שלי ברדיו דרום: "המשבר לא קשור כלל לשמירה על השבת"

6 בספטמבר, 2016
האזינו:

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שוחחה עם מנדי ריזל בתכנית "הבוקר" המשודרת ברדיו דרום והתייחסה למשבר הרכבת שהגה ראש הממשלה נתניהו. מתוך דבריה:

 

מנדי: "חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני, בוקר טוב גם לך. את שומעת את הדברים של מיקי זוהר?"

 

שלי: "האמת היא שלא הקשבתי לראיון".

 

מנדי: "הוא אמר ששבת הוא יום המנוחה, וחבל שהיום הזה מתחיל להתמוסס ועובדים בו כמו שלא היה בעבר. את מסכימה עם הדברים האלו? את מתנגדת לדברים האלו?"

 

שלי: "קודם כל אני שייכת לחילונים שחושבים שהשבת היא אחת המתנות המופלאות שהיהדות העניקה לכל האנושות, לא רק לעם היהודי. אתה מסתכל על זה ונפעם לאור העובדה שלפני אלפי שנים, בעולם של עבדות, בעולם בלי זכויות סוציאליות, נחקק חוק כזה סוציאלי שאומר שיום בשבוע כולם ינוחו, ולא רק האדם האדון, אלא גם העבד והשפחה ואפילו הבהמה, וזה באמת היה ציווי נאור ביותר. ולכן אני מראש באה מהפוזיציה לא של שונאת חרדים להכעיס ולא מישהי שרוצה שהשבת תיראה כיום חול. ואני אומרת לך שמה שהתרחש ביומיים האחרונים בכלל לא קשור להשקפת העולם הזאת שלי, ואפילו לא להשקפת העולם של מיקי זוהר, שאני מכירה את עמדתו בעניין הזה. מה שהתרחש בכלל לא קשור. אנחנו לא מדברים פה על פתיחת עסקים המונית בשבת, אנחנו לא מדברים על העובדה המכאיבה לשיטתי כבן אדם שחשובות לו זכויות חברתיות בעובדה ש-700 אלף איש עובדים בשבת. אנחנו מדברים על משהו שהוא בתוך הסטטוס קוו והוא בתוך החקיקה והוא חיוני לחיינו כאן והוא עוגן בחוק שעות עבודה ומנוחה כבר בתחילת שנות ה-50, ובתוך החוק הזה, יחד עם השבת כיום מנוחה - יום ראשון או יום שישי לפי דתו של האדם - יש גם אפשרות לשר העבודה לתת היתרים לעבודות תשתית שהן חיוניות למשך תפקוד המשק. איך שומרי מצוות יכולים להשתמש בפלטה לשבת לדעתך? כי מישהו עובד בחברת חשמל וקיבל היתר על כך משר העבודה, כי זה הגיוני וזה מסתדר עם ההיגיון הבריא".

 

מנדי: "כן, אבל את יודעת, חשמל וצבא ומשטרה ובתי חולים זה שונה מעבודות לרכבת שיכולות להידחות. כמו שסגרו את תל אביב בגלל מצעד הגאווה יכולים לסגור את תל אביב גם עבור עבודות על הרכבת בימי חול".

 

שלי: "אני חלוקה עליך לחלוטין. עבודות הרכבת מאז ומעולם, מאז היווסדה של הרכבת, מתרחשות בשבת, כי זה לא הגיוני לפרק את הפסים ביום חול. זה פשוט שאלה של היגיון וסבירות - דברים כאלה מתרחשים ביום שבת. ממש במקרה, לפני שבועיים, התלוותי לשר התחבורה ישראל כץ בסיור במנהרות הרכבת המהירה ירושלים-תל אביב ובמקרה הייתה לי שיחה עם מנכ"ל הרכבת על העניין הזה, כי אני מאוד מתעניינת בעבודה בשבת בגלל שאני לא רוצה שיופרו זכויות של עובדים, ובגלל שאני לא רוצה שיאלצו עובדים לעבוד בשבת, ושאלתי אותו על היקף העבודות בשבת והוא הסביר לי בדיוק והכל נראה לי כל כך מידתי והגיוני והכל באישור משרד העבודה, זה אפילו לא בית עסק שפותח בשבת בניגוד לחוק וצפוי לקנסות".

 

מנדי: "אז אותה רכבת באה ביום חמישי בעקבות ועדת המנכ"לים שקמה לאור המשבר בשבת הקודמת עם העבודות ברכבת השלום ואמרה שמתוך 20 עבודות יש 17 עבודות שיכולות להמתין.

 

שלי: "יכול להיות שהן יכולות. אגב, גם פירוק הפסים יכול להמתין. אני לא מדברת על יכול או לא יכול להמתין אני מדברת על מידת הסבירות וההיגיון"


מנדי: "אז מה את אומרת? שהחרדים אשמים שמפרירים את הסטטוס קוו? שנתניהו אשם? אולי השאר כץ אשם כי הוא גורר את נתניהו למשבר הזה?"

 

שלי: "כל מי שהמציא את המשבר הזה, כל מי שליבה אותו, כל מי שהזמין אותו, זה ראש הממשלה בנימין נתניהו. ואני לא אומרת לך את זה בהשערה, ולא אומרת לך בפרשנות, אלא בידיעה גמורה. לא מדובר במשבר, היה מדובר בסוג של דיבור שהיה יכול להיפתר על הסף ברגע שהוא מתפוצץ. נתניהו הזמין את הלחץ הזה מהחרדים כדי לייצר לחץ פיקטיבי"

 

מנדי: "יש לך הוכחות לדברים הללו?"


שלי: "שוחחתי על כך עם חבריי החרדים, ויש לי חברים חרדים, והתרמתי מהם שמבחינתם לא היה בזה ביג דיל בכלל. מבחינתם קוראים כל מני דברים אחרים בשבתות. מבחינתם יש חילול שבת בפרהסיה באלף ואחד מקומות אחרים, הדבר הזה בכלל לא הטריד אותם, הם קיבלו הזמנה ועידוד או מראש הממשלה ומסביבתו כדי לנפח את המשבר. הכל קשור לסכסוך אישי ופוליטי בין ראש הממשלה לבין שר התחבורה ישראל כץ. עימותים פוליטיים זה דבר שבשגרה, בטח כמו במפלגות דמוקרטיות שאין בהן דיקטטור אחד, כמו המפלגה שלי וכמו הליכוד שהן מפלגות דומות בעניין הזה. עימותים פוליטיים זה דבר לגיטימי לחלוטין, אבל לשעבד מדינה שלמה כאילו אזרחי ישראל הם פיונים על איזה לוח משחקים לטובת גחמה פוליטית וסכסוך פוליטי פנימי - זה בושה וחרפה, פשוט בושה וחרפה. וסדר היום של מאות אלפי האנשים השתבש. הנה הרגע הבת שלי יצאה מהבית, היא קצינה בצבא, ואין לה איך להגיע למקום בו היא משרתת. זה דבר שאפשר להתארגן אליו, אבל אנשים לא יודעים לאן מגיעים, מי מארגן את זה, שלא נדבר על חילול השבת אתמול לצורך ארגון ההיסעים. אבל אני לא מדברת רק על חיילים, נורא נוח להצטופף מאחורי חיילים, אני מדברת על כל האשים הרגילים, שאין להם רכב פרטי, שתלויים בתחבורה הציבורית והיום עומדים בפני שוקת שבורה".

 

מנדי: "ואת מאשימה את נתניהו, ואת אומרת חברת הכנסת יחימוביץ שאמרו לך חברי הכנסת החרדים אמרו 'אותנו זה לא מעניין'?"

 

שלי: "לא אמרתי חברי כנסת חרדים, לא נקבתי בשום שם. אמרתי שידידיי הרבים בפוליטיקה החרדית, היו לי איתם כמה שיחות לפני כניסת השבת וגם אחרי צאת השבת. אני אומרת לך בידיעה גמורה שמי שליבה את המשבר בכוונת תחילה, הזמין אותו והוסיף עצים למדורה היה ראש הממשלה בנימין נתניהו. ושוב אני אומרת לך - סכסוך פוליטי בינו לבין ישראל כץ? מה אכפת לי, שיהיה, אבל למה על הגב של אזרחי מדינת ישראל, למה על הגב שלנו?"


מנדי: "אפרופו על הגב שלנו, את אומרת 'החיילים', אבל גם אתם במחנה הציוני הצעתם הסעות לחיילים, אבל יאיר לפיד - היריב המר שלכם פוליטית - הולך יותר עם ההצעות הפופוליסטיות שלו, והוא מציע גם טרמפים לחיילים, שזה בניגוד להוראות".

 

שלי: "טוב, זה פשוט בדיחה, יש גבול לכמות הספינים והגימיקים הפוליטיים. ואם אתה שואל אותי בכנות, אני לא חושבת שמפלגות פוליטיות צריכות לארגן הסעות לחיילים".

 

מנדי: "אתם בעצמכם, המחנה הציוני, פרסמתם הודעה על זה".

 

שלי: "אז לא כל דבר חושבת שהוא מדויק. אני לא חושבת שזה רע, אבל אני חושבת שתפקידה של מפלגה פוליטית הוא לא לארגן הסעות, אלא לייצר בכלים הפרלמנטריים והציבוריים שלה לחץ כזה ושינוי כזה שייאלץ את הממשלה לא לעשות את השטויות האלה על חשבון הציבור. להיות שליח ציבור זה לא להיות קצין היסעים. יש מערך במדינת ישראל שנועד לאפשר היסעים להמונים וזה מערך מדינתי, זה לא שכל מפלגה עכשיו תארגן את קווי ההסעה שלה, זה דבר אבסורדי. זה לובי לגיטימי, אבל כמו תמיד יאיר לפיד לוקח את זה למחוזות הכי מגוחכים והכי פופוליסטים ואני לא חשה כבוד מיוחד כלפי הדבר זה"

 

מנדי: "לידיעת המאזין יאיר לפיד. חברת הכנסת שלי יחימוביץ, המחנה הציוני, תודה רבה".

 

האזינו לראיון המלא: