שלי על ועידת המפלגה הערב: "אי אפשר לעמוד מנגד כאשר מפלגה הופכת למרמה בידי דילים וקומבינות. קוראת לצירים לחשוב על טובת המפלגה"

31 ביולי, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית "עושים צהריים" עם אמוץ שפירא ברשת ב', והתייחסה לוועידת מפלגת העבודה שתיערך הערב ובה יבקש יו"ר מפלגת העבודה הרצוג מצירי הוועידה להאריך את כהונתו בלמעלה משנה. מתוך דבריה:

"שפירא: את אני מבין בדעה להקדים את הבחירות לראשות המפלגה. למה להקדים? אומר נחמן שי שצריך להרגיע את המצב, לייצב את המצב.

שלי: אמוץ, אני ממש לא מבקשת להקדים את הפריימריז. אני מבקשת לציית לחוקת מפלגת העבודה, שאולי אסביר ואומר שזה כמו חוקי מדינת ישראל בשביל מדינה, ולקיים בחירות במועדן. מדובר לא על הקדמה של בחירות. כבר עכשיו פריימריז היו אמורים להתקיים לפי החוקה לפני שלושה חודשים. מדובר על דחייה מלאכותית של שנה וחודשיים, בעצם הפקעת הזכות מהבוחרים הלגיטימיים, ממתפקדי מפלגת העבודה, 60 אלף איש במספר, שהתפקדו למפלגה, משלמים דמי חבר וסברו לפי תומם שהם חיים במפלגה דמוקרטית. זה כאילו בנימין נתניהו, שיש לו היום רוב קואליציוני בכנסת, יבוא לכנסת ויאריך את כהונתו בעוד ארבע שנים או בעוד שנתיים כי יש לו רוב לכנסת וידלג על הבוחרים לכנסת. דמוקרטיה זו לא המלצה. דמוקרטיה זה מבחנה.
שפירא: אין לזה שום קשר לבחירות הצפויות להסתדרות?
שלי: בוודאי שיש לזה קשר. יש כאן שיתוף פעולה בין יו"ר ההסתדרות ובין הרצוג, ששניהם מעוניינים לדחות ככל האפשר את הפריימריז לראשות המפלגה. לכן יש כאן סוג של דיל שלא משקף בשום פנים ואופן את רצונם של חברי מפלגת העבודה. זה מאוד מצער אותי שדילים וקומבינות בעצם מייתרים את כל מה שטוב וכל מה שחשוב למפלגה שממילא לא נמצאת במצב מזהיר.
שפירא: התוצאות של הבחירות המקדימות, לו באמת יהיו במועדן כפי שאת אומרת, זה יכול להשפיע על השיקולים שלך לקראת הבחירות להסתדרות?
שלי: אני עדיין לא החלטתי אם אני מתמודדת לראשות מפלגת העבודה. אמוץ, אני רוצה להגיד לך בכנות, אני אפילו לא יודעת מה טוב ומה רע בשבילי מבחינת מה שעולה היום. אני רק אומרת שאי אפשר לעמוד מנגד כשמפלגה הופכת למרמה בידי דילים וקומבינות וכשיש הארכה מלאכותית ובלתי דמוקרטית של כהונת יו"ר כשממילא מצבנו לא טוב. לכן אי אפשר לנקוט עמדה אחרת אלא לנסות ולא לגרום לדבר הזה, שגם יטיל אותנו עכשיו ליותר משנה של קמפיין בחירות פנימי מדמם במקום להשאיר את הבחירות הפנימיות האלה מאחורינו. יש כאן שורה של שגיאות ושל מהלומות למפלגה שממילא לא נמצאת במצב טוב. לכן אני מבקשת באמת מצירי הוועידה לחשוב על טובתה של המפלגה ולא לשים למרמס את כל הערכים הבסיסיים שאנחנו מאמינים בהם. זה באמת שומט את בסיס הלגיטימציה שלנו אחר כך לבוא ולבקר את נתניהו על כך שהוא עושה צעדים לא דמוקרטיים כשבתוך הבית פנימה מתרחשת כזו רמיסה בלתי נתפסת של הדמוקרטיה."

להאזנה לראיון המלא: