שלי על הרשעת דנקנר: "נוחי דנקנר לא פעל במרחב ריק. הדנקנרים עדיין מתהלכים בינינו, רק קוראים להם אחרת"

5 ביולי, 2016

שלי התראיינה בתכנית "עושים סדר" עם בן כספית בטלוויזיה החינוכית, והתייחסה להרשעתו אתמול של נוחי דנקנר בהרצת מניות IDB. מתוך דבריה:

"כספית: ריקודי הניצחון כבר מאחורינו, מאורייך. יש לקחים? אנחנו במקום אחר היום?
שלי: קודם כל, יש לקחים. הסיפור של נוחי דנקנר הוא לא סיפור פרסונלי, למרות שיש נטייה תמיד לספר את הסיפור האישי. זה נורא מעניין, עליינו, נפילתו וכן הלאה. אבל נוחי דנקנר לא פעל בתוך מרחב ריק. הוא פעל בסיוע אינטנסיבי חזק מאוד, בשיתוף פעולה ובהגנה של שרים, של חברי כנסת, של ראשי ערים, של רגולטורים רופסים, של משקיעים מוסדיים שהמשיכו להשקיע את הכסף של כולנו בעסקים המפוררים שלו שנבנו על מבנה פרימידיאלי ועל מינוף. והוא זכה למעטפת הגנה שהיא לא רק שיתוף פעולה כלכלי מוחלט – שר האוצר יובל שטייניץ עלה אליו לרגל למשרד שלו, זה דבר שהוא בלתי נתפס לחלוטין – אלא גם לסוג של הילה של גיבור. בכל מקום שהוא הגיעו מחאו לו כפיים, קיבלו אותו.
כספית: 'נער הזהב של הכלכלה הישראלית'.
שלי: נער הזהב. הוא גם קנה את זה מאוד בזול. הוא אפילו לא קנה את זה, שוב, הוא השתמש בכסף שלנו. השיטה שלו הייתה לתרום כמה מאות אלפי שקלים לרשויות מקומיות, לערים או לעיירות פיתוח שיבנו בזה בריכה או חדר במתנ"ס או מה שזה לא יהיה – מהכסף שלנו, של המשקיעים – ואז הוא גם זכה לכבוד ועיקר במקומות האלה.
כספית: את ראשי הרשויות אני מבין, לא מצדיק. הם רוצים תרומות ומתחנפים לכל מי שתורם. מוסדיים, הארגונים האלה שמשקיעים את כספי הפנסיה של כולנו במאות מיליונים, מה גרם להם? הרי כולם ידעו את האמת, כולם ידעו שנוחי ממונף. זה לא שיש לו בבית שני מיליארד שקל. מה גרם להם להתעלם, להיות מוכים בסנוורים?
שלי: זו מערכת שלמה שמשלה את עצמה ואחד מזין את השני. עוד לא אמרתי תקשורת. התקשורת סגדה לו. הוא קיבל את הכתבות המחניפות ביותר שיש, חוץ מ'דה מרקר', אני חייבת לציין, שניהל את המאבק ושילם מחיר כבד. כי הוא העניש, הוא היה דיקטטור – הוא מנע שטחי פרסום, הוא ביטל מינויים של עובדים בחברות שהיו בשליטתו. זה היה קשה לנהל נגדו מערכה. וגם מנהלי בנקים, בן, אל תשכח. התמונה הידועה הזו, לא סתם היא ידועה, של רקפת רוסק-עמינח יושבת איתו בפגישה על קולה בבית קפה, עם אדם שכבר חייב מאות מיליונים לבנקים.
[...]
כספית: זה היה עניין עדרי. תגידי, אנחנו במצב אחר?
שלי: תראה, אתמול פתחתי את עיתון גלובס וראיתי רשימה של מישהו שאני לא מכירה עם הפנייה בעמוד הראשון: 'שלי יחימוביץ' פופוליסטית'. על מה? על זה שאני מבקשת מהממונה על שוק ההון והביטוח לבדוק את העסקה בין חברת הביטוח הראל לבין נובל אנרג'י, עסקה מאוד מפוקפקת שמסכנת את כספי החוסכים. אז אני רואה שהשיטה הזאת ממשיכה. קודם כל נחתמת עסקה מפוקפקת, שנית הרגולטורית לא מתערבת, ראשי חברות הגז זוכים לדלת פתוחה אצל ראשי הממשל והנה גם גיבוי בעיתונות. אז מצד אחד, אני אומרת שלא למדנו כלום ולא שכחנו מאומה והדנקנרים עודם מתהלכים בינינו רק קוראים להם אחרת. אבל מצד שני כן אני חייבת לומר שיש שיפור. גם נחקקו חוקים, גם חוק הריכוזיות, גם העין הציבורית יותר צופייה.
כספית: המינופים האלה כבר לא יחזרו?
שלי: המינופים האלה כבר לא יחזרו, כן. אני חושבת שגם המוסדיים למדו לקח והם יותר זהירים ביחס לכסף שלנו שהם משקיעים.
כספית: את מסכימה עם גיא רולניק מ'דה מרקר' שאמר שלמחאה החברתית היה תפקיד משמעותי גם בנפילה של דנקנר ואפילו בהרשעה ובכל התהליך?
שלי: כן, אני מסכימה. זו באמת ההוכחה לכך שבסופו של דבר מול ההון העצום שיש לו המון כוח, ואמרתי שהכוח זולג לכל מקום – אז הדבר היחיד בסוף שיכול לעמוד מול ההון זה הציבור. המחאה החברתית הייתה ביטוי ציבורי לציבור גדול שנמאס לו מהשיטה הזו."

לצפייה בראיון המלא: