שלי על הגזירות בתקציב: "כחלון הולם במעמד הביניים"

9 באוגוסט, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית "בוקר טוב ישראל" עם גלית אלטשטיין בגלי צה"ל, והתייחסה לגזירות המתוכננות בתקציב המדינה הקרוב, בהם דחיית שכר למאות אלפי עובדים וקיצוץ רוחבי נרחב בתקציב המדינה. מתוך דבריה:

"שלי: קודם כל לא ברור לי למה שר האוצר כחלון הזדרז להודיע על הורדה במיסים, כי מס הכנסה זה המס הכי הגיוני שיש. הוא לוקח כלום ממי שאין לו, בינוני ממי שיש לו בינוני והרבה ממי שיש לו הרבה. כך התבשרנו על הורדת מס וכך התרוקנה הקופה, וכך צריך ביד השנייה שכאילו נתנה למעמד הביניים – להלום במעמד הביניים. את בעצמך מנית את הדברים. גם דחיית העלאת השכר למגזר הציבורי. מה זה המגזר הציבורי? המגזר הציבורי זה עובדים סוציאליים, זה רופאים ואחיות, זה מורים ומורות.
אלטשטיין: דחיית שכר כזו לא הייתה מתאפשרת בלי יו"ר ההסתדרות. צריך שניים לטנגו. אפרופו הדחייה הזו הוא השיג למגזר הציבורי עוד כסף.
שלי: נכון. מדובר בתוספת של עוד 0.25%. אני לא מקבלת את הרעיון שעובדי מעמד הביניים יהיו הכיס העמוק שבו הממשלה מממנת את ההרפתקאות שלה. אני מתנגדת לדחייה הזו בפעימה. צריך לזכור שזו לא הפעם הראשונה שיש דחייה בהעלאת השכר. לא יכול להיות שזו תהיה תמיד הכתובת. מדובר באמת בעובדים שמרוויחים מעט. עובדי השירות הציבורי ברובם המכריע – חלק מהם אפילו נזקקים להשלמה לשכר המינימום. מדובר באמת במעמד הביניים היותר נמוך. הדבר הכי משמעותי, והציבור לא תמיד מבין אותו – כשמדברים על קיצוץ רוחבי של 2% בתקציב המדינה הכוונה היא להפחתת שירותים בסיסיים שמגיעים לנו בדין מהמדינה. חינוך, בריאות, רווחה, דברים שאדם זכאי להם מתוקף החוק, מתוקף העובדה שהוא משלם מיסים, מתוקף העובדה שהוא חי במדינה נורמלית. כל הדברים האלה, ברגע שמקצצים אותם – ומדובר בקיצוץ של מיליארדים רבים משירותים בסיסיים, שמאיפה נשלים אותם? מהכיס שלנו. לכן ערימת הגזירות הזו על מעמד הביניים היא תמוהה ביותר שנייה אחת אחרי הורדת המיסים. משהו כאן מאוד לא תקין.
אלטשטיין: ובכל זאת חברת הכנסת יחימוביץ, שר האוצר עובר בחודשים האחרונים בעקביות בין כמה גופים – קק"ל, רשות שדות התעופה, משרד הפיס. גופים מונופוליסטיים והוא שולח יד ומוציא מהם כספים לתקציב המדינה. מדובר במיליארדים. זה לא פיתרון יצירתי, אולי אפילו אמיץ?
שלי: אני לא יודעת אם זה אמיץ, אבל זה בהחלט נכון. אלה גופים שבחלקם –
אלטשטיין: אז את נותנת לו מחמאה הבוקר?
שלי: לא רק זה. אני גם חושבת שפריצה תקציבית זה לא כזה אסון גדול. גם נגידת בנק ישראל לא מתנגדת לפריצה תקציבית. אבל כשפורצים תקציב –
אלטשטיין: נגידת בנק ישראל לא מתנגדת לפריצה תקציבית, אבל היא מתנגדת לפריצת תקרת ההוצאות עד שהיא קוראת לבטל את העניין הזה.
שלי: המילה 'פריצת תקרת ההוצאה' מלכתחילה זו המצאה שלא הייתה צריכה לבוא לעולם. אשר בהחלט לפרוץ את ההוצאה התקציבית אם אתה משתמש בכסף הזה לטובת תשתיות ומייצר בזה איזו זריקת אנרגיה למשק שמאפשרת לו צמיחה, כי המשק שלנו במיתון. למשל, הקיצוץ בתקציב החינוך, שמגיע מכל הכיוונים – גם מהפחתת ההעלאה, גם מקיצוץ נוסף, גם מהקיצוץ הרוחבי – הדבר הזה הוא פגיעה בתשתיות ההשכלה והחינוך של מדינת ישראל. לכן פריצה תקציבית זה לא הפרת תורה למשה בסיני. עם זה אין לי בעיה. השאלה היא לאן הולך הכסף, והכסף לא הולך למימון צמיחה למשק. אגב, יש עוד דברים. למשל, המאבק של שר האוצר בחברות הארנק זה דבר מוצדק. אני איתו. וגם לגבי המיסוי של דירה שלישית. אני חושבת שזה רעיון לא רע. לא יכול להיות שמיסוי יהיה רק על עבודה. הוא צריך להיות גם על רכוש. הוא צריך להיות יותר ב-fine tuning. לא דין מיסוי דירה בקרית גת או באילת או בקרית שמונה כמו מיסוי דירה במרכז. לכן הוא צריך להיות קשור באיזה אופן לדירוג של הישובים על פי מעמדם הסוציו-אקונומי. אבל כרעיון, זה רעיון בכלל לא רע ואני ממש לא מצטרפת לרבים שמתנגדים להטלת המס."

להאזנה לראיון המלא: