אי אפשר לדרוש מנתניהו דמוקרטיה כשאנחנו רומסים אותה בתוך הבית.

29 ביולי, 2016

בואו לועידה ביום א' - כי אי אפשר לדרוש מנתניהו דמוקרטיה כשאנחנו רומסים אותה בתוך הבית. בבכיינות לא בונים מנהיגות. כך נרדמתי על הספה של שמעון פרס. החבר'ה הטובים יוצאים להגן על בוכריס. אקורד סיום מתוק למושב: הפיליבסטר המוצלח של סתיו, יוסי ויעל - הרבה אנרגיה על סיכול מזימות רשע.  הקרב נגד השתלטות נתניהו על התקשורת, ועוד חוק הזוי: מי שיפגע בכבוד הכנסת עובר על החוק. וגם – סיימתי לשלם משכנתא!

שלום לכם חברות וחברים,

 

כן לדמוקרטיה. בשעה שאנחנו מנהלים מערכה קשה מול הפגיעה האנושה של נתניהו בדמוקרטיה, זה בלתי נתפס שבתוך מפלגת העבודה תירמס הדמוקרטיה ברגל גסה.

צירי הועידה שבכם – מזמינה אתכם לועידה ביום א' בשעה 16:00 בבית החייל בתל אביב.

הצביעו נגד נסיונותיו של הרצוג להאריך לעצמו כהונת יו"ר שלא כדין ובניגוד לחוקה. הגנו על חבריכם, המתפקדים ה"רגילים" שזכותם לבחור נשללת.

אמרו לו: לא.

לא להידבקות בכוח לכיסא, לא לדימום פנימי מתמשך. לא לזחילה לממשלת הימין. לא לקומבינות.

כן לפרימריס בהקדם, במועדם, ולפי החוקה. כן לפתיחת שורות. כן להתחדשות. כן לחוט שידרה ערכי. כן לאומץ לב אידיאולגי ופוליטי. כן לדמוקרטיה.

אל תשכחו תעודת זהות, בואו עם הרבה אנרגיות טובות ומרץ, ממשו את הכוח שלכם, השמיעו את קולכם והצביעו.

 

עמר בר-לב, אראל מרגלית ואני - עתרנו למוסדות המפלגה בתביעה שההצבעה תהיה חשאית. העובדה שאנחנו נאלצים לדרוש זאת היא קשה כלשעצמה. פשוט משום שבחוקת המפלגה, אותו ספר חוקים פנימי שנרמס כעת לטובת אינטרס של הישרדות – כתוב "בהצבעה בנושאים אישיים או בעלי היבט אישי תתקיים הצבעה חשאית". אם מישהו מכיר משהו עם היבט יותר אישי מהצבעה על הארכת כהונה לא חוקתית לאדם אחד – שיקום. אני בטוחה שאפילו הרצוג לא ימנע הצבעה חשאית בנושא כה מהותי וכמתחייב בחוקה.

 

בבכיינות לא בונים מנהיגות, אמר יצחק רבין המנוח, ואני מאזכרת זאת בהקשרים הפוליטיים שלנו. למי שרוצה לשמוע עוד על למה צריך להגיע לועידה ביום א',  אתמול התראיינתי ארוכות  בתכנית "המזנון" ברשת ב' של קול ישראל, עם יואב קרקובסקי, ועם המראיינת האורחת מאיה בנגל. השוואות עגומות לועידת המפלגה הדמוקרטית בארה"ב, על עסקנות וקומבינות במקום תוכן וערכים, למה בדמוקרטיה יש הכרח לכללים מחייבים, למה הקומבינות ושינויי הכללים מרחיקים מי שרוצה לחבור אלינו מבחוץ, ועוד. וגם, בהרחבה, על דברי הרמטכ"ל הצודקים והנכוחים בועדת חוץ ובטחון השבוע. הריסוק הפרוע מימין של הלגיטימציה של צה"ל – הוא מסוכן מכל לצבא העם, שכוחו בראש ובראשונה בברית בינו ובין החברה. וגם על נסיונות ההשתלטות של נתניהו על התקשורת החופשית. להאזנה הקליקו על התמונה שצולמה באולפן:

 

כך נרדמתי על הספה של שמעון פרס. לפני שנמשיך לאירועי השבוע הסוערים, ראיון מהיר שלי לדרור גלוברמן ולקורין גדעון בתוכנית "אנשים" בערוץ 2. עשרים שאלות מהירות, שהספקתי לענות על 12 מהן. על אושר, אוכל, הפעם היחידה שבה נרדמתי בעבודה, ממה אני פוחדת, מה הדברים החשובים שעשיתי לאחרונה בכנסת, ואיזו מלה טובה יש לי להגיד על הרצוג. צפו:

 

החבר'ה יוצאים להגן על בוכריס ובדרך שוכחים את החיילות. הנה זה בא, ובעוצמה, וגם בר רפאלי תשתרבב (שוב) שלא מרצונה. החבר'ה באים בהמוניהם להגן על תא"ל אופק בוכריס, אחד משלהם. בדרך הם שוכחים את א' ואת ל', שתי נשים צעירות ואמיצות, שמה שעבר עליהן תחת פיקודו היתרגם ל- 16 סעיפי אישום בעברות מין חמורות ומגוונות.

טוב, הן לא משלהם. שקופות. חפץ. לא נספרות. בשבילם הן סתם אבן נגף טורדנית בדרכו של מצביא. הגדיל לעשות אלוף במיל' גרשון הכהן, בראיון בגל"צ אצל קובי אריאלי. "גיבור, אייקון" קבע הכהן על בוכריס, ומשהקשה אריאלי ושאל אם אייקונים, מעבר לביצועיהם הצבאיים, אינם צריכים לעמוד בעוד אמות מדה מוסריות, קבע האלוף בקוצר רוח: "עזוב אותי מאמירה אתית, הוא אחד מגיבורי האומה".

האלוף גרשון ודוד המלך. בעמוד הפייסבוק שלי פרסמתי סרטון בדיחות סקסיסטיות גרועות שסיפר הכהן בפורום שהשתתפתי בו לפני שנתיים. התוודיתי שגנזתי אותו אז כי חשבתי שהוא סתם נודניק שמספר בדיחות אידיוטיות. אבל, כתבתי, נוכח הביזוי שהוא בוזה את א' ואת ל' בזה שהן פשוט לא נספרות אצלו, ובזה שכאבן אינו קיים בשבילו, ובזה שהוא אומר בפה מלא שגם אם בוכריס יורשע בכל העברות הוא עדיין "גיבור האומה", בזה שהוא אומר אמירה ערכית כה נוראה ומשובשת על מיהו מפקד, הוא הרוויח ביושר את פרסום הפוסט הגנוז.

הקליקו על התמונה לקריאת הפוסט ולצפיה באלוף מספר את בדיחותיו:

 

על כתב האישום נגד בוכריס, על ההתגייסות של החבר'ה למענו, ועל נסיונותיו של הרצוג להאריך לעצמו קדנציה – בראיון אצל אורלי וגיא בערוץ 10.

התנצלות עלובה למדי. האלוף גרשון נבהל והתנצל קלות. אבל באולפן ערב חדש, אצל דן מרגלית, כשהתראיינתי אחריו, נדהמתי לשמוע עוד צבר דברי הבל מפיו של מי שנחשב הוגה דעות ואיש חינוך. בראיון גם התייחסות למתרחש במפלגת העבודה, ולתוצאות ה"חיזור הגורלי" כמו שמכנה אותו מרגלית של מפלגת העבודה אחרי ממשלת נתניהו.

 

 

קוראים לזה פיליבסטר. כלי פרלמנטרי הכי לגיטימי בעולם שיש בידי האופוזיציה. כל הלילה נלחמו סתיו שפיר, יוסי יונה ויעל כהן פארן, יחד עם מיקי לוי מיש עתיד ואוסאמה סעדי מהמשותפת – נגד הקואליציה, בתביעה פשוטה מאוד. שהממשלה לא תוכל לעשות מה שבא לה עם התקציב למשך שנתיים של תקציב דו שנתי, תופעה שאין לה אח ורע בעולם. שתבוא לדווח לכנסת. ששינויים יועברו דרך ועדת הכספים.

והנה, מה שעשוי להיראות כקרב חסר סיכוי הסתיים בהצלחה. קודם ניסתה הקואליציה לעשות שרירים ו"להעניש" אותנו בהתנגדות לחוקים שלנו שכבר היתה עליהם הסכמה, ואחר כך התקפלה ונכנעה. כבוד גדול לשלושת החברים האלה שעשו עבודה מעולה:

 

על הפיליבסטר בועדת הכספים, על הסנקציות ההזויות של הקואליציה, ועל ערוץ הכנסת ונסיונות ההשתלטות של נתניהו עליו – בעושים צהריים עם עידן קוולר בגל"צ.

והפרחים לסתיו שפיר. סתיו העבירה בעמוד הפייסבוק שלה, בשידור חי, את הפיליבסטר. כך יכול היה הציבור להיחשף למה שקרה שם, וגם לאנטגוניזם שהיא עוררה בקרב חבורת הגברים המדושנים והשוביניסטים, שרצו לסיים את הדיון, ולא חסכו בבדיחות קרש מיזוגניות. הם חשבו שזה על חשבונה, אבל זה היה על חשבונם. הנה הפוסט שהעלתה סתיו אחרי הנצחון:

 

 

הפרטות וסיכול מזימות רשע. חלק גדול מאוד של מושב הכנסת הזה (המאבק של חברי לסיעה על שקיפות התקציב הוא דוגמא מצויינת), יוחד לסיכול מזימות רשע, בכל תחום אפשרי. טרפוד מהלך מזיק שואב לעיתים קרובות ולמרבה הצער, הרבה יותר אנרגיה מחקיקת חוק. לפעמים, מהלכים רעים כאלה שלא הצלחתי לסכלם, חוזרים במערכה הבאה במלוא נזקם. כך היה לפני כמה שנים כשניסיתי לסכל את הפרטת בית הספר לשוטרים. לא הצלחתי, וההפרטה יצאה לדרך. כל מה שהזהרתי מפניו קרה, ולא היה צריך להיות גאון גדול כדי לדעת זאת. הנה חלק מההשלכות השליליות של ההפרטה הזאת:

 

 

ולעוד מזימות. החוק ההזוי והסטליניסטי האוסר פגיעה בכבוד הכנסת. נתיבי ההשתלטות של נתניהו על חופש הביטוי. החוק להשתלטות על ערוץ הכנסת יעלה להצבעה בקריאה שניה ושלישית בשבוע הבא. אף שבמאבק ממושך הצלחנו למזער את נזקיו, הוא נשאר לצערי, רע כשהיה: מכשיר להשתלטות מוחלטת של ראש הממשלה נתניהו על כלי תקשורת נוסף. מעולם לא קרה שערוץ כה מקצועי שהכל מרוצים מפעילותו יזכה לדלגיטימציה כה עמוקה דווקא בשל הגינותו, רק משום שנתניהו חפץ בערוץ בלתי הגון הסר למרותו המוחלטת.

 

לחוק גם נוספו תופינים מפוקפקים בדמות סעיף הזוי וחסר תקדים בקנה מידה בינלאומי, המחייב עיתונאים, בחוק, לשמור על כבוד הכנסת, ולהפוך אותם לעבריינים אם יעבירו ביקורת חריפה מדי. סעיף אחר כופה, באמצעות חקיקה, הוראות בימוי אשר נועדו לפאר ולהבליט את הח"כים. החוק הוא תעודת עניות ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. שוב הוא מוכיח שאינו מייצג כלל את הכנסת או את הציבור, אלא את נתניהו בלבד.

הוראה בחוק על עיתונאים לכבד פוליטיקאים היא הזויה, חסרת תקדים ומסוכנת. אין וידאו של הדיון הזה, אבל בעיקרון, זה מה שאמרתי: "חיוב בכבוד למנהיגים, לא קיים בספר החוקים של ישראל או של כל מדינה אחרת. זה סעיף שאולי מזכיר את "העלבת עובד ציבור", אבל אנחנו בודאי לא זקוקים להגנה הזו שעובדי ציבור זקוקים לה. אנחנו צריכים לקבל בהכנעה פגיעה בכבודנו. זה בא עם הכהונה. האבסורד הוא שהאיסור בכלל לא חל עלינו, הח"כים. לנו יש חסינות מהותית. זה רק נגד שדרנים, פרשנים, מגישים. אין חמור מזה לחופש הביטוי ולחופש העיתונות. תקדים מאוד מסוכן שאין לו אח ורע.

יוצא שמי שפוגע בכבוד הכנסת או בכבוד הח"כים עבר עבירה פלילית. זה בלתי נתפס בעיניי ואני לא מצליחה אפילו להבין איך יכמתו את הפגיעה בכבוד, ואיך יחילו עליה סנקציה. האם תוקם ועדת כבוד מיוחדת? כייוון שמעולם לא ניטען נגד ערוץ הכנסת שפגע בכבוד של מישהו, אני לא יכולה שלא לחשוב שמדובר בכלי שליטה ואיום."

 

 

 

הצלחה. להגן על הפרקליטים כדי שיוכלו להגן עלינו. עוד מאבק, חשוב מאוד גם אם לא פופולרי באווירת הלינץ' המטורללת נגד הפרקליטות, עומד לפני סיום, ועם כמה הצלחות. למנוע הפחדה וטרור נגד הפרקליטים, שמגנים עלינו מפני פושעים מסוכנים, פוליטיקאים מושחתים, ובעלי הון שעושקים אותנו בתחכום. גוף הביקורת שהוקם נגד הפרקליטות, שממילא מבוקרת ונעקבת יותר מכל גוף אחר, נולד בחטא והמשיך בחטא. כעת נחקק החוק שמסדיר את פעילות גוף הביקורת, ולא מעטים השיפורים והתיקונים שאנחנו מכניסים בו. הנה אחד מהתיקונים הרבים – שתלונה שניתן לה פרסום פומבי תוכל גם להידחות על הסף בנציבות. כך נמנע את השימוש בנציבות לצורכי ההכפשה, האיום והשיימינג של הפרקליטים בעת ניהול המשפט עצמו. הנה כאן באחד הדיונים: 

 

 

סיימתי לשלם משכנתא! לפני 9 שנים הייתי הפוליטיקאית הראשונה שפרסמה את הצהרת ההון שלה. שוב ושוב אני מנסה לקדם הצעות חוק שונות לגילוי מוחלט של הנכסים וההכנסות שבידי פוליטיקאים, הצעות שנתקלות בהתנגדות של רוב הח"כים. השבוע הלכתי עוד צעד, דווחתי לעוקבים אחרי ברשתות החברתיות על השחרור המשמח שלי מהמשכנתא, וחלקתי תיאור מפורט של איך ואיפה קניתי כל דירה בדרך:


"הי זאת שלי, החודש, בגיל 56, התרחש אחד הארועים המשמחים בחיי: גמרתי לשלם משכנתא. אין לי מלים לחלוק אתכם את תחושת ההקלה והשחרור שכרוכות בזה. הדבר הכי מדאיג ועצוב הוא שלו הייתי מתחילה היום את אותו מסע לקורת גג בבעלותי, לא הייתי יכולה לחלום אפילו על דירה.

אלה, באופן השקוף והגלוי ביותר שאפשר (וגם מעט חושפני), תולדות הדירות שבבעלותי.

בגיל 28-29, אחרי 8 שנות דירות שכורות בבאר שבע, עם שכר חודשי נמוך למדי, קניתי ב – 50,000 דולר דירה ראשונה בשכונת פלורנטין בדרום תל אביב. זו היתה אז השכונה הזולה והבלתי מבוקשת ביותר בתל אביב ובכלל. הורים שלי, שלא היה להם הרבה, גרדו וקוששו בשבילי 10,000 דולר. היתר – משכנתא לזכאים רווקים, והלוואה משלימה. הרבה חברים שלי הלכו בעקבותי וקנו דירות זולות בפלורנטין, וערך הדירות זינק במהירות. מקץ פחות משנתיים, כבר בהריון, מכרתי את הדירה בפי 3 מהסכום שקניתי אותה (!)

בכסף, יחד עם בן זוגי (ואבי ילדי העתידיים) שהביא סכום דומה, קנינו דירה נחמדה ברחוב בעלי מלאכה בתל אביב, באזור שנראה יותר קל לגידול ילדים. שם אכן נולדו הילדים שלנו. שוב לקחנו משכנתא..."

על המשך מסעותי האישיים והמשפחתיים בשוק הנדלן עד שהגעתי עד הלום, כולל כמה מסקנות מעציבות, הקליקו על המכתב מהבנק:
 

 

 

יום הולדת לבעריש. מי שמכיר רשתות החברתיות, במיוחד טוויטר, בטח נתקל בשם בעריש פילמר, אחד הבולטים בסצנת הטוויטר החרדי שהיא מאוד מעניינת ופעלתנית. מה שפחות יודעים הוא שבעריש הוא צעיר חרש אילם בן 18, שמצליח בנחישות להתגבר על קשייו. השבוע הצטרפתי למסיבת יום הולדת שחגגו לו עמיתי החרדים בחדר סיעת ש"ס:

 

 

הצטרפו לטוויטר, מעניין שם. עקבו אחרי ועזרו לי. הנה כאן תוכלו לפתוח חשבון. וכאן כמה מציוצי השבוע, תוכלו לראות, למשל, איך אני משיבה לגלובס שעשו לעצמם מנהג חדש לתקוף אותי עם ובלי קשר, את המגננה שלהם, ותגובות של העוקבים:

 

 

 

ושוב מקום ראשון במספר הלייקים בפייסבוק:

לפי ניתוח של האתר ״כיכר המדינה״.

 

ועכשיו להתפקדות. מול דילים וקומבינות דרכנו אינה פשוטה אך היא צודקת. רוצים להיות שותפים שלי? לחזק את הדרך שלנו ואותי? תתפקדו ופקדו אחרים.  תוכלו להתפקד או לפקוד עכשיו כאן. או כתבו לנו, עם שם מלא וטלפון ל

 hitpakdutshelly@gmail.com  ואנחנו נחזור אליכם ונסייע לכם בהתפקדות.

יהיה נחמד ויועיל אם אחרי ההתפקדות תעלו אצלכם פוסט ובו תספרו למה התפקדתם. קראו גם לחברים שלכם לעשות אותו הדבר. צרפו לפוסט גם את הלינק להתפקדות, ו/או שימו את הפוסט גם אצלי בעמוד בתגובות לפוסטים. ממש כמו שעשתה אומר המקסימה, הנה:

 

שבת שלום,

 

שלכם,

 

שלי