שלי על הבחירות לראשות מפלגת העבודה: "אם נחכה עוד מעט כבר לא יהיה על מה להתמודד. המצב הזה לא יכול להימשך"

13 ביולי, 2016
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הצהריים של רשת ב', "בחצי היום" עם אסתי פרז, והתייחסה למינויו הצפוי של הרב אייל קרים לאור שורה של התבטאויות קשות מפיו שנחשפו באחרונה, לקריאתה לערוך את הפריימריז לראשות מפלגת העבודה עד לסוף שנה זו וכן לחוקי העמותות וההדחה שהממשלה מקדמת בכנסת.

בפתח דבריה התייחסה למינויו הצפוי של הרב קרים לרב הצבאי הראשי ואמרה:

"פרז: אפשר היה לצפות שהמודיעין בצה"ל יעשה עבודה טובה יותר מהעבודה שנעשה כאן לפני מינויו של המיועד להיות הרב הראשי. האיש הזה יכול להיות רב צבאי ראשי?
שלי: התשובה במילה אחת היא לא. אני אומרת את זה בצער. אני אומרת את זה בצער גם על אופן קבלת ההחלטה על מינויו. באמת את צודקת בשאלתך – צבא ההגנה לישראל, שיש לו את שירותי המודיעין ככל הנראה הטובים ביותר עולם, ששמם יצא לתהילה, לא עשה את הדבר הפשוט ולא גיגל את שמו של הרב קרים. כבר אתמול כשהפרשה התחילה והתחילו להגיד שהדברים יצאו מהקשרם, במשרד שלי הדבר הזה נעשה. פשוט חיפשנו את שמו באתר 'כיפה' והתוצאות עלו בזו אחר זו והתמונה הלכה והתבהרה. אין ספק שיש כאן כשל שהוא לכאורה כשל טכני קטן, אבל בגללו, בגלל הכשל הטכני הקטן לכאורה הזה, אנחנו עדין עכשיו לכל הסערה המיותרת הזו, שבאמת חבל שהיא בכלל מתרחשת. בשורה התחתונה, אחרי שבמצטבר מגיעה עוד התבטאות ועוד התבטאות – ואני לא מתייחסת אף פעם להתבטאות כאל מילים בלבד אלא כאל משהו שעולה מן הנפש, מהשקפת העולם, כביטוי למה שאדם חושב – במצטבר, אחרי כל הדברים האומללים, המוזרים, הבלתי סבירים האלה שנאמרו מפי מי שעומד להיות הרב הראשי של צבא ההגנה לישראל, הוא צריך לשים קץ, אסתי, לפרסה המצערת הזאת ולהביא לידי גמר את הפרשה הזו ולמנות אדם ראוי שאין מאחוריו קופה כזו של התבטאויות הזויות ומוזרות.
פרז: זה בעניין הזה.
שלי: כן, אבל כן חשוב לי להוסיף עוד דבר מה. אנחנו חיים בתקופה שהיא שונה מהתקופה של, נאמר, עד לפני עשור או אפילו עד לפני כמה שנים. בימים שבהם מבקר קולנוע פרילנסר בתחנת רדיו מושעה מתפקידו בגלל דברי בלע גזעניים, בוודאי שרב ראשי בצה"ל, שהוא לא דמות טכנית, הוא גם דמות חינוכית שנושאים אליה עיניים – לא יכול לשרת בתפקיד הזה עם אוסף התבטאויות כזה כלפי נשים, כלפי הומוסקסואלים, כלפי כל דבר שזז. צה"ל נמצא עכשיו בסוג של הבנייה מחדש כלפי הציבור. יש שיח בין הציבור ובין צבא ההגנה לישראל, ואסור שאדם בתפקיד כה רם יאמר דברים שכה לא עולים בקנה אחד לא עם האתוס הצה"לי ולא עם האתוס של מדינת ישראל."

על קריאתה לערוך את הבחירות לראשות מפלגת העבודה עד לסוף שנה זו:
"פרז: למה להקדים? למה את רוצה את הפריימריז כמה שיותר מהר?
שלי: להקדים בוודאי שלא, כי הפריימריז לראשות מפלגת העבודה היו צריכים להתרחש כבר במאי. כלומר כבר חלפו כמה חודשים מהמועד שאותו קבעה החוקה.
פרז: להקדים במובן של לקיים במהירות התכוונתי.
שלי: כן, אבל צריך לומר – גם העובדה שהיום אנחנו כבר כמה חודשים אחרי המועד, שום יו"ר מפלגה בעבר לא עשה את זה. לא ראשי מפלגה חזקים ולא ראשי מפלגה חלשים. תמיד הקפידו על קיום החוקה, שזה סוג של כמו שיש חוק במדינה ככה יש חוקה למפלגה. ועל כן כיוון שעל פי החוקה כבר עבר המועד, באמת אין שום טעם ותכלית לגרור את הדבר הזה. אני חושבת שעד סוף השנה הזאת, עד דצמבר, זה בהחלט זמן נאות. גם אם הבחירות יתקיימו בדצמבר, זה כבר יהיה באיחור של שבעה חודשים ויאפשר לאנשים ראויים שמוכנים לקחת על עצמם את האתגר, גם מתוך המפלגה אבל גם מבחוץ, להכריע בדעתם ולהתארגן לקראת בחירות לראשות המפלגה. אני לא רוצה להגיד דברים קשים, אבל המצב הזה, אסתי, לא יכול להימשך. לא יכול להימשך. אנחנו מפלגה דמוקרטית.
פרז: מה זה המצב הזה שלא יכול להימשך?
שלי: המצב שחנן (הפרשן חנן קריסטל) תאר.
פרז: המצב בסקרים? הפיאסקו שאליו נכנסתם?
שלי: אני לא עומדת עם סטופר של סקרים. אני בוחנת את מצבנו כמפלגה שהייתה אמורה להוביל את האופוזיציה. לא צריך להיות גאון גדול כדי להבין שאופוזיציה לא מתקיימת כעת, בוודאי שלא מהצד שלנו.
פרז: אז בוז'י לא מבין את זה?
שלי: את צריכה לשאול אותו. אני חושבת שגם בוז'י לשיטתו צריך לרצות לייצר תאריך כמה שיותר קרוב, להעמיד את עצמו לבחירת הציבור. אנחנו מפלגה דמוקרטית. יכריעו חברי מפלגת העבודה, שהם אנשים ערכיים ואכפתיים מאוד, מי ראוי להוביל את המפלגה. יכנסו מועמדים נוספים, יזרום דם חדש לתוך שורות המפלגה. אנחנו נאפשר לעצמו לקיים תהליך דמוקרטי שבסופו יבחר מי שיבחר, תיבחר מי שתיבחר, יוכל מי שיבחר באופן דמוקרטי להוביל את המפלגה, כי להמשיך את הדימום המתמשך הזה, כפי שכינה את זה חנן ולא אני, בלי לייצר חוט שדרה אידאולוגי, ערכי, ציבורי, פוליטי – הדבר הזה עלול להביא אותנו למצב שנחכה עוד מעט ולא יהיה על מה להתמודד. לכן במקום להכביר מילים ובמקום להתעסק בפוליטיקות פנימיות, פשוט לקבוע תאריך מוקדם ככל האפשר ולשים לזה סוף."

בעניין חוק העמותות שעבר השבוע בכנסת וחוק ההדחה המקודם בימים אלה בידי הממשלה הוסיפה:
"פרז: אנחנו שומעים מהסנאט האמריקני שמימון אמריקאי רצה לסייע להפלת נתניהו בבחירות. אולי יש הצדקה לחוק העמותות?
שלי: בוודאי שיש סיבה לשקיפות.
פרז: אז על מה הצעקה, או שאל לא משתתפת בה?
שלי: אני לחלוטין בעד שקיפות. אני חושבת שכל עמותה וכל פוליטיקאי שמתמודד ומגייס תרומות חייבים בשקיפות ובכך שברשומות שלהם, באתרי אינטרנט שלהם, בדיווחים שלהם לרשם העמותות יהיו כתובים מקורות המימון שלהם. החקיקה שעברה השבוע לא דומה כהוא זה למה שאני אומרת לך. זו חקיקה שנועדה לרדוף, להטיל אות קלון, לאפשר להציק לנציגים של עמותות שאינן נושאות חן בעיני השלטון, לאפשר להציק להם בישיבות ועדות הכנסת. זה חוק מיותר. הוא היה לצנינים בעיני כל מדינות העולם המערבי. יש עליו גם שיח בתקשורת הזרה, על כך שזה חוק שהוא לא קיים בשום מקום אחר בעולם. הממשלה עשתה אותו מסיבה אחת – כי היא יכולה. זה חוק שנועד להקצין עוד יותר את דרכה הקיצונית והימנית ורודפת הדמוקרטיה של הממשלה הזאת. הוא מיותר לחלוטין, הוא מקומם ביותר. ואת יודעת מה הכי מרגיז אותי? שאותם המחוקקים הם גדולי מקבלי התרומות הזרות מבעלי הון זרים, מכל מיני תאגידים אלומים, מכל מיני תורמים אוונגליסטים שמחכים עד שישו הצלוב יקום לתחייה כאן.
פרז: אז אולי תכניסו גם את זה לחוק.
שלי: אבל זה הרבה יותר חיוני. מי מושפע יותר? פוליטיקאים בכירים ביותר שמקבלים תרומות עצומות מבעלי הון זרים וכל הקמפיין שלהם ממומן מכספי תרומות זרות ובעצמם הם אינם נוגעים ורק נוגעים באותן עמותות מסכנות שרובן בכלל עוסקות בעשייה חברתית – יש כאן צביעות, יש כאן רדיפה. זה עוד אחד מהחוקים האומללים שאני מאוד מקווה שיהיה בידינו הכוח להעבירם מהעולם.
פרז: את חושבת, אני מניחה, גם דברים דומים על חוק ההדחה שאתמול התחיל להתפתח.
שלי: בוודאי. גם התוספת הזאת. הוא כל הזמן עבר כחוק ההשעיה. למה? שוב, כי אפשר הוא הפך להיות חוק ההדחה. חברי כנסת לא יכולים להדיח את חבריהם, נקודה. הדבר הזה צריך להישאר בידי בתי המשפט ובידי רשויות החוק. בוודאי שדמוקרטיה לא אומרת רק שלטון הרוב, אלא גם זכויות המיעוט. גם כשהמיעוט הזה מעצבן אותנו, מקומם אותנו ומרתיח אותנו."

להאזנה לראיון המלא: