יחימוביץ על הדיון בבג"ץ על שכר הבכירים: "נסתם הגולל לכל זעקות השבר והקיפוח של קבוצה מאוד קטנה ופריווילגית"

8 בספטמבר, 2016

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' התראיינה ב"אולפן פתוח" עם הדס לוי סצמסקי בערוץ הכנסת על הדיון בבית המשפט העליון בעניין חוק שכר הבכירים. מתוך דבריה:

הדס: "בג"ץ קובע היום חד משמעית שאין לו מקום להתערב בחוק הקיים שמגביל את שכר הבכירים לעד פי שלושה מהשכר הנמוך והגבוה במגזר הפיננסי. למעשה ניצחון של האדם הפשוט על פני הגופים הפרטיים עתירי הממון".

שלי: "זה ממש ככה, זה ניצחון בנוק אאוט. אמנם הדיון נמשך עכשיו בעניין הוראות המעבר, שבכלל אין על זה מחלוקת, אבל בשנייה שהשופטים נכנסו,  הם אמרו שאין ביניהם בכלל מחלוקת ופה אחד הם סבורים שאין שום בסיס שהם יתערבו בחוק. בעצם ניצחנו גם במשוכה העליונה שהיא בית המשפט העליון וזה מאוד משמח. אבל אני חייבת להגיד לך שזה מחזה מאוד עגום, לראות סוללה מטורפת של הפרקליטים הכי יקרים משועבדים לטובת אינטרסים צרים של כמה עשרות שכירים מאוד מאוד מאוד עשירים שנלחמים בשיניים ובציפורניים על זכויותיהם המפוקפקות ואי אפשר שלא תתגנב ללב המחשבה על לו הסוללה האדירה הזאת – שבסוגריים אומר לך, ממומנת על כספי הציבור - הייתה עומדת לעובדי קבלן, למשתכרי שכר מינימום, אולי היה קצת יותר שוויון.

הדס: "אבל בכל זאת, אם ההחלטה שלא להתערב בחוק הקיים, השופטים כן מתייחסים לפגיעה אפשרית בזכויות בכירי המגזר הפיננסי. כלומר, אין פה לגמרי צדק חברתי-כלכלי כמו שאולי את היית מעדיפה לראות".

שלי: "אני חושבת שהשופטים מתייחסים לדבר שהוא מובן מאליו ואין עליו ויכוח אפילו. הרי העילה, התירוץ, לפנות לבית המשפט הייתה טענה כאילו החוק פוגע בזכויות העבר שהם צברו. הם יודעים יפה מאוד שזה לא נכון. אני הבהרתי את זה כמה פעמים שאין שום אפשרות לחקיקה רטרואקטיבית, שמה שהם צברו – לצערי הרב, כן – הוא שלהם, ומה שהם ישתכרו מעכשיו יהיה כפוף לחוק, והשופטים בעצם מקבלים את מתווה ליכט של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה שקובע שבאמת זכויות העבר שלהם לא נפגעות. בשביל זה לא היה צריך לטרטר את כל המערכת, זה מובן מאליו.  אבל הדס, הם לא באו בשביל זה, הם ידעו יפה מאוד שזה מובן מאליו. כל המטרה שלהם  - וזה גם נחשף עכשיו באולם בית המשפט הייתה להחזיר את החוק לחקיקה מחודשת בכנסת, כדי שהם יוכלו להתחיל שוב להפעיל מכבש מטורף של לחצים על השרים ועל הח"כים – עדיין אין החלטה סופית, אבל אני יכולה להניח שזה לא יקרה".

הדס: "נשיאת בית המשפט העליון אמרה בפתח הדיון שאין בעיה משפטית עם החוק ולכן אין מקום להתערבות בג"ץ. ואנחנו מכירים גם לא מעט מצבים שבהם בית המשפט העליון דווקא כן מצא לנכון להתערב בחוקים שחוקקה הכנסת".

שלי: "כן, אבל כאן אמר בג"ץ שזאת החלטה לגיטימית של הכנסת, ושאין שום מקום להתערב בחקיקה הזאת. זאת אמירה שסותמת את הגולל לכל זעקות השבר והקיפוח של קבוצה מאוד קטנה ופריווילגית. אני רוצה להדגיש שעדיין אין החלטה, אבל גם חשוב לומר שבתחילת הדיון השופטים אמרו שהם לא מתכוונים להתערב בחוק, לכן זה באמת ניצחון מאוד מתוק, בטח מבחינתי אחרי יותר משבע שנים שאני מנסה להעביר את החוק הזה, אז כאן לא רק שהוא עבר פה אחד בסופו של דבר, בשיתוף פעולה מלא עם שר האוצר, אלא שגם בית המשפט העליון נותן לו את הגושפנקא הסופית".

הדס: "כן, אז ברכות. וברשותך, אי אפשר היום לדבר מבלי להתייחס לתוצאות הסקר של חברת מדגם, שפורסם אמש במהדורת החדשות של ערוץ 2, לפיו יש עתיד מובילים עם 24 מנדטים, הליכוד עם 22 והמחנה הציוני שלך מתרסק ממרומי 24 מנדטים הנוכחיים ל-13 מנדטים בלבד. אם היו מתקיימות הבחירות היום, את היית מופתעת?"

שלי: "לא ממש. הצד המשמח של הסקר הזה כמובן הוא שנתניהו סופג מכה קשה, הוא גם מקבל עונש מהציבור על ההתנהגות המגלומנית והיהירה שהוא הפגין בשבועות האחרונים, ובוודאי על המשבר הבלתי מוצדק שהוא יזם סביב הרכבת, וגם רואה שהוא לא נמשך למלכות לעדי עד ויש אפשרות פוליטית להחליף את השלטון. הצד המצער הוא מה שקורה למפלגה שלי, אני מאמינה שהדבר הזה הוא תוצאה של הנהייה התמידית אחרי ממשלת נתניהו, אני מאמינה שאלמלא זה היה קורה, גם אנחנו היינו נהנים מעלייה בסקרים, אבל אני ממש חושבת שיש לפנינו דרך ארוכה, ואנחנו נוכל לתקן את הסיטואציה הזאת".

הדס: "אני אשאל אחרת, החלפת יושב ראש המפלגה שלך יכולה לשנות את התוצאה הזאת לדעתך?"

שלי: "אני 10 שנים בפוליטיקה, כבר ראיתי את המפלגה פעם אחת אפילו במצב יותר גרוע, זה היה בתקופת ברק, אז בטח התוצאה בסקרים הייתה נמוכה יותר וגם היינו מרוסקים יותר, ואני בהחלט בהחלט מאמינה בחשיבות של מפלגת העבודה וערכיה לציבוריות הישראלית וגם ביכולת השיקום הפוליטית, זה בידיים שלנו".