שלי על הצעת התקציב: "מכל הדיבורים על הורדת יוקר המחיה אני לא רואה משהו שמביא ישועה לאזרחים. אני כן רואה פגיעה"

10 באוגוסט, 2016
האזינו:

שלי התראיינה במהדורה המרכזית עם אבי מימרן ברדיו קול חי, והתייחסה להצעת תקציב המדינה שמגבש בימים אלה משרד האוצר ולקיצוצים המוצעים בו. מתוך דבריה:

"מימרן: תקציב דו-שנתי זה משהו שמתחיל להוכיח את עצמו כתהליך שעובד?
שלי: אני חושבת שבדיוק ההפך. תקציב דו-שנתי במדינה כמו שלנו, שהצרכים שלה משתנים וגם למרבה הצער יש אתגרים ביטחוניים פתאומיים, זה דבר שאין לו אח ורע בעולם. ולא סתם אין לו אח ורע בעולם. אין בזה שום היגיון לא כלכלי, לא חברתי, לא שלטוני. הסיבה היחידה שמעבירים תקציב דו-שנתי זה כדי לאפשר לממשלה להמשיך למשול בלי המהמורה באמצע של עוד תקציב.
מימרן: וגם כדי אולי לנסות סוף סוף קדנציה יותר ארוכה משנה ומשהו. יש בזה גם יתרון.
שלי: אתה יודע, קודם כל הניסיון מלמד שממשלות לא נופלות על תקציב. אנחנו נוהגים לחשוב שהתקציב זה רגע מבחן ואחריו הממשלה תיפול. הפרקטיקה מלמדת שזה לא קורה. ודבר נוסף, יש המון דברים אחרים שאפשר לעשות כדי שהממשלה לא תיפול. אפשר גם לדחות את מועד הבחירות. אבל מה לעשות שבדמוקרטיות כמו שאנחנו רואים את עצמנו משתייכים אליהן, קובעים תקציב פעם בשנה ובלי שם קשר לעניין המשילות אלא פשוט כי זה נכון והגיוני כלכלית לקבוע תקציב פעם בשנה.
מימרן: את עדה כמונו למשא ומתן שמתנהל עכשיו בין האוצר לצוותי משרד הבריאות כשברקע הרפורמות של משרד הבריאות. את בעד הרפורמות?
שלי: תראה, קודם כל אני בעד הרעיון. אני חושב שחייבים לקצץ ברפואה הפרטית ולהעצים ולחזק את הרפואה הציבורית. אנחנו כבר נקלענו למצב שהוא מצב מזעזע שבו מס הבריאות שאנחנו משלמים ומקנה לנו לקבל בלא הבדל גזע, דת ומין, עוני ועושר בריאות טובה וחיים ארוכים הפך להיות תלות כסף. הפרקטיקות הפרטיות בעצם הולכות ותופסות יותר ויותר מקום והרפואה מופרטת. אני בעד רפואה ציבורית מאוד חזקה ורפואה פרטית בשוליים. לצערי זה לא מה שקורה. אבל כן יש דבר שמדאיג אותי, והוא פגיעה בכל הדברים שכבר לרובנו יש אותם. נגיד הביטוח המשלים או המושלם, שיש כבר ל-85% מהאוכלוסייה, לא הייתי רוצה לראות אותו נפגע ואותנו מקבלים פחות דברים בשביל הכסף ששילמנו עד היום בלי שהרפואה הציבורית תתחזק ותוכל לתת לנו את זה. אתה מבין? אני רוצה לראות את ההתחזקות של הרפואה הציבורית ואז את הפגיעה בדברים האלה, שהם כבר באמת לא נחלתם של עשירים אלא נחלתו של רוב הציבור, כמו הביטוחים המשלימים.
מימרן: צריך לזכור שהניסיון להגדיל את סל התרופות ולהכניס עוד תרופות מצילות חיים לסל מכסף ממשלתי ומכסף שיגיע מהציבור ומקופות החולים, בסוף התוצאה היא טובה אבל כולם צריכים לשלם. כנראה שגם האזרחים.
שלי: כן, אני בעד הגדלה של סל התרופות. אל תשכח שעל הכל אנחנו משלמים. שלא יהיו אי הבנות, אבי. תקציב המדינה מורכב מהמיסים שלנו שאנחנו משלמים. לכן זה הכל בסופו של דבר מכיסנו, וטוב שכך. בשביל זה יש מדינה. יש אתה דבר הזה שקוראים לו מדינה, שדואגת לאזרחיה, שסוללת כבישים, שמחזיקה צבא, שמחזיקה מערכת חינוך, בתי חולים ממשלתיים, בתי משפט, משטרה שמגינה עלינו. זה המהות של תשלום מס ומדינה שאנחנו חיים תחת קורתה ותחת המסגרת הזו. תראה מה מטריד אותי. מטריד אותי שמצד אחד הייתה הפחתת מיסים, והפחתת מס הכנסה זה דבר שאולי מקבלים עליו מחיאות כפיים, אבל תראה מה קורה. מי שמרוויח עד 5,000 שקלים ממילא לא נהנה מהפחתת המס כי הוא לא משלם מס, הוא לא מגיע לתקרת המס. ומי שמרוויח קצת יותר מקבל כמה שקלים, אבל מה עושים לנו כנגד זה? מקצצים ב-2% את תקציב המדינה. אני לא יכולה אפילו להתחיל לסביר לך כמה זה מחריד. אנשים לא מבינים את זה. הם חושבים שזה קיצוץ בממשלה, מדמיינים קיצוץ בשומנים. מה זה תקציב המדינה? זה בריאות, זה חינוך, זה רווחה.
מימרן: אבל זה גם ביטחון, זה גם בזבוזים, זה גם ייעול של משרדי ממשלה שפיזרו כספים שלא לצורך. התקציב הזה מחייב את כולם לשמור יותר על הקופה ולהצטמצם.
שלי: אבי, אתה אומר דבר שהוא לא נכון. המדינה לא מבזבזת כסף. המדינה באנורקסיה, בדיאטה רצחנית, והיא הולכת ומתקצצת כל הזמן. כולנו מרגישים את זה. כולנו יודעים שדברים שפעם, עד לפני נגיד 10-20 שנה, היו מקבלים מהמדינה בחינם, כמו חינוך וכמו בריאות, אנחנו יודעים שאנחנו צריכים לשלם עליהם היום מהכיס שלנו. זה דבר שהוא לא מתקבל על הדעת. זה המשמעות של מדינה. יש דברים שמדינה חייבת לספק.
מימרן: היו תקציבים שעיקר הדיון היה סביב תקציב הביטחון הענק, ועכשיו פחות נמצא שם. אנחנו שומעים בתקציב הזה על בשורות בנושא הדיור, תחבורה, דברים שבדך כלל לא היו בכותרות.
שלי: איזה בשורות אתה שומע בנושא הדיור? ספר לי, ברצינות. אני שומעת המון מילים בומבסטיות.
מימרן: ניסיון לצמצם את מספר הדירות שאנשים מחזיקים לצורך השקעה.
שלי: בסדר, רגע. בוא, אני רוצה להיות הגונה. ביוזמה של שר האוצר למסות דירה שלישית אני איתו. אני חושבת שזה נכון, שלא צריך למסות רק עבודה. אפשר למסות גם רכוש.
מימרן: תגבור ותקצוב נוסף של פרויקטים למחיר למשתכן את מן הסתם גם תומכת?
שלי: כן, אבל זה מאוד בשוליים. אני לא רואה כאן רפורמה, אני לא רואה בנייה תקציבית, אני לא רואה בנייה של הממשלה. אני רואה עוד מאותו הדבר, ואני רואה דירות שהמחירים שלהם מטפסים לשמים בצורה מטורפת. ומכל הרפורמות האלה ומכל הדיבורים על הורדת יוקר המחייה, אני לא רואה בכל הרפורמות האלה משהו שבאמת מביא ישועה לאזרחים. אני כן רואה פגיעה מאוד גדולה. קיצוץ של 2% זה קיצוץ של כמה מיליארדים טובים שהוא על חשבון כל מי שמאזין לנו עכשיו. כל מה שמקוצץ עכשיו מהשירותים החברתיים, אתם תצטרכו לשלם מהכיס שלכם. אני חושבת שההורים בעיקר מרגישים כמה אנחנו משלמים עכשיו הרבה יותר על מה שמגיע לנו בדין. קיצוץ פלאט זה קיצוץ עיוור, מטומטם. קיצוץ שאתה סתם מקצץ וחותך בלי תבונה, בלי ייעול. זה דבר שהוא הרסני והוא מקטין את המדינה ואת השירותים שהיא נותנת. זה פוגע בעיקר בעניים, כי מי שיש לו כסף אין לו בעיה לשיעורים פרטיים."

להאזנה לראיון המלא: