שלי לרדיו קול חי: "יודעת שראה"מ הזמין את המשבר הזה"

5 בספטמבר, 2016
האזינו:
חברת הכנסת שלי יחימוביץ' התראיינה לבצלאל קאהן ב"מהדורת הבוקר" ברדיו קול חי והתייחסה למשבר הרכבת אותו ליבה ראש הממשלה נתניהו. מתוך דבריה:
 
בצלאל: "בוקר טוב לחברת הכנסת שלי יחימוביץ. המשבר הזה אמיתי?"
 
שלי: "לא, זה לא משבר אמיתי, הוא מדומה, הוא נהגה, לובה ומתוחזק על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו במסגרת התחשבנויות פנימיות שלו עם מי שהוא רואה בו יריב פוליטי פנימי שלו. אין לי שום ספק, ואני אפילו יודעת שהמשבר הזה הומצא באופן מלאכותי, הוא מיותר, הוא גורם נזק וסבל להרבה מאד אנשים, והוא גם מפר את הסטטוס קוו בעניין השבת".
 
בצלאל: "הוא מפר את הססטוס קוו כש-20 עבודות מתוכננות לישיבה אחת? אני מתפלא לשמוע ממך את זה כמי שמגנה המון על אלה שעובדים בשבת, אמנם מסיבות סוציאליות ולא מסיבות דתיות ועדיין".
 
שלי: "אתה מכיר את עמדותיי בעניין הזה. אני שייכת לחילונים שחושבים שיום מנוחה שבועי זו מתנה סוציאלית נפלאה שהיהדות העניקה לאנושות כולה, ולא רק לעם היהודי. זה באמת החוק הסוציאלי הנפלא ביותר והזוהר ביותר שנחקק בתקופה שלא היו בה חוקים סוציאליים כציווי אלוקי. כשקמה מדינת ישראל, נחקק חוק שעות עבודה ומנוחה, שבמידה רבה עקב אחרי הציווי הזה, והוא נחקק בממשלה שמזכירה באופן דומה את הממשלה היום, שהויו בה גם סיעות חרדיות, והיה מתאם מסוים בין ערכי הדת לבין הערכים האזרחיים באותו חוק. והחוק הזה קבע מפורשות שבהיתרים מיוחדים - על פי היתר של שר העבודה - בעבודות תשתית יינתן היתר לעבודת תשתית גם בשבת. בזכות זה יש לנו חשמל בשבת, העובדה שאנחנו יכולים להפעיל פלטת שבת היא לא בגלל שגמדים קטנים מפעילים תחנת כוח, אלא בגלל שיש היתר מיוחד לעובדי חברת חשמל לעבוד. וכשמתקנים פסי רכבת, הגיוני ביותר מבחינת שלום הציבור, שמירת הסדר, וההיגיון הבריא, שלא יפורקו פסי רכבת ביום חול, אלא בשבת בהיתר מיוחד".
 
בצלאל: "איפה יש פיקוח נפש, חברת הכנסת יחימוביץ', בפירוק מסילות הרכבת ותיקונם בשבת? ומי אמר ששר התחבורה או שר התמ"ת הוא זה שיקבע מהו חילול שבת חיוני ומה לא, מה פיקוח נפש ומה לא? זה דבר שנתון לרבנים".
 
שלי: "חוק שעות עבודה ומנוחה לא כולל פיקוח נפש. ממש במקרה הייתי שבועיים קודם בסיור מנהרות הרכבת המהירה תל אביב-ירושלים עם השר ישראל כ"ץ וכל הצוות, ואני שאלתי לגבי עבודות בשבת, מיוזמתי. למה שאלתי? כי רציתי לוודא שאנשים שעובדים בשבת מקבלים את התעריף המיוחד. והוא הסביר לי באמת מה העבודות שעושים בשבת, וזה הניח את דעתי. הוא סיפר על מקטעים ספציפיים של עבודות שנעשים בהיתר של שר העבודה כמובן, שרשאי לתת היתר עבודה לא רק במקרים של פיקוח נפש, אלא גם, למשל, למפעל תעשייה שמפעיל מכונות 24\7 והשבתת המכונות האלה יכולה להוות נזק כלכלי מאוד מאוד כבד וגם להשבית את המכונה - זה מה שקובע החוק. עכשיו אני מתפלאת בכלל על יצירת משבר כזה. הרי הסטטוס קוו הופר לרעת החרדים - בעיני לרעת העובדים - בכל סוגיית המסחר. היום פועלים מרכזי קניות עתירי קונים בשבתות, ועל זה אין משבר. זה דבר שהוא אבסורדי".
 
בצלאל: "באו החרדים ודרשו מראש הממשלה, כמו בהסכם הקואליציוני, שלא יהיו חילולי שבת. וכשהדבר הזה צובר כותרות בצורה כל כך של פרהסיה, הם אומרים 'אנחנו לא יכולים להמשיך עם זה'. וזאת דרישה לגיטימית ונתניהו עומד במילתו. עד שראש ממשלה עומד במילתו, מצופה שכולם יתמכו בו".
 
שלי: "בצלאל, אתה אמנם מראיין, ואני מרואיינת, אבל אנחנו עומדים כאן בפוזיציות שונות. אתה אדם חרדי, אני אדם חילוני שרואה את היתרונות הסוציאלים הרבים שיש בשמירה על השבת".
 
בצלאל: "להזכיר לך מי כתבה 'גם חילונים מנסים לנוח בשבת'?"
 
שלי: "זה הסטטוס שלי בוואטסאפ. כששולחים לי הודעות רואים את המשפט 'גם חילונים מנסים לנוח בשבת'. אבל שוב אני אומרת לך, העובדה שגם אנשים שומרי מצוות אדוקים יכולים בשבת להפעיל פלטת שבת, או מזגן, כיוון שבכל זאת יש איזונים ובלמים שמאפשרים לנו לתפקד".
 
בצלאל: "מי נתן את הפתרון הזה של מזגן בשבת ופלטת שבת? או מעלית בשבת? מי נתן את הפיתרון בעניין הזה? רבנים, לא שר התמ"ת".
 
שלי: "אבל מישהו נותן היתר לחלק מחברת החשמל לעבוד בשבת. אבל ההיתר הזה ניתן משר העבודה, חברת חשמל לא יכלה לעבוד אלמלא קיבלה היתר משר העבודה לעבוד בעבודות מסוימות בשבת. וכאן נשברה המידתיות. אני לא רואה שום היגיון במשבר שבת דווקא על דבר שכלול במסגרת החוק, ואני גם מתפלאה שדווקא במערכה הגדולה של פתיחת מרכזי מסחר ענקיים בשבת - שם יש הסכמה שבשתיקה, והיום עובדים בשבת 700 אלף איש על פי ההערכות". 
 
בצלאל: "למה להערכתך החרדים לא נאבקים בזה בפומבי כמו בסיפור הזה?"
 
שלי: "אני אנסה לענות לך בכנות. אני חושבת שבגלל שכאן פועלים כוחות מאוד גדולים. הרי מאחורי הקניונים הגדולים, מי שפתוח בשבתות זה לא חנויות מכולת קטנות, עומדים אנשים מאוד חזקים ואמידים מהאחורי ההפעלה ההמונית של מרכזי הקניות, ויכול להיות שמול הלקוח הגדול של הכסף לא שווה להיאבק".
 
בצלאל: "חוששני שהתשובה אחרת, חברת הכנסת יחימוביץ'. בסיפור של הרכבת והמדינה, שם הוא פחות של שוק פרטי, פחות של אנשי עסקים שרוצים לעשות כסף, ולא הממשלה שלא יכולה באופן ישיר לגרום לסגירת עסקים בשבת".
 
שלי: "אני ממש חולקת עליך. אני חושבת שהממשלה היא רגולטור שהיה יכול, אם הוא רוצה, לשלוט גם בעניין הזה, והייתה יכולה לבוא גם תביעה כזאת. אני שייכת לאלה שחושבים ששבת צריכה להיות יום מנוחה לרוב המכריע של אזרחי מדינת ישראל, ומי שאין ברירה והוא נאלץ לעבוד בשבת צריך להיות מפוצה על כך - גם כדי שלא יהיה פיתוי להעסיק סתם אנשים בשבת, אבל אני חושבת שיש כאן מידה של היגיון והתנהלות ולהבין שמתאפשרים לנו חיים נורמילים ותקינים בשבת הודות לכך שאנשים עובדים והודות לחקיקה שהיא מאוד הגיונית, החוק הוא מאוד הגיוני - גם מאפשר יום מנוחה וגם מאפשר המשך הנאה של כל התשתיות במשק שאנחנו בסופו של דבר חיים עליהם כאדם בחברה מודרנית. הדבר הזה בעיני הופר במידה רבה".
 
"בצלאל, בוא אני אגיד לך כזה דבר. כמו שאתה יודע, יש לי לא מעט חברים חרדים. אני יודעת שראש הממשלה הזמין את המשבר הזה, אני יודעת שהוא ליבה אותו, אני יודעת שהוא יכול היה לכבות אותו לפני שנולד, אני יודעת שהיה לו עניין בו. במידה רבה הסיעות החרדיות משמשות כלי משחק בידיו של נתניהו במלחמת הכוחות שלו מול ישראל כץ".
 
האזינו לראיון המלא: