שלי על הצבעת התקציב בממשלה הלילה: "מתחייבת שאף אחד מהשרים שהרימו את ידם לא קרא את התקציב"

12 באוגוסט, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית "זירה חופשית" עם אלי לוי ויוסי מזרחי ברדיו חיפה, והתייחסה להצבעה הלילה על תקציב המדינה בממשלה. מתוך דבריה:

"מזרחי: כמה שעות ישנת בלילה?
שלי: האמת שלא הרבה. סיקרן אותי לדעת מה קורה שם, אם כי אני מודה, לצערי ולאכזבתי, שלא היו הפתעות.
מזרחי: לא הופתעת? ליצמן הלך, חזר, תקציב הבריאות השתנה טיפה.
שלי: ליצמן הוא אחד השרים היותר טובים שיש והוא גם אחד השרים המעטים שטורח לקרוא את תקציב משרדו שלו. אני לא חושבת שיש עוד הרבה כאלה. עוד לפני שנתכנס למהות של הדברים, אני מתחייבת לפניכם ולפני המאזינים שאף אחד מהשרים שהרימו את ידם בצורה נואלת בעד התקציב לא קרא את התקציב ולא קרא את חוק ההסדרים.
מזרחי: כי מה?
שלי: כי הם לא קוראים. זה בלתי אפשרי גם לאדם עם IQ 200 אין אפשרות לקרוא את התקציב ואת חוק ההסדרים בצורה שבה הדברים נעשים בכוונת תחילה, בבליץ, כדי שתהיה שטחיות, כדי שאף אחד לא יקרא, כדי שאפשר יהיה לקיים את הטקס הברברי הזה שקורה בלילה. שתבינו את הסיטואציה, זה מתחיל בבוקר, זה נגרר אל תוך הלילה עד הבוקר שלמחרת בכוונת תחילה כשחבורה של אנשים טרוטי עיניים נסחבים לחדרים צדדים ושם מאיימים עליהם או לוחצים אותם או מבטיחים להם או נותנים להם כופתאות בתמורה להצבעה שלהם על כל התקציב. זה כל דבר חוץ מקבלת החלטות אחראית ומושכלת.
לוי: את מתארת משהו בעייתי מאוד. האזרח הפשוט ששומע אותך עכשיו אומר לעצמו שרק חסר שבנט וליצמן יצפו במה שקורה בריו באותה שעה והרימו את היד מבלי לקרוא.
שלי: אני לא יודעת. אני חושבת שכן יש שרים שאכפת להם, אבל הטובים שבהם בקיאים במה שקורה במשרדם, וגם הם מעטים. אבל כולם, כולל הטובים שבהם, אין להם יכולת לקבל החלטת מאקרו. ההחלטה שהתקבלה הלילה, מעבר לגזירות ולסעיפים, שאשמח לדבר גם עליהם – קרה דבר שהוא חמור מאוד, הוא קורה שוב, והוא קרה גם בתקופתו של יאיר לפיד כשר אוצר. כנגד כופתאות ושלל זמני שהשרים מקבלים, יש קיצוץ בבסיס התקציב, קיצוץ שיהיה כנראה יותר מ-2% שתוכננו מלכתחילה. זה הדבר הכי נורא שהכי משפיע על החיים שלנו. אנשים לא מבינים את זה. המשמעות של קיצוץ בתקציב זה קיצוץ בבריאות שלנו, בחינוך שלנו, ברווחה שלנו. זה אומר שמעמד הביניים נקרע עוד יותר כדי לשלם מהכיס שלו והעניים מופקרים ומושלכים הצידה.
מזרחי: איפה עוד את רואה את נקודות התורפה של התקציב הזה?
שלי: קודם כל, יש רפורמות מפליגות ומרחיקות לכת שאני לא יודעת אם מישהו בדק בכלל את ההשפעה שלהן, וגם הן יעברו בבליץ מטורף. וגם יש דברים נקודתיים. יש דבר שהוא יהרג ובל יעבור בעיני, וזו פגיעה בפיצויי פיטורים.
מזרחי: מיסוי פיצויי פיטורים לבעלי שכר של מעל 30 אלף שקלים?
שלי: אז מה, אז מה? למה לפגוע למי שהרוויח 30 אלף שקלים? זה דבר שהוא צבר כל ימי חייו בעבודה. חוץ מזה, מהרגע שהכלל הזה מופר, הכלל הקדוש הזה שאתה לא נוגע לבן אדם בפיצויי הפיטורים ברגע הפיטורים שלו, אז למה שלא אחר כך יפחיתו גם את ה-30 אלף? זה דבר שהוא יהרג ובל יעבור וחייבים להילחם נגדו. וגם הפגיעה בתוספת השכר העלובה שמגיעה לעובדי המדינה. למה תמיד הם צריכים להיות הכיס? מה זה עובדי המדינה? זה עובדים סוציאליים, זה אחיות, זה מורים, זה באמת מקצועות מעמד הביניים. למה הם צריכים לשלם את המחיר בזמן, למשל, שמפחיתים מס חברות לענקיות ההיי-טק, רק לענקיות?
אני רוצה עוד משפט אחד. יש גם כמה דברים טובים.
מזרחי: פה, אצלנו במדינת ישראל?
שלי: במדינת ישראל בטח, יש לנו מדינה נהדרת. אבל בתקציב יש גם כמה וכמה סעיפים טובים שבהם אני מתכוונת לסייע לכחלון ולסייע למשרד האוצר, גם אם יהיו קמפיינים נגד הדברים האלה."

להאזנה לראיון המלא: