שלי על ההצעה להאריך כהונת הרצוג: "מבזה את מפלגת העבודה. מצפה מצירי הוועידה להגן על המפלגה ועל חבריהם המתפקדים"

31 ביולי, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית "בוקר טוב ישראל" עם עידן קוולר ועם הכתב הפוליטי עידו בנבג'י, והתייחסה לישיבת ועידת מפלגת העבודה הערב בה יתבקשו צירי הוועידה לדחות את הבחירות לראשות המפלגה ובכך להאריך את כהונתו של יו"ר המפלגה יצחק הרצוג בלמעלה משנה. שלי, ממובילי המאבק בהצעה, הביעה התנהגדות להארכת כהונת היו"ר. מתוך דבריה:

"קוולר: אנחנו זוכרים שהעובדה שיו"ר מפלגת העבודה אולי זוכה בהצבעה על מועד הבחירות לאו דווקא מבטיח לו ניצחון בהם. נדמה לי שאת מכירה את זה על בשרך.

שלי: כן, זה נכון. אתה צודק. אני בשעתו אחרי הבחירות לכנסת, כשלא זכינו בבחירות האלה, ביקשתי להקדים את הפריימריז. כלומר החוקה אומרת שעד 14 חודש אם לא מרכיבים את הממשלה מקיימים בחירות חדשות. סברתי שאני צריכה לקבל מחדש את האמון של החברים. אני לא מצטערת על כך. אני חושבת שמי שאינו מנצח צריך להעמיד את עצמו לבחירה מחודשת. כך גם היה צריך לעשות יצחק הרצוג ולא לגרור באופן מלאכותי ובניגוד לחוקה כהונה, אלא פשוט להעמיד את עצמו לרשות הבוחרים.
קוולר: זה לא יותר מידי מהר? זה לא להעיף מהר מיד אדם שלא זכה? כלומר הסעיף הזה של 14 חודשים מתום הפסד בבחירות, לא עבר זמנו?
שלי: יכול להיות, אבל אם עושים בו שינוי הוא צריך להיות שינוי לקדנציה הבאה של היו"ר הבא, בוודאי לא פרסונלי. יש כללים, עידן, לדמוקרטיה. זה הטבע שלה. כפי שיש בחירות לכנסת במועד מסוים, כך יש בחירות לראשות מפלגה דמוקרטית במועד מסוים. כאן לא מדובר בדבר טכני. כאן מדובר בדבר שהוא מאוד ערכי והוא הבסיס, כי אם לא יהיו כללים לדמוקרטיה וכל אחד יכול לבוא ולעשות בה כרצונו ולשנות את הכללים על פי האינטרסים שלו, על פי שיקולי ההישרדות שלו, אז כל סיפור הדמוקרטיה הופך להיות בלתי רלוונטי. תאר לעצמך שנתניהו יעביר בכנסת החלטה שהבחירות לכנסת יהיו בעוד שש שנים כי יש לו רוב בכנסת. לכן זה ביזוי מאוד עמוק של כללי הדמוקרטיה, ביזוי של מפלגת העבודה. אם אנחנו באים בתביעות כל הזמן לראש הממשלה נתניהו על כך שהוא פוגע בדמוקרטיה, בוודאי שאנחנו, אחת המפלגות הדמוקרטיות האחרונות, צריכות לתת דוגמה ומופת. אני חושבת שזה צעד שהוא גם מבזה מאוד את כל חברי מפלגת העבודה שהתפקדו כדי לבחור יו"ר.
בנבג'י: מה הסיכוי שלכם להביס את הרצוג בהצבעה הזו? האם באמת יש סיכוי ממשי כשמדובר בהצבעה חשאית, או האם זה נועד לחשוף שהכוח של הרצוג וההסתדרות לא גדול כמו שהוא נראה?
שלי: זה לא נועד לחשוף שום דבר. אני באמת עושה את כל המהלך הזה וההתנגדות שלי למהלך – אין בה עניין אישי. בשבילי באופן פרטני זו לא דרמה גדולה, אבל אני מגוננת על המפלגה שלי. מגוננת על המפלגה מפני רמיסה שלה, מפני זחילה לממשלה, שזה הולך להיות הצעד הבא אם כהונתו של הרצוג תוארך. אני מרגישה שאני נלחמת על הבית ומנסה להשאיר אותו נקי, ענייני וערכי ככל שאפשר.
בנבג'י: אבל כשאת אומרת שזה לא צעד אישי, הרי גם לך יש עניין כי אולי גם את תתמודדי על ראשות המפלגה. כלומר זה כן אישי באיזה מקום.
שלי: כן, נכון. אבל זה לא קרב של הישרדות בשבילי כפי שהוא קרב של הישרדות עבור הרצוג. באמת. אני אגיד לך בשיא הכנות, אני אפילו לא יודעת מה טוב בשבילי בכל המהלך הזה. המאבק שלי הוא אך ורק כדי לשמור על הבית הזה בית שהוא ראוי והגון ולא נרמס כפי שהוא נרמס בראש חוצות כבר חודשים ארוכים מאז הביזיון הגדול של הזחילה לממשלה. זה הבית הפוליטי שלי. אני רוצה להפוך אותו לנקי וראוי ככל האפשר. אני מצפה גם מצירי הוועידה לבוא ולהגן על חבריהם המתפקדים, עשרות אלפי אנשים שהתפקדו למפלגה דמוקרטית כדי לבחור יו"ר ולא כדי שכהונתו תוארך בקומבינות פוליטיות."

להאזנה לראיון המלא: