבוע האחרון, להחלטות הקבינט המדיני-ביטחוני בעניין ולביקורו הצפוי של ראש הממשלה באפריקה, שיעלה על פי הידווחים עשרות אלפי שקלים. מתוך דבריה:

"וילנסקי: את מברכת על הצעדים האחרונים של הממשלה, הדברים שהוחלט עליהם עד עכשיו בקבינט?

שלי: ממש לא. אני חושבת שכל הצעדים אחד לאחד הם צעדים שמלבים את מרחץ הדמים, מעודדים פיגועים.
וילנסקי: מה היית עושה במקום?
שלי: אחרי ששמעתם כאן את הדברים הנכוחים של אלון אביתר, אני יכולה להגיד לכם שאין הבדל בין צורת ההסתכלות שלו לבין צמרת צה"ל היום. אני מדברת על כל הדרג המבצעי. הראייה המפוכחת, הרגועה, ההגיונית, קרת הרוח שהדרג הצבאי רואה את הסיטואציה היא שונה מתכלית השוני שהקבינט המדיני-ביטחוני מחליט עליהם, וזה בכל דבר ועניין. למשל, האינטרס של הדרג הצבאי הוא שיהיו אישורי יציאה לעבודה ושלא יוטלו כתרים כענישה קולקטיבית, כיוון שהדבר הזה גורם להסלמה, מלהיט את השטח ומייצר סיטואציה לפיגועים. כשאתה מוציא אנשים לעבודה זה שסתום לחץ. אנשים מביאים אוכל ולחם הביתה ופרנסה, וכך רמת הפיגועים יורדת. החזרת גופות – הדרג הצבאי בעד החזרת גופות ובטח שלא להחזיק אותם אצלנו כסחר. יש פער תהומי בין הדיבורים המתלהמים של הדרג המדיני לבין קור הרוח של הדרג הצבאי. בסופו של יום, אני אגיד לכם עוד משהו, גם הדרג המדיני מבין את זה.
ברדוגו: תם זמנו של אבו מאזן גם לשיטתך?
שלי: אני חושבת שלשיטתה של הממשלה הזאת לא תם זמנו של אבו מאזן.
ברדוגו: לשיטתך את?
שלי: אני חושבת שהמצב הוא מאוד שברירי, ובמצב השברירי הזה הרשות הפלסטינית כפי שאנחנו מכירים אותה, כפי שהדרג המדיני מכיר אותה ולמרות כל דיבורי הרהב והשחץ לא שמים קץ לשלטון אבו מאזן ומשמרים את הרשות הפלסטינית – כרגע הרשות הפלסטינית על מנגנוני הביטחון שלה גורמת לסיכול של פיגועים. ומעבר לכל הדיבורים האלה הקשים והמרים, שיתוף הפעולה בשטח –
וילנסקי: אז לשיטתך הצעדים של הממשלה עכשיו יביאו להסלמה?
שלי: ירון, אני אומרת דברים מאוד מפורשים, אני לא רומזת, אבל תן לי לסיים משפט בבקשה. שיתוף הפעולה היום, היומיומי, התכוף, הצמוד, בין הדרג הצבאי והביטחוני של מדינת ישראל לבין כוחות הביטחון והדרג הביטחוני של הרשות הפלסטינית הוא הדוק והוא פורה והוא גורם לסיכול פיגועים.
ברדוגו: אז כל הקבינט הזה זה בלוף. כל הדיבורים של הקבינט, את אומרת, זו אחיזת עיניים אחד גדולה, כי הממשלה הזו היא הבסיס לשלטון אבו מאזן.
שלי: חד משמעית, ברדוגו. אמרת את הדברים בצורה מאוד מדויקת. הרי מה קורה עכשיו בינינו ובין הרשות? זה בעצם שלב ביניים של הסכמי אוסלו שנתקע, ולכן לכוחות הביטחון של הרשות יש כוח, יש נשק ויש סמכויות.
וילנסקי: אבל את אומרת שמסכלים פיגועים, והנה יש פיגועים. אנשים נרצחים.
שלי: נכון, ועדיין אני אומרת לך שכמות הסיכולים גבוהה מכמות הפיגועים. הדבר הזה הוא במידה רבה מאוד בזכות שיתוף הפעולה בשטח בין הרשות הפלסטינית ובין ישראל. זו עובדה. גם הדרג המדיני וגם הקבינט המדיני-ביטחוני, אחרי כל דברי הרהב והשחץ וההתפארות – אגב, זה קבינט שכולו הבטיח למגר את הטרור כשהוא יגיע לשלטון – מבין את זה. לכן נמשך שלטונו של אבו מאזן. אלון אביתר סיכם את זה בצורה מאוד מדויקת ומפוכחת. בסוף אתה מתמודד עם מציעות, בסוף אתה צריך להציל חיי אדם, בסוף אתה צריך למגר פיגועים הרבה ככל האפשר. ואחד הכלים החשובים ביותר אם לא החשוב ביותר הוא אותו שיתוף פעולה עם הרשות הפלסטינית, שאנחנו גם מתקוממים ומזעזעים, בצעק רב, מהדברים שאומרים ראשיה ומהצורה שבה הם רואים את הפיגועים.
[...]
וילנסקי: ראש הממשלה יוצא לביקור באפריקה. לנוכח המצב, את חושבת שהוא צריך לבטל את הביקור?
שלי: כן, אני חושבת שזה ביקור ארוך מידי, מפואר מידי, יקר מידי והוא בטח אינו במקומו בסיטואציה שאנחנו נמצאים בה.
וילנסקי: יגידו שזה ביקור חשוב. מדינות אפריקה מצביעות באו"ם, עד שסוף סוף יש ביקור כזה – למה לבטל?
ברדוגו: עסקים. עשינו עסקים עם טורקיה, עכשיו צריך לעשות עם אפריקה.
שלי: כן, אני מכירה בחשיבות של יחסי החוץ של מדינת ישראל. בשביל הדבר הזה צריך שיהיה שר חוץ שיעשה את העבודה הזאת. ראש הממשלה בוודאי לא צריך לעשות סיבוב של שבועות בעלות של 21 מיליון שקלים באוגנדה, רואנדה, קניה ואתיופיה. אנחנו חיים בעידן האינטרנט, ואפשר גם לייצר תקשורת יעילה ביותר שלא באמצעות ביקור רב משתתפים, עמוס ויקר. אני חושבת שזו הגזמה פראית."

להאזנה לראיון המלא: