539 שקל בשנה, 45 שקל בחודש- Ynet

26 בפברואר, 2008

אין ספק שממשלת ישראל מזניחה את הפריפריה, אין ספק שהתורמים עוזרים. עם זאת, האם באמת ניתן להפריט את הטיפול של הממשלה באזרחיה?


מאת אביה ספיבק


התגלגל לידיי מכתבו של ראש עיריית מעלות תרשיחא, שלמה בוחבוט, לח"כ שלי יחימוביץ'. בוחבוט נוזף ביחימוביץ' על התקפותיה נגד התורמים הפרטיים: "ודעי לך שאם אנשים כמו נוחי דנקנר, אלי אללוף... הרב יחיאל אקשטיין... ורבים אחרים לא היו קיימים, הפריפריה היתה קורסת, כיוון שאתם חברי הכנסת וחברי הממשלה לא עשיתם עבורנו מאומה". אין ספק שממשלת ישראל מזניחה את הפריפריה, הצפונית והדרומית. אין ספק שהתורמים עוזרים. עם זאת, האם באמת ניתן להפריט את הטיפול של הממשלה באזרחיה, כפי שלכאורה משתמע מהמכתב? האם הסקטור הפרטי יכול לקחת את האחריות לעניים במקום הממשלה?


מהי התרומה לנפש?


לממשלה קל להפריט את הפעולות העסקיות שלה באמצעות מכירתן למרבה במחיר. בתי זיקוק, קונצרנים כימיים ומוסדות פיננסיים מייצרים רווחים ואינם זקוקים לכספים מהממשלה. אולם התרומה הכספית אינה מייצרת מקורות הכנסה ורווחים כספיים לתורמים. להפך: תרומה המייצרת רווחים כספיים לתורם נגועה בשחיתות. אם כך, האם הסקטור הפרטי יכול לבצע זאת במקום הממשלה?


נבצע חישוב פשוט. נעריך את סך המשאבים השקליים העומדים לרשותנו מהסקטור הפרטי, נבדוק את גודל האוכלוסייה הנזקקת (לפי דו"ח העוני האחרון יש בישראל כ־1.7 מיליון אנשים עניים), ונחלק את סך הכסף באוכלוסייה. התוצאה היא התרומה לנפש. חישוב כזה נקרא בשפה המקצועית של הכלכלנים והמהנדסים "חישוב על גב מעטפה": חישוב מקורב בעל ערך רב בהבנת סדרי גודל.לפי מחקר של המרכז למגזר השלישי באוניברסיטת בן גוריון, סך התרומות של משקי הבית בישראל ב־2006 היה 917 מיליון שקל. סכום לא מבוטל, אך חלקו הוא תרומות לתרבות, לבריאות ולחינוך. כמה יקבל כל איש עני אם נחלק את כל הסכום באופן שווה בין כל העניים? 539 שקל לשנה, 45 שקל לחודש. נחמד, אבל לא באמת עוזר לצאת ממעגל העוני

לכתבה המלאה בYnet