יחימוביץ': "עימותים פוליטיים זה דבר לגיטימי, אבל כאן נתניהו פגע בציבור שלם"

7 בספטמבר, 2016
חברת הכנסת שלי יחימוביץ' התראיינה בתכנית הבוקר של ערוץ 10 לאורלי וילנאי וגיא מרוז, והתייחסה למשבר הרכבת שיצר ראש הממשלה נתניהו. מתוך דבריה:
 
 
גיא: "המשבר הזה נראה שהוא הסתיים. גם נתניהו וגם כץ יצאו בשלום, כץ לא מפוטר, הכל בסדר".
 
שלי: "המשבר הזה לא היה ולא נברא מלכתחילה. לא היה משבר שבת, הוא הומצא במוחו הקודח של ראש הממשלה בנימין נתניהו כדי להסלים בכוונה את היחסים שלו עם ישראל כץ וכדי לפטר אותו. בסופו של דבר הפיטורים האלה לא התרחשו משום שציבור מאוד רחב ומאוד גדול, התברר כך לראש הממשלה, עוין את מה שהוא עושה, מבין שהוא אינו דובר אמת, מבין שהוא סתם יוזם משבר פוליטי על גבו של הציבור ולכן הוא חזר בו".
 
אורלי: "ככה זה בפוליטיקה. הוא נלחם בכץ באמצעים שלו, את נלחמת ביושב ראש המפלגה שלך באמצעים שלך, הנה גם החקירה נגדו הסתיימה, ככה אתם עובדים".
 
שלי: "האמת היא שעימותים פוליטים זה דבר לגיטימי, זה חלק מהחיים, אבל כאן יש ציניות עמוקה ביותר והכל על חשבון ציבור מאוד רחב, כאילו כל אזרחי מדית ישראל הם פיונים על איזה לוח משחקים באותם מהלכים פוליטיים".
 
אורלי: "אבל אין מקום לבחון מחדש את הסטטוס קוו? אין מקום לעדכן - ולו לטובת החילונים - להתחיל לשים את הדבר הזה שוב על השולחן?"
 
שלי: "יכול להיות שכן אבל ודאי לא על הדבר הזה. זה הדבר הכי לא שנוי במחלוקת יכול להיות, שעבודות תשתית, חוקיות, על פי היתר של משרד העבודה, מותר לעשות ונהוג לעשות בשבת. אני לא שייכת לאלה שאומרים ששבת צריכה להיות כמו יום חול. אני חושבת שיום מנוחה שבועי זאת זכות סוציאלית בסיסית ביותר, וזה אחת המתנות היפות ביותר שהיהדות נתנה לאנושות, אבל בדיוק בשביל זה קיים חוק שעות עבודה ומנוחה. וכאן הכל היה על פי חוק, הכל היה על פי הסטטוס קוו, הכל היה על פי הקונצנזוס, ולתוך המקום הזה בחר ראש הממשלה בחר להיכנס ברגל גסה".
 
גיא: "אני רוצה לשאול אותך בכובעך כאופוזיציה, יאיר לפיד מצהיר שהוא ראש הממשלה הבא, והוא מסתמן כאופציה היחידה לנתניהו לפחות לפי הסקרים כרגע, התחיל לעשות מהומות, זהבה גלאון הגישה בג"ץ, ואתם נעלמתם בסערה הזאת".
 
שלי: "אני לא מרגישה שנעלמתי, אני מרגישה שתרמתי רבות לשיח הזה והתייחסתי אליו וליביתי אותו תחת כל עץ רענן. ואני חייבת לומר, אני לא שייכת לחילונים הפנאטיים, שונאי החרדים בכל מקרה, ואני כן חושבת שהשבת צריכה להיות יום מנוחה. אני משתפת פעולה באופן מלא עם גפני ועם ליצמן ועם עוד ח"כים רבים גם בש"ס וגם ביהדות התורה ואני מאמינה שתחת כיפת השמיים הזאת צריך לשתף פעולה ולא לשפוך נפט על כל בערה קטנה ולהפוך אותה למדורה גדולה ואני גם שייכת לאלו שחושבים ששבת הא יום מנוחה סוציאלי שניתן לאזרחים במדינת ישראל ולכל העולם זאת מתנה מאוד גדולה שהיהדות נתנה לאנושות, וזה מחמיר עוד יותר את הסיטואציה שהתרחשה כאן, כי כאן לא מדובר על פתיחת עסק בלי היתר, או על AM:PM או על מרכזי קניות, כאן מדובר על משהו שמאז קום המדינה נמצא בתוך הקונצנזוס, נמצא בסטטוס קוו, יש חוק שבת ומנוחה בדיוק בשביל זה, כדי ששר העבודה יוכל לתת היתרים מיוחדים עבור עבודות תשתית".
 
"מאיפה אנשים חושבים שאפשר להשתמש בפלטת שבת? גמדים קטנים מגיעים ומפעילים את חברת החשמל? זה מזכיר לי שהבת שלי הייתה קטנה אמרתי לה שהאורות שיוצאים מרידינג בלילה זה פיות קטנות שיוצאות למעופן. אז זה פחות או יותר זה. הרי יש כאן ניסיון ליצור איזון בין יום מנוחה לכל אדם עובד באשר הוא, לבין מדינה שתוכל להתמודד כמו מדינה מודרנית - גם בשבת, ולכן יש היתרים של משרד העבודה, כדי שבשבת יוכלו להוריד את פסי הרכבת ולהרכיב אותם למקומם".
 
אורלי: "אבל אולי כל זה משתנה עכשיו. סטטוס קוו נדון מחדש ואולי ישתנה לרעת החילונים ולטובת חרדים?"
 
שלי: "יש כאן שני כיוונים. קודם כל לרעה מבחינת החרדים כי מרכזי הקניות פתוחים בהמוניהם ו-700 אלף איש עובדים בשבת, וזה חמור מאוד מבחינה סוציאלית, ויש גם הרבה יהודים שמועסקים בניגוד לרצונם בשבת כי אחרת הם יפוטרו. דבר שני, כאן קרה דבר מאוד מסוכן, כי ראש הממשלה נמצא בהתקף מגלומניה חסר מעצורים, שהוא כבר מתנהל בו כמה שבועות בתחושה ש'המדינה זה אני' ו'אתה בחרתני' ו'אף אחד לא יכול עליי'. אני מצפה גם מראש ממשלה חזק, ואני לא מתכחשת לזה שהוא חזק מבחינה פוליטית, לגלות אחריות ציבורית. כי מה שהוא עשה כאן עוד הרבה יותר חמור מהמשבר הציני המדומה שהוא יזם עם ישראל כץ על חשבון הציבור. מה שהוא עשה כאן הוא פגע בסטטוס קוו של שנים שהוסדר בחוק".
 
גיא: "היועץ המשפטי אמר שהפסקת העבודות היא לא חוקית".
 
שלי: "העבודות בשבת נעשו על פי היתר, על פי חוק, על פי הנוהג, על פי ההיגיון, ולכן הביטול הזה באיזה גחמה פוליטית הזויה לחלוטין - מה שהוא עשה כאן זה סדק סדק בסטטוס קוו ופגע בכל השירותים שאנחנו רגילים לקבל בשבת. אגב, גם שומרי מצוות נהנים מהשירותים האלה - הם משתמשים בחשמל ובמים בשבת, לכן הפגיעה כאן מאוד חמורה. והדבר הציני והמקומם שהכל בגלל תרגיל פוליטי עם אויב דמיוני או אמיתי, קשה לי להחליט".