יחימוביץ: "אין משבר שבת, הוא הומצא ולובה ע"י נתניהו"

4 בספטמבר, 2016
האזינו:

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' התראיינה ביומן הבוקר של רשת ב', "הבוקר הזה", בהגשת אריה גולן, והתייחסה למשבר השבת ורכבת ישראל שיצר ראש הממשלה נתניהו. מתוך דבריה:

 

אריה: "איתנו עכשיו חברת הכנסת שלי יחימוביץ ממפלגת העבודה, בוקר טוב".

 

שלי: "בוקר טוב אריה".

 

אריה: "נתחיל לגופו של עניין, את הרי תומכת באופן עקרוני לכך שאנשים לא יצטרכו לעבוד בשבת, במתן אפשרות לעובדים לנוח ביום המנוחה השבועי, אז מותר להניח שאת חושבת שצודקים החרדים וצודק בנימין נתניהו ראש הממשלה שמנע את עבודות התחזוקה ברכבת בשבת?"

 

שלי: "אני באמת שייכת לחילונים שחושבים שהשבת היא החוק הסוציאלי הנפלא ביותר שהיהדות נתנה לאנושות בכלל, חוק שאגב מעוגן בחוקי ישראל משנות ה-50, קוראים לו חוק שעות עבודה ומנוחה, ועל פיו אדם זכאי לנוח יום אחד בשבוע. אבל זה ממש לא הסיפור אריה. מה שהתרחש עכשיו לא קשור בכלל לחוק שעות עבודה ומנוחה, נהפוך הוא - כל העבודות האלה ברכבת נעשו בדיוק בהתאם לחוק. בחוק כתוב ששר העבודה, במקרה של עבודות תשתית, יכול להעניק היתר לעבוד בשבת - זה מאוד מאוד פשוט".

 

אריה: "אבל הבנתי מסמנכ"ל הרכבת שהעבודות המיוחדות הללו לא כלולות בהיתר העבודה הכללי לרכבת בשבת, אלא זאת רשימה שמגישים כדי לקבל אישורים מיוחדים".

 

שלי: "בדיוק כך, יש כאן פואנטה חשובה - אין משבר שבת, אריה. לא קיים משבר שבת. כל המשבר הזה נהגה, הומצא ולובה בראשו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. לא בראשו של השר כץ וגם לא בראשם של החרדים".

 

אריה: "ראש הממשלה להערתך רוצה להיפטר מהשר כץ? יכול להיות שהוא מאיים עליו בליכוד?"

 

שלי: "אני לא פרשנית פוליטית של הליכוד, אני יודעת שיש עימות פוליטי מאוד חריף בין שני האנשים הפוליטיים האלה. ואני יודעת שכדי להעצים את העימות באופן מלאכותי, ברא ראש הממשלה במוחו, מול אויבים אמיתיים או דימיוניים - הרי כל הזמן מתרוצצים בראשו אויבים שונים. לצורך העניין הזה הוא יצר את אותו משבר. אתה יודע, עימותים פוליטים הוא דבר שקורה, במפלגה שלי ובעוד מפלגות. אבל כאן אזרחי מדינת ישראל הם פיונים על לוח המשחקים של ראש הממשלה. את המשבר המומצא הזה, הפיקטיבי הזה, שהובא על ידי ראש הממשלה - את פירותיו המעובשים אוכלים מאות אלפי אזרחים היום. יש כאן משהו שהוא בלתי סביר. אני מבינה שראש הממשלה חדור תחושת כוח ועוצמה מוזרה שבאה לידי ביטוי שוב ושוב בשבועות האחרונים, אבל יש כבר הגעה לסוג של שכרון כוח שבו הוא כבר לא סופר את אזרחי מדינת ישראל - "המדינה זה אני", זה המשמעות של מה שהתרחש כאן. ושוב חשוב נורא להגיד - מה שקרה כאן עם הרכבת, זה אפילו לא פתיחת העסקים ההמונית בשבת, ששם יש התכתבות האם זה חוקי או לא חוקי, מותר או לא מותר. כאן זה מותר, זה חוקי, זה נהוג, זה על פי הסטטוס קוו. ועוד דבר חמור - ראש הממשלה שובר את הסטטוס קוו לטובת החרדים, בחוסר אחריות, בהפקרות, משבר מיותר, משבר מזיק, פשוט בושה וחרפה".

 

אריה: "אלו מילים חריפות ואיש שעומד בראש מפלגתך אמנם הכחיש אתמול בחדשות ערוץ 2 שהוא נפגש עם נתניהו בביתו של ליאון אדרי בקיסריה, הוא לא הכחיש שהוא מדבר איתו כיושב ראש האופוזיציה. את משוכנעת ומאמינה לבוז'י הרצוג שהם לא מדברים השניים על הצטרפות לממשלה?"

 

שלי: "אני לא משוכנעת ואני לא מאמינה. אני משוכנעת שהדיבורים האלה ממשיכים, אני חושבת שמדובר במהלכים חוזרים ונשנים שמאוד פוגעים בנו ומחלישים אותנו, מחלישים את האמון בנו פוגעים בהתבוננות בנו כאופוזיציה חזקה וכאל אלטרנטיבה שלטונית וגם במידה רבה מבטלים במחי יד הישגים מופלאים שחברי סיעה שלי משיגים. יש לנו חברי כנסת מחוננים ומוכשרים ויודעים להתכתב עם הציבור ומחוקקים חוקים טובים, ואותה התנפצות שוב ושוב על פתחו של נתניהו מפחיתה מערך ההישגים האלה. אני הסתכלתי אתמול על הריאיון של הרצוג, הוא דיבר על החזון המופלא של שלום במזרח התיכון והזדמנויות נפלאות, ואני אחרונה להחמיץ הזדמנויות כאלה חלילה וחס, אבל ההזדמנות הזאת עדיין למרבה הצער כלל לא נמצאת בפתחנו, כשהיא תבוא אנחנו נכלכל את מעשנו באחריות לאומית. אבל סתם להיכנס כספיח לממשלת ימין זה דבר פסול לחלוטין".

 

להאזנה לראיון המלא: