שלי על סעיף ההתמקדות בפני הדובר בחוק ערוץ הכנסת: "לפעמים אנחנו לא חייבים לחוקק חוקים מטומטמים"

25 ביולי, 2016

שלי השתתפה בישיבה של ועדת הכנסת בנוגע לחוק ערוץ הכנסת, והתייחסה למספר סוגיות בחוק החדש וביניהן תקציב הערוץ, הדרישה בחוק להתמקד בפניו של הדובר בזמן שידורי מליאת הכנסת וכן לסעיף בחוק הקובע כי יו"ר הכנסת ויו"ר האופוזיציה ימנו באופן אישי נציגים למועצה המפקחת על הערוץ. מתוך דבריה בעניין מינוי הנציגים למועצה המפקחת על הערוץ:

"אני מבקשת להוריד את הסעיף הזה לחלוטין. אני חושבת שאין אח ורע לזה ששני אנשים באופן פרסונלי ממנים אנשים מטעמם, שני אנשים פוליטיים באופן פרסונלי ממנים אנשים מטעמם לשבת במועצה מהסוג הזה. אפילו לא מדובר כאן במפתח פוליטי, אלא במשהו שהוא הרבה יותר חמור - ביו"ר הכנסת, שהוא אדם ספציפי, וביו"ר האופוזיציה, שהוא אדם ספציפי, שהם בוחרים אדם מטעמם שישב בוועדה הזו. אין שום ספק שמרגע שהבחירה נעשית באופן פרסונלי ע"י האדם, במקרים האלה זה יולי אדלשטיין ויצחק הרצוג, המחויבות של אותם אנשים בדירקטוריון היא אך ורק לאותם פוליטיקאים. אין בזה אפילו תמונה של המרחב הפוליטי הפרוש לפנינו. זה הדבר הכי פרסונלי שיכול להיות עם המחויבות הכי פרסונלית. מעבר לזה, העובדה שצריך קוורום ולא יכול להיות רוב של שניים לא מונעת כהוא זה את העובדה ששני נציגי פוליטיקאים באופן אישי יכריעו בהצבעות מאוד משמעותיות. וזה דבר שמאיין לחלוטין את כל הסמכות בחוק שיש למועצה. זה שיבוש גמור של המועצה, אופן המינוי שלה, האופן שבו היא יכולה לקבל החלטות."

לצפייה בדבריה המלאים:

תוכן דבריה בעניין סעיף ההתמקדות בפניו של הדובר:

ח"כ שלי יחימוביץ':
קודם כל, הסיבה לזה שהסעיף מוכנס היא לא מקובלת עלי. זה שהיו X חברי כנסת, לדעתי לא יותר מאחד או שניים, שהתלוננו שהמצלמה לא מתמקדת בפניהם כשהם מדברים, אין די בזה כדי לחוקק חוק. עם כל הכבוד, באמת. אני יודעת שלרוב חברי הכנסת זה לא מפריע.
אחד האתגרים של ערוץ הכנסת, שגם הערוץ הזה במתכונתו הצליח להגיע אליו, הוא לעניין את הציבור ולגרום לו בכלל להסתכל עליהם. אחת הסיבות שהציבור צופה בשידורי מליאת הכנסת היא העובדה שגם במליאה מתרחשים דברים מאוד מעניינים. לו היה Talking Heads כל הזמן הצפייה הייתה נמוכה בהרבה. לכן במידה רבה יגרם עוול גם לדובר אם יראו רק את הדובר. זה פשוט מעלה רייטינג ומעורר עניין וגם משקף לציבור את מה שמתרחש במליאת הכנסת, שזה דבר מאוד חשוב.
ח"כ יגאל גואטה:
אבל אם אני הבנתי נכון, סליחה –
ח"כ שלי יחימוביץ':
אני עוד לא סיימתי. רגע, רגע.
ח"כ יגאל גואטה:
אה, לא הבנתי למה נעצרת.
ח"כ שלי יחימוביץ':
כי אני רוצה שהיו"ר יקשיב לי. אני מאמינה שאני יכולה לשכנע אותו.
היו"ר יואב קיש:
אני מקשיב. אף אחד לא פנה אלי, אבל בסדר. כן.
ח"כ שלי יחימוביץ':
אני מדברת עכשיו רק אפילו על רמת העניין של המקצועיות של הדבר. למשל, באחד הלילות האחרונים, כשהיה דיון על חוק ההדחה אם איני טועה, עמד ניסן סלומינסקי על הדוכן 11 דקות רצופות בלי לדבר. בלי לדבר. היה בלאגן, זה אמר ככה וזה אמר ככה. האם אנחנו מחויבים לראות את פניו של ניסן סלומינסקי שותק בבועה 11 דקות?
היו"ר יואב קיש:
זה גם יש לזה משמעות.
ח"כ שלי יחימוביץ':
יכול להיות, אבל הנה לך דוגמה, והיא לא יחידה, לאיוולת שבהוראה הזו שמוכתבת בחוק. וזה דבר שהוא חסר תקדים, להכתיב בחוק מחוקי המדינה איך יהיו בדיוק הוראות הבימוי. עד היום לא נתקלנו בבעיות כאלה, כי בסוף יש אדם מקצועי שיושב בקונטרול והוא משדר רוב הזמן את דברי הנואם ולפעמים הוא מראה שהמליאה ריקה, וגם לזה יש חשיבות מאוד גדולה, להראות שהמליאה ריקה. ולפעמים מתרחש במליאה -
היו"ר יואב קיש:
זה לא מונע ממנו להראות את המליאה.
ח"כ יגאל גואטה:
דרך אגב, לפעמים היא מלאה.
ח"כ שלי יחימוביץ':
לפעמים היא מלאה. לא, אני אומרת שאפילו אם לא קורה בה כלום והיא ריקה גם אז ואירוע. על אחת כמה וכמה כשמתרחש בה אקשן ממש רציני ואירוע חדשותי שמעניין את כל עם ישראל, עם ישראל לא חייב לראות גם בועה עם שלי יחימוביץ' שותקת על הדוכן. אין הכרח. זה פשוט מטופש. וזה גם מבחינה טלוויזיונית –
ח"כ יגאל גואטה:
למה, זה גם משהו חדשותי ששלי יחימוביץ' שותקת.
ח"כ שלי יחימוביץ':
בזה אתה צודק. בזה אתה צודק.
היו"ר יואב קיש:
וואו. וואו.
ח"כ שלי יחימוביץ':
על כל פנים, אני אומרת, חבר'ה, הסעיף הזה נולד באופן סתמי ומקרי. אני לא חושבת אפילו שיש בו זדון –
ח"כ שלי מועלם:
לא, כן –
ח"כ שלי יחימוביץ':
רגע, שולי. אני אפילו לא חושבת שיש בו זדון. אני חושבת שהוא מטומטם. לפעמים אנחנו לא חייבים לחוקק חוקים מטומטמים. וכיוון שכבר עשינו כמה צעדים –
ח"כ רועי פולקמן:
שלי, או ללכת על זה עד הסוף ונגיד לצלם רק מהצד הטוב של הדובר.
ח"כ שלי יחימוביץ':
נכון.
ח"כ רועי פולקמן:
שכל חבר כנסת יקבע מה הצד הטוב שלו –
ח"כ שלי יחימוביץ':
אני רוצה שיצלמו אותי רק מצד ימין.
ח"כ רועי פולקמן:
וערוץ הכנסת יחויב לצלם רק מהצד הטוב.
ח"כ שלי יחימוביץ':
אתה יודע מה, על זה אני אלך.
ח"כ רועי פולקמן:
אם יש כזה צד.
ח"כ שלי יחימוביץ':
על זה אני אלך כי צד ימין שלי מצטלם יותר טוב מצד שמאל, אז אני מוכנה. אני מוכנה לפשרה. על כל פנים, יואב, אני מציעה –
היו"ר יואב קיש:
הסעיף הזה –
ח"כ שלי יחימוביץ':
רגע, רגע.
היו"ר יואב קיש:
אני מבין שאת מציעה לבטל אותו.
ח"כ שלי יחימוביץ':
שנבטל אותו.
היו"ר יואב קיש:
אנחנו נצביע על זה עם ההצבעות.