שלי: חוששת שהמשך הסכסוך במתכונת הזאת יוביל למקום עוד יותר גרוע

19 באוגוסט, 2016
חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שוחחה עם דוד בן בסט בתכנית "הנבחרים" שמשודרת ברדיוס 100fm ובערוץ 20. מתוך דבריה:
 
על תקציב המדינה שאושר בממשלה: "התקציב הזה לא מבטא את השקפת עולמי, אך עדיין יש בו דברים שאני מתכוונת לתמוך בהם וללכת עם כחלון, אני אהיה עניינית. כדי לחלק את כל הדברים שכחלון חילק לשרים באותו לילה של הצבעות, הוא ביצע קיצוץ רוחבי בבסיס התקציב. הלקיחה הרבה יותר מסוכנת מהנתינה. כי כשנותנים לשרים בלילה כזה, מדובר בתוספת לשנה או שנתיים. אבל כשעושים קיצוץ בבסיס התקציב זה לנצח נצחים - התקציב הבא יהיה על בסיס הקיצוץ הזה".
 
על המאבק במתווה הגז: "האכזבה שלי מכחלון היה בסיפור הגז כשהוא הבטיח לפרק מונופולים והוא לא עשה את זה. לכן אנחנו נמצאים היום במצב ההזוי והמטורף שאנחנו מייבאים גז מארצות רחוקות כשיש לנו גז פה אצלנו מתחת לבית שיכל להיות בזיל הזול אלמלא היינו נותנים אותו במתנה לבעלי ההון. מה שקרה זה שהתמזל מזלנו ונפל בחלקנו אוצר טבע נפלא שהיה יכול לשנות את החיים במדינה, להוזיל את מחירי החשמל, להוזיל את המוצרים;  ואותו מתווה הגז, שעוד לא סיימתי להילחם עליו, מבטיח את הגז הזול הזה במחיר של קרוב לשישה דולרים ליחידת אנרגיה, שבעולם הוא נמכר אפילו בדולר וקצת. האבסורד הוא שהבטיחו את המחיר הזה - שלא משנה מה יקרה, הסידור ימשך".
 
על סגירת רשות השידור ודחיית הקמת תאגיד השידור החדש: "בלי שום ספק שרשות השידור הייתה צריכה רפורמה, וכבר סוכם על רפורמה כזאת לפני מספר שנים, כולל תקצוב. לכן אני הייתי בין המעטים שהתנגדו להקמת התאגיד ורצו בשיקום רשות השידור - כי חשוב מאוד שיהיה כלי תקשורת ציבורי וממלכתי. אבל, למגינת ליבי, ההחלטה הזאת עברה, תוקצבה, הוקם תאגיד. ועכשיו, בדקה ה-90, אחרי שרשות השידור כבר רוקנה מתוכן ושוכבת ירויה על הרצפה ומדממת, והתאגיד כבר קם עם מאות עובדים - עכשיו לעצור את התהליך? זה מטורף, זה להרוג שתי ציפורים בבת אחת, במובן השלילי".
 
"אני לא מרגישה בנוח להתעסק הרבה בתקשורת, לא בשביל זה באתי לפוליטיקה - באתי לשרת את הציבור, ולעשות בשביל אנשים שאחרים לא עושים בשבילם. אבל כאן אני מרגישה שזה מאוד משרת את הציבור, כי תקשורת חופשית ועיתונאים עצמאיים ותחקירים אמיתיים הם רגל יסודית מרגלי הדמוקרטיה".
 
על ההתנגדות לביקורת הנציבות על הפרקליטות אמרה: "הפרקליטות היא גוף שתמיד, מלכתחילה, מבוקר על ידי כל מי שמבקר תמיד, כמו נציב שירות המדינה, מבקר המדינה ומבקר הפנים. לפרקליטות יש עוד ביקורת - השופט בבית המשפט גם לא חוסך שבטו מהם, היועץ המשפטי לממשלה גם הוא מבקר אותם, אותם עובדי מדינה גם כפופים לדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין. באופן אבסורדי, הפרקליטים מבוקרים יותר מכל אחד אחר".
 
על הסיכויים שתתמודד לראשות מפלגת העבודה: "אני עוד לא החלטתי אם אתמודד לראשות מפלגת העבודה. יש כאלה שבטוחים שהחלטתי אבל אני באיזושהיא אסטרטגיה מתוחכמת לא מגלה, אבל זה לא נכון. אבל אני מוכנה תמיד, מבחינת יכולת ההתארגנות שלי, שהיא מאוד טובה. מבחינה אחת אני ערוכה פחות מאשר מועמדים אחרים - זה כסף, כי אני לא מוכנה לקבל תרומות מבעלי הון, ותמיד אוספת תרומות קטנות מהרבה אנשים רגילים, ככה יותר מחויבת פחות לבעלי ההון ויותר לציבור הרחב".
 
על היחסים עם הפלסטינים: "דווקא כחברת ועדת חוץ וביטחון אני רואה את עוצמת ועומק שיתוף הפעולה הביטחוני בין כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית וכוחות הביטחון שלנו. מדהים כמה חיי ישראלים נחסכים בזכות אותו שיתוף פעולה, כמה הוא חשוב לצה"ל ולמדינת ישראל. שלום עושים עם אויבים, וכאן לא מדובר באויב קלאסי. האינטרס שלא יהיה טרור הוא אינטרס של הרשות הפלסטינית כמו שזה אינטרס שלנו. אין כאן רומנטיקה, אין כאן איזה סיפור אהבה. יש כאן אינטרס של שני צדדים להפסיק לחיות על החרב ולנסות לחיות חיים קצת יותר נורמלים".
 
"אני באה מזרם פרגמטי של מחנה השלום. אני ציונית, אני פטריוטית, אני אוהבת את המדינה. הגישה שלי היא לא רומנטית כלפי הסכסוך, היא גישה פרגמטית. אני באמת לא רוצה לחיות במדינה שהיא לא מדינה יהודית ודמוקרטית. אני רוצה לחיות במדינה על פי ערכי מגילת העצמאות, הורי ניצולי השואה עלו לכאן כדי לחיות במדינה יהודית ודמוקרטית ואני חוששת שהמשך הסכסוך במתכונת הזאת יוביל אותנו למקום עוד יותר גרוע. ממשלה שיש לה חזון ולוקחת אחריות על גורל עמה עושה ניסיונות לפתור את הסכסוך, אני לא רואה שמץ של פיתרון כזה".
 
על פרשת ילדי תימן החטופים: "לפני 20 שנה, כשעבדתי בקול ישראל בתכנית 'הכל דיבורים' הייתה תקופה שבמשך כל יום ראיינתי הורה או אחות שהייתה עדה וניסיתי להרים את הסיפור הזה בכל הכוח. אבל התקשורת לא נתנה לזה גיבוי, המערכת הפוליטית לא נתנה לזה גיבוי. הייתה תפיסה מעוותת שאם לא נדבר על זה זה יעלם מעצמו - אז כשלא מדברים על עוול - הוא לא נעלם. אני מאמינה באמונה שלמה למשפחות".