יחימוביץ': "בא ראה"מ עם גחמות הזויות לחלוטין ושובר את הסטטוס קוו"

5 בספטמבר, 2016
האזינו:

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שוחחה עם גדי נס ברדיו חיפה, והתייחסה למשבר הרכבת שהוביל ראש הממשלה, בנימין נתניהו. מתוך דבריה:

 

גדי: "אנחנו פונים עכשיו לחברת הכנסת שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני. בוקר טוב שלך ושבוע טוב"

 

שלי: "שבוע טוב גדי. אני יכולה הערה קטנה על דברי הדובר האחרון?"

 

גדי: "בבקשה, בוודאי".

 

שלי: "זה אפילו לא קשור לנושא. 'הגברת זהבה גלאון שלא מבינה בתחבורה' זה דבר שהוא שמור להתייחסות למרואיינים שהם נשים. היא לא גברת, היא חברת כנסת, היא יושבת ראש מפלגה, היא מבינה בתחבורה לא פחות מכל פוליטיקאי אחר לפחות".

 

גדי: "ואת צודקת בהחלט".

 

שלי: "הערה קטנה, כן. אתה יודע, פשוט יש סוג של דיבור מסוים שמכוון לנשים, אגב ללא הבדל של השתייכות פוליטית. אז כדאי שאנשים יתחילו לשים לב לזה".

 

גדי: "אני מכבד את דעתך בנושא הזה, אנחנו גם נדע להקפיד הלאה בנושא הזה. ואני מבקש לשאול אותך על כך שראש הממשלה, כפי שאת אומרת לדעתך, אחוז תחושת כוח בלתי מוגבלת".

 

שלי: "מה שהתרחש ביומיים האחרונים זה לא פחות מחרפה. אין משבר שבת, גדי, הוא לא קיים. הוא הומצא בראשו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במסגרת קרב פוליטי בינו לבין השר ישראל כץ. קרבות פוליטיים זה לא דבר שהוא זר לנו, הוא נמצא גם במפלגה שלי. הבעיה בקרב הפוליטי הזה, זה שהמדינה היא לוח משחקים ואזרחי המדינה הם פיונים על הלוח הזה בעיני ראש הממשלה. אם בא לו להחריף את המשבר שלו עם ישראל כץ וליצור משבר מלאכותי, אין לו שמץ של היסוס לעשות את זה על גבם של מאות אלפי אזרחים, וזה לא רק חיילים שלהם כבר נמצא פתרון תוך כדי חילול המוני של שבת".

 

גדי: "זה פשוט לא יאמן, רצו מצד אחד לא לחלל שבת, ומהצד השני חיללו כאן שבת".

 

שלי: "רק תנסה לחשוב כמה אנשים עבדו אתמול בבוקר בתכנון מערך ההיסעים לחיילי צה"ל במוצאי שבת. ואנחנו לא מדברים רק על חיילים, אלא אנחנו מדברים על משתמשי התחבורה הציבורית שבדרך כלל אין להם רכב פרטי. מי שיש לו רכב פרטי, אין לו בעיה היום. מי שמשתמש בתחבורה ציבורית, שהוא בדרך כלל יש לו פחות אמצעים - הם האנשים שנפגעים היום. ואכן מדובר בתחושת שכרון כוח בלתי מוגבל, אנחנו גם רואים את זה במערכות העיתונים שנמשכות שעות אחרי שעות, בשואו מתמשך. וזה בסדר, זה לא 'לא לגיטימי', אבל מה שהתרחש בסוף השבוע הזה הוא בלתי לגיטימי לחלוטין".

 

גדי: "יכול להיות שראש הממשלה מרשה לעצמו את זה כי הוא לא רואה בדיוק דמות מהאופוזיציה שיכולה לאיים עליו?"

 

שלי: "ונגיד שזה נכון, אז מה? ראש הממשלה אמור לנהוג באזרחיו בצורה הזאת?!".

 

גדי: "זה פשוט מדהים, בתקופה האחרונה נדמה שאנחנו נמצאים בקיסרות".

 

שלי: "זה ממש ככה. אבל אני חייבת לומר עוד משהו. אני שייכת לחילונים שמכבדים את השבת. מה זה מכבדים את השבת? אני אדם חילוני, אבל אני חושבת בהיבט הסוציאלי והחברתי ששמירת שבת ויום מנוחה שבועי לכל עובדת ועובד באשר הם זה אחת המתנות הנפלאות ביותר שהיהדות נתנה לאנושות כולה. זה חוק סוציאלי ממעלה ראשונה, החוק הסוציאלי הראשון והעתיק בהיסטוריה, ואנחנו חתומים עליו ואני מאוד אה בזה. ואנחנו חושבים שעבודה המונית בשבת היא פוגענית מבחינת העובד שלעתים קרובות הוא עובד עני שאין לו אפשרות אלא לעבוד בשבת כי אחרת יפטרו אותו. אבל כאן זה לא הסיפור הזה אפילו, שתבין, כאן נמצאות מדובר על עבודות שנמצאות בתוך חוק שעות עבודה ומנוחה שנחקק בשנות ה-50, שאומר במפורש עבודות תשתית ועבודות מיוחדות יוכלו להיעשות באישור מיוחד של שר העבודה, והעבודות האלו נעשו בהיתר מיוחד של שר העבודה. מתי ורצים שיפרקו את הפסים? באמצע השבוע? זה הרי אבסורד".

 

גדי: "הנה, כנראה הולכים להשבית לנו את הרכבת לשמונה ימים, זה בכלל ייצור כאן כאוס אחד גדול".

 

שלי: "נגיד גדי שאין ברירה וחייבים לחסום כבישים או לעשות עבודות תשתית, אבל כאן יש בעיה. העבודות האלה הן עבודות שבשגרה, והרכבת מאז ומעולם מרגע היווסדה עושה את עבודות התחזוק האלה בשבת בהיתר מיוחד של שר העבודה. והעובדים מקבלים תעריף מיוחד על העבודה שלהם בשבת, הכל במסגרת החוק, הכל במסגרת הסטטוס-קוו, ובא ראש הממשלה עם גחמות הזויות לחלוטין, עם כל מני סכסוכים שמתרחשים בתוך ראשו ושובר את הסטטוס קוו - זה הדבר החמור כאן".

 

האזינו לראיון המלא: