שלי על הגזרות בתקציב המדינה: "שר האוצר ממלא את הבורות מהכיס של מעמד הביניים העובד"

9 באוגוסט, 2016

שלי התראיינה בתכנית "הכל כלול" עם סיון כהן בערוץ 10, והתייחסה לגזירות הכלכליות שמתכנן שר האוצר משה כחלון להטיל בתקציב המדינה הקרוב. מתוך דבריה:

"כהן: מה הבעיה עם התקציב וההחלטות של שר האוצר?
שלי: שרק הייתה הודעה על הודעה במיסים ומיד הוא שב להלום במעמד הביניים. אני לא מבינה למה הוא הזדרז כל כך להודיע על קיצוץ במיסים, כדי ליצור גרעון בתקציב המדינה – כדי שהוא יכול למלא את הכיס הזה שוב בכספים של מעמד הביניים. גם העיכוב בהעלאת השכר לעובדי מדינה, שזה באמת מעמד הביניים הנמוך לפעמים – זה עובדים סוציאליים, אחיות, מורים ומורות וכן הלאה – וגם הקיצוץ בתקציב המדינה. זה קיצוץ של מיליארדים, קיצוץ רוחבי. מה זה אומר, הקיצוץ הזה? זה אומר שאנחנו נצטרך לשלם מהכיס שלנו על מה שמגיע לנו בדין מהמדינה – בריאות, חינוך. הורים יודעים היטב מה המשמעות של להוציא מהכיס עבור דברים משלימים לכאורה, כשבעצם זה הבסיס שנפגע. ועוד וכן הלאה וכן הלאה. גם הפגיעה בכספי פיצויי פיטורים, יש כאן צעד חסר תקדים. לא מזמן שמענו את זעקת הבנקאים על כך שלכאורה פוגעים להם בתנאים שנצברו להם והבהרנו להם שאף אחד לא פוגע להם חס וחלילה בתנאים שנצברו. אז כאן באים ופוגעים למעמד הביניים, אמנם טיפה יותר מבוסס, בכספים שנצברו. כל אלה דברים פסולים מעיקרם.
כהן: את מכירה את כחלון היטב. מה עומד מאחורי ההחלטות האלה? הלחץ, הפופוליזם, הכישלון עם מחירי הנדל"ן? מה גורם לו להטיל את הגזרות?
שלי: תראי, קודם כל הוא ניצב בפני בעיה אמיתית. הוא צריך להציג מקורות לכל הרפורמות, חלקן טובות ורבות מהן מיותרות, ולחלק מהכספים הקואליציוניים. אז כמו תמיד המקורות הן הכיס של מעמד הביניים העובד. זה דבר שאני ממש מוחה עליו. יש גם כמה דברים מוצלחים. אני למשל חושבת שכלל ההוצאה זה דבר מיותר לחלוטין ומונע השקעות, רק שהכסף הזה, שבגללו נפרצת תקרת התקציב, זה כסף שלא הולך לצמיחה. המשק במיתון. לו זה היה בא להשקעה בתשתיות, בחינוך – במקום זה אנחנו חווים שוב קיצוץ בחינוך. זה דבר שלא יתואר. הולך להיות תקציב חינוך הנמוך ביותר שהיה בעשר השנים האחרונות. כלומר העלייה בהתאם לאוכלוסייה תהיה הקטנה ביותר שהייתה.
כהן: אקח אותך לשר נוסף. ליצמן, שר מוערך שהבטיח לחזק את מערכת הבריאות הציבורית. בסוף מתברר שזה גם מהכיס שלנו, לא השקיעו שקל בזה, זה רק עושה בלגן, שביתה ביום חמישי. מה הציבור אמור לחשוב? איך הוא יכול להאמין לפוליטיקאים? מוכרים עוד ועוד רפורמות גדולות שאין מאוריהן שום דבר, אנחנו ממנים ואנחנו משלמים את המחיר.
שלי: אני חושבת שהציבור צריך להיות חכם וקשוב. נרדמו הימים שאנשים היו נרדמים לארבע שנים ומתעוררים רק בין בחירות לבחירות. אנחנו צריכים להיות עם אצבע על הדופק, להסתכל טוב-טוב על התקציב, להסתכל על חוק ההסדרים האימתני הזה. היום הסיטואציה היא חדשה. מוטלת חובה גם על ציבור עירני ואכפתי פשוט לסכל מזימות רשע ולחזק את הדברים הטובים, ויש גם דברים טובים בתקציב הזה. למשל, המאבק בחברות הארנק, שזה חברות מלאכותיות שעצמאים מאוד עשירים מקימים לעצמם, או כל מיני דברים אחרים שהם חיוביים. אני גם תומכת בהטלת מס על דירה שלישית, כמובן בהתאם לשווי הדירה והמיקום שלה. אבל יש בזה היגיון. למה לשלם מס רק על עבודה ולא על רכוש? אני מבינה שיש זעקה מצד מי שיש להם שלישית, אבל בעיני זה לגיטימי. לכן להיות סלקטיביים, לא להגיד שהכל רע והכל נורא, אבל כן לבקר בעוצמה ולסכל כוונות לפגוע בציבור הרחב ולחזק כוונות שנועדו לחזק את רוב בני האדם."

לצפייה בראיון המלא: