"הארכת כהונת הרצוג - ניסיון בוטה לגזול את המפלגה מחבריה לצורך הישרדות פוליטית"

31 ביולי, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית "מדליקים אש" עם גדי נס ברדיו חיפה, והתייחסה לישיבת ועידת מפלגת העבודה ערב בה יתבקשו צירי הוועידה להחליט על דחיית הבחירות לראשות המפלגה והארכת כהונת יו"ר המפלגה יצחק הרצוג בלמעלה משנה. מתוך דבריה:

"נס: את רואה בסקרים ובדעה הרווחת בציבור מפלגת העבודה צונחים בכל הסקרים האפשריים.
שלי: זה נכון. המצב שלנו רע מאוד, ובעיקר יש משבר אמון מאוד קשה עם הבוחרים שלנו אחרי ניסיונות הזחילה המאוד משפילים של הרצוג לתוך הממשלה. קשה לנו להיות אופוזיציה לוחמת כששנייה אחת לפני התחננו לפני נתניהו שיואיל לקבל אותנו לממשלתו בתנאים מאוד גרועים. לכן המצב לא טוב, אבל אני חייבת לומד לך, גדי, גם אם המצב היה נפלא, יש דבר כזה שקוראים לו דמוקרטיה. מאוד פשוט. יש חוקה כפי שבמדינת ישראל יש חוקים. ועל פי החוקה יו"ר מפלגה שלא מרכיב את הממשלה אמור ללכת ולבקש מחדש את אמונם של חברי המפלגה עד 14 חודש מיום הבחירות. בעצם מה שהרצוג מבקש לעשות היום זה כאילו בנימין נתניהו היה מביא רוב בכנסת להארכת כהונה שלו בעוד שנה בניגוד לחוק, ולכן שש שנים במקום חמש שנים כראש ממשלה. הרי זה דבר שהיינו תופסים את הראש ואומרים שהדמוקרטיה נפגעת אנושות והיו הפגנות ברחובות, ולכן אנחנו כמפלגה שכל הזמן מבקרת את נתניהו ובצדק על פגיעה אנושה בדמוקרטיה לא יכולים להרשות לעצמנו לרמוס את הדמוקרטיה ברגל כל כך גסה בתוך הבית פנימה.
נס: את משליכה את זה לנתניהו, אבל הרצוג מאמין באמת ביכולתו להצליח להמשיך עוד שנה למרות גל הביקורת הכל כך נוקב בתוך מפלגת העבודה? האכזבה הכל כך קשה?
שלי: תראה, גם אם הוא מאמין ביכולת שלו, ואתה יודע, יש אנשים שנוהגים לחשוב על עצמם דברים טובים ואנחנו לא מאישים איש בזה, ויכול להיות שהוא באמת מאמין – אדרבה, שיקבע מועד לפריימריז כפי שמחייב החוק הפנימי במפלגת העבודה ויעמיד את עצמו לאמון מצביעי מפלגת העבודה. יש במפלגת העבודה יותר מ-60 אלף איש שמשלמים לה דמי חבר והתפקדו בדיוק בשביל הסיבה הזו, כדי לבחור בעצמם את יו"ר המפלגה ואת חברי הכנסת שלה. והנה כאן יורקים להם בפרצוף ואומרים להם 'לא סופרים אותכם, יש לנו גוף שלנו, הוועידה, שהוא מונה 2000 איש, והוא כבר יחליט בשבילכם'. הוועידה זה גוף מאוד מכובד ומאוד משמעותי, יש בו אנשים מאוד טובים, אבל אני אומרת לך שוב – גם בכנסת יש אנשים טובים והם לא יכולים להחליט על הארכת כהונתו של נתניהו. אני מצפה מצירי מפלגת העבודה להבין. אתה יודע, אנשים אצלנו כבר מאוד מותשים ואולי איבדו אמונה, אבל אני מצפה מכל מי שיש לו את הזכות והוא ציר ועידה פשוט לבוא ולגונן על המפלגה, לא שום דבר אחר. לגונן על מה שנשאר.
נס: אבל הישג אחד כבר יש לכם. ההצבעה תהיה חשאית, וזה הישג גדול.
שלי: כן, אם כי גם כאן אני חייבת לומר לך, גדי, שהעבודה שבכלל נאלצנו לעתור על כך גם היא מאוד מקוממת. כי שוב, חוקת המפלגה אומרת שכל הצבעה שיש לה היבט פרסונלי נעשית בצורה חשאית. וגם כאן כדי לקבל את הדברים הבסיסיים של הדמוקרטיה, והיא חשאיות ההצבעה, צריך לנהל הליכים משפטיים. זה דבר שהוא בלתי נתפס. המפלגה הזו לא שייכת לאף אחד. בניגוד למפלגות שבהן יש שליט יחיד, זו מפלגה שייכת לחבריה. כאן יש ניסיון בוטה לגזול אותה מחבריה לצורך הישרדות פוליטית.
נס: הכותרות זועקות על החשש לפיצוץ האירוע, אבטחה חסרת תקדים, חוששים שצירי המפלגה יפוצצו את הישיבה. המפלגה אם כן חיה, נושמת ובועטת.
שלי: אני חושבת שזה זלזול מאוד עמוק בצירי הוועידה והתייחסות אליהם כאילו הם עבריינים בפוטנציה. מדובר באנשים שהם אידאולוגים, הם תורמים מזמנם החופשי וזה עוד סימן לאי-אמון באנשים שבאמת נותנים את נפשם בעבור המפלגה הזו, שהיא לא במצב טוב עכשיו והם נשארים נאמנים לה תמיד."

להאזנה לראיון המלא: