"ניצחון הרצוג בוועידה משמעה ניסיון חד-משמעי של הרצוג לגרור את המפלגה לממשלת הימין"

31 ביולי, 2016

שלי התראיינה באולפן וואלה! עם דב גלהר והתייחסה לוועידת מפלגת העבודה שתתקיים הערב בו צפוי יו"ר המפלגה יצחק הרצוג לבקש מחברי הוועידה להאריך את כהונתו בלמעלה משנה. מתוך דבריה:

"גלהר: כתבת בסוף השבוע לתומכייך: 'אי אפשר לדרוש מנתניהו דמוקרטיה כשאנחנו רומסים אותה בתוך הבית'. מה שיקרה היום בבית החייל זו רמיסת הדמוקרטיה?

שלי: באופן חד משמעי. אני אומרת לך, דובי, בגילוי לב שאני לא יודעת אם המהלך הזה הוא טוב לי כמנהיגה במפלגת העבודה או לא. אין לי מושג. אני רק יודעת שאי אפשר לעמוד מנגד כשחומסים את המבנה הדמוקרטי הבסיסי של אחת המפלגות הדמוקרטיות היחידות שנשארו. אתה יודע למה זה דומה? זה דומה לזה שראש הממשלה בנימין נתניהו יגיד עכשיו, מה שהוא כמובן לא יעלה על דעתו לעשות אבל שווה בנפשך, שהוא אומר, 'טוב, יש לי עכשיו רוב בכנסת, אני אעשה הצבעה בכנסת ואני אקבע שהבחירות הבאות לראשות הממשלה יהיו בעוד שבע שנים ולא בעוד שלוש וחצי שנים', ויהיה לו רוב בכנסת לדבר הזה.
גלהר: כלומר מה שהרצוג עושה זו שבירת חוקי יסוד?
שלי: ממש. זו רמיסת הכללים הבסיסיים ביותר שאיש מראשי המפלגה הקודמים לא העז לעשות מעולם – לא רבין ז"ל, לא פרס, לא פואד, לא עמיר, לא ברק ובוודאי שלא אני – להאריך כהונה באופן מלאכותי שלא ע"י הגוף הבוחר.
גלהר: ועידת מפלגת העבודה היא לא גוף דמוקרטי מספיק כדי לקבל החלטה כזו?
שלי: זה גוף ייצוגי כמו שהכנסת היא גוף ייצוגי, והוא מאוד חשוב, אבל הזכות לבחור יו"ר נתונה בידי חברי מפלגת העבודה, יותר מ-60 אלף איש טובים שמשלמים דמי חבר, סבורים לפי תומם שהם נמצאים במפלגה דמוקרטית. כאן זה ממש לשבור את הכלים ולשבור את המבנה, ובשביל מה? בלי שום קשר למידת הצלחתו של הרצוג היום או למצבה המאוד עגום של מפלגת העבודה. חושב הרצוג שהוא ראוי להיבחר לכהונה נוספת, אדרבא ואדרבא יעשה פריימריז, יתמודד ויקבל באופן דמוקרטי וחוקי את תמיכת הציבור. במצבנו המאוד קשה זה זה פשוט לשפוך, אני לא אגיד שמן למדורה – זה לכבות את הגיצים שעדיין בוערים במדורה ולהפוך את כל ההחלטה המאוד משמעותית הזו, מי יעמוד בראש המפלגה, למשהו שהוא מאוד עסקני, משהו של דילים.
גלהר: מה ההבדל הגדול בין דצמבר ליולי מבחינת היערכות מפלגה לבחירות הבאות?
שלי: אני לא חושבת שהבחירות צריכות להיות בדצמבר דווקא. אני חושבת שאנחנו צריכים פשוט למלא את החוקה. הפריימריז היו צריכים להיות במאי. הם נדחו. הרצוג ביקש דחייה בגלל ההליכים המשפטיים. הוא אמר שזה לא הוגן שבעוד זה מרחף מעליו יתקיימו בחירות. קיבלתי את זה, כיבדתי את זה, אבל אי אפשר למשוך את זה לנצח. חוקים זה לא המלצה. חוקים וחוקה זה דבר שיש לקיים אותו. כך בנויה דמוקרטיה. אם אנחנו נעוות ונקמט אותם לפי מאוויינו ולפי השאיפות הפוליטיות שלנו, אז כל הדמוקרטיה תקרוס. כאן אני חושבת שכל מי שמפלגת העבודה יקרה לו ורוצה לשמור אותה כבסיס שממנו אפשר להמריא בעתיד חייב להתנגד היום להצעה הזו.
גלהר: מה יקרה אם הרצוג מנצח? בכל זאת גוף בן 2000 איש של מפלגת העבודה, ועידת העבודה – אם מבחינתך ניצחון שלו אומר שיש לו מנדט להוביל לשנה הקרובה? האם הוא יכול לחדש מגעים לכניסה לממשלה? הוא קיבל מנדט מהוועידה. היית ג'נטלמנית יחסית עד עכשיו למעט דימוי בעל חיים אחד.
שלי: אגב, זה דימוי שמעולם לא אמרתי. חשוב לי לומר. אני אמרתי שנתניהו זרק לעברנו עצם מרוטה וציפה שנחזור על ארבע מקשקשים בזנב והדבר הזה היה צריך להידחות בבוז קר. מאז בוז'י חזר איזה מאתיים פעם על כך שכינו אותו כלב. ההתבכיינות הזו לא מעוררת כבוד רב.
גלהר: האם הכללים נשברים ומתחילה מלחמה במפלגת העבודה אם הרצוג מנצח?
שלי: אני לא חושבת שזה עניין של מלחמה. אני כן אגיד לך מה יקרה. אם אכן ההצעה הזו תעבור, שוב, מבחינתי זה לא דרמה גדולה מבחינת מה שאני אעשה או לא אעשה בעתיד. אני חושבת שכך לגבי הרוב. מבחינת הרצוג זה קרב הישרדות על חייו הפוליטיים. הוא מקבל עוד כמה חודשי הארכה. אני משוכנעת לחלוטין שמה שיקרה בחודשים האלה הוא פשוט יכנס בכל מחיר לממשלת נתניהו וזה יהיה ממש במידה רבה סופה הערכי והפוליטי של מפלגת העבודה. כניסה לממשלת הימין הזו זה דבר שהוא בלתי נתפס ולשם יוביל הרצוג, כי זה מה שהוא רוצה.
גלהר: אם הוא עובר את הוועידה, מבחינתך יש לו מנדט להוביל לממשלה? הוא היו"ר.
שלי: אני מתכוונת לעשות כל שביכולתי כדי שהדבר הזה לא יעבור, כדי שיישאר משהו שניתן להחיות ממנו את מפלגת העבודה בעתיד.
גלהר: הארכת כהונה היום זה אומר כניסה לממשלת נתניהו?
שלי: זה אומר ניסיון מאוד חד-משמעי של הרצוג לגרור את המפלגה לתוך ממשלת הימין.
גלהר: פרשנים אומרים שהוא עוד יצטער על הניצחון הזה מכיוון שאתם תמררו את חייו, השלישייה ואולי עמיר פרץ, זה נכון?
שלי: אני לא יודעת למה אתה קורא מרור חיים, אבל בוודאי שבמקום לגמור עם העניינים הפנימיים ולצאת לדרך עם יו"ר שיש לו מנדט ויש לו לגיטימציה למשול זה דבר שהיה מחלץ אותנו מהרבה מהומות פנימיות. כאן בעצם אחד הדברים החמורים שקורים זה שהוא מעיף בעצם את מפלגת העבודה לתוך שנה של קמפיין בחירות מדמם. זה לא יוסיף בריאות לאף אחד בלשון המעטה וזה מאוד מדאיג אותי.
גלהר: אגב, את לא הכרזת שאת תתמודדי מולו. את תרוצי?
שלי: אני עדיין לא החלטתי. זה אמיתי לגמרי. אם הייתי מחליטה הייתי מודיעה.
גלהר: זה לא מובן מאליו שתרוצי? מדברים על התחממות בציר עם לבני. קורה שם משהו מעניין?
שלי: לכאורה זה נראה מובן מאליו ואכן יש סבירות גבוהה שזה יקרה, אבל אני בפירוש לא החלטתי ואני אפילו אומרת לך שוב, בכנות, העמדה שלי כלפי המהלך הזה של הארכת הכהונה המלאכותית, אין לי מושג אם הוא טוב לי או רע לי. אני יודעת שזה רע למפלגת העבודה."

לצפייה בראיון המלא: