שלי על קריאות הבוז להרצוג: "דמוקרטיה זה דבר רועש. מנהיג אמור לא להתבכיין אלא לספוג ולהחיל קריאות בוז"

31 ביולי, 2016

שלי התראיינה מוועידת מפלגת העבודה בתכנית "שש עם" עם עודד בן-עמי ועם הכתב הפוליטי עמית סגל בערוץ 2, והתייחסה לבקשת יו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג מוועידת מפלגת העבודה כי תאריך את כהונתו בלמעלה משנה, וכן התייחסה למהלכיו של ראש הממשלה נתניהו נגד התקשורת החופשית בישראל.

מתוך דבריה בעניין הארכת כהונת הרצוג בוועידת מפלגת העבודה:

"בן עמי: זה ממש לא נראה כאירוע חגיגי במפלגת העבודה, שמצבה לפי הסקרים די עצוב.
שלי: אני חייבת בצער להסכים איתך, עודד. אני חושבת שבעיצומו של משבר כזה של אמון מול הציבור, לחמוס בעצם ראשות מפלגה ולקרוא קריאת בוז ארוכה, כי מי שקרא כאן קריאת בוז הכי קשה הוא הרצוג עצמו, שקרא בוז ל-60 אלף מתפקדי מפלגת העבודה ואמר להם 'אני לא צריך אותכם, אני מאריך לעצמי כהונה בלעדיכם באמצעות קומבינות פוליטיות'. זה דבר שלא יכול להיות חגיגי והוא מאוד מצטער. אני מניחה שאנחנו תכף נדבר על מה שמתרחש בתקשורת. אנחנו תובעים מנתניהו לכבד את הדמוקרטיה, אנחנו מאבדים לגיטימציה לתבוע תביעה כזאת כשבתוכנו אנחנו לא שומרים על הדמוקרטיה.
בן עמי: מה שאני רוצה להבין, שלי, הוא האם באמת זה הדבר הנכון לעשות עכשיו, לדון בהקדמת הפריימריז או באיחור של הפריימריז? הרי המפלגה שלכם מתפוררת.
שלי: אין צורך לדון, עודד. יש חוקה. חוקה למפלגה זה כמו חוק למדינה. החוקה אומרת שהפריימריז כבר היו אמורים להיערך לפני שלושה חודשים. הם צריכים להתקיים עכשיו על פי החוק, על פי החוקה. איש לא רוצה להקדים אותם. פשוט לעשות אותם בזמן. כי כשהחוקה היא בגדר המלצה זה כאילו החוק הוא בגדר המלצה, ואנחנו לא נוכל להביא כוחות מבחוץ, שמתבוננים עלינו ומבינים שאין כללי משחק כי בקומבינות אפשר לשנות אותם על פי תועלת פוליטית אגואיסטית. זה דבר שאני ממש לא יכולה להשלים איתו ולא יכולה לחיות איתו. אני אפילו לא יודעת אם זה מועיל פוליטית, דחייה או לא, אבל פשוט אי אפשר לעמוד מנגד כשהדמוקרטיה הפנימית נרמסת ברגל כל כך גסה.
בן עמי: אלה היו התומכים שלך שקיבלו את פניו של הרצוג?
שלי: אני לא חושבת. האמת היא שנכנסתי באמצע המהומה ונדהמתי ממשה שהתרחש באולם. נראה לי שזה היה ביטוי של אנשים לתחושות הכעס שלהם על מה שמתרחש. אני גם רוצה להסתייג עמוקות. אני הבנתי שהרצוג איים בסילוק מי שקרא לו בוז. אני חושבת שזה לקחת עוד מדרגה את סתימת הפיות. דמוקרטיה זה דבר רועש, ומי שרוצה להיות מנהיג לא אמור להתבכיין אלא גם לספוג ולהחיל קריאות בוז. זה חלק מהדמוקרטיה."

מתוך דבריה בעניין מהלכיו של נתניהו כנגד התקשורת בישראל ובעקבות הסטנוגרמות שנחשפו מישיבת הממשלה הבוקר בה ביקשו ראש הממשלה והשרים לחזק את שליטתם בתקשורת:
"בן עמי: מה את חושבת כשאת שומעת את האמירות הללו?
שלי: אני חייבת להגיד לך, עודד, קראתי את הסטנוגרמות שעמית הביא מישיבת הממשלה ופשוט נחרדתי. פשוט זוועה בהתגלמותה. זה כמו פוליטביורו. יושבת ממשלת ישראל וממיינת שמות של כתבים, מי לצרנו ומי איתנו, נוקבת בשמות של כתבים, מחליטה מי מהטובים ומי מהרעים, וזה פשוט דבר שהוא לא נראה בשום מדינה דמוקרטית. אתה יודע, עודד, במושב הזה של הכנסת התעסקתי המון בתקשורת והרגשתי ממש לא נעים. אלה לא תחומי העיסוק שלי. אני כבר עשר שנים לא עיתונאית. אבל זה לא על תקשורת. יש כאן ניסיון השתלטות אלים של ראש הממשלה בנימין נתניהו על כל כלי תקשורת חופשי, ואנחנו ראינו את זה בא לידי ביטוי באופן הכי חמור וחד היום בישיבת הממשלה. זה סדרה של דברים. זה לא מקרה אחד. זה מלחמה נגד חדשות ערוץ 2 ונגד ערוץ 2 בכלל. זה מלחמה נגד ערוץ 10.
בן עמי: צריך לזכור היטב שלא רק השידור הציבורי הוא על הכוונת, כנראה, של נתניהו. הממשלה שהוא עומד בראשה היא זו שהחליטה שבסוף שנת 2017 ערוץ 2 מתחסל.
שלי: נכון. והתאגיד מתברר, אותו תאגיד שנתניהו חלם עליו, התברר שהוא לא צייתן ב-100% והוא לא משרת ב-100% את נתניהו. לכן פתאום גם התאגיד נהיה משהו רע שצריך לחסל. שים לב, זה לא עניין של ימין ושמאל. לא מעניין את נתניהו אם יהיו שם ימנים או שמאלנים. מעניין שיהיו שם משרתים נרצעים שלו. זו הייתה הכוונה כשהוא מינה את רמי סדן ליו"ר דירקטוריון חדשות ערוץ 10. זו הייתה הכוונה כשהוא מנסה עכשיו לחסל את ערוץ הכנסת, שהוא ערוץ מעולה. יש לו מלחמה בערוץ 2. יש לו מלחמה בכל כלי תקשורת חופשי. הוא פשוט מתכוון להשתלט על כלי התקשורת בלי שאלה של ימין או שמאל. השאלה היא מי משרת אותו או לא. לכן הוא גם מחזיק כל כך בקפדנות בשליטה בתקשורת. אני רוצה להגיד, זה לא התעסקות בתקשורת, זו התעסקות בחופש הביטוי, בדמוקרטיה, בחופש העיתונות וזה נוגע לכולנו."

לצפייה בראיון המלא: