יחימוביץ': "כבר רואים את תוצאות הגבלת שכר הבכירים"

8 בספטמבר, 2016
האזינו:

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שוחחה עם אסתי פרז ביומן הצהריים של רשת ב' והתייחסה להחלטת שופטי בג"ץ שלא להתערב בחוק הגבלת שכר הבכירים. מתוך דבריה:

 

אסתי: "מצטרפת אלינו חברת הכנסת שלי יחימוביץ מהמחנה הציוני, ממובילות המאבק נגד שכר הבכירים, "החזירי" הייתי אומרת כי נדמה לי שזאת מילה שהשתמשתם בה גם בכנסת".

שלי: "אני אדייק ואומר שהגשתי את הצעת החוק הזאת לפני שבע שנים. מבחינתי זאת באמת סגירת מעגל כששופטי בג"ץ, שבעה במספר, אומרים כבר בתחילת הדיון כי אין להם כוונה להתערב בתוכן החוק".

אסתי: "וכשהגשת את הצעת החוק הזאת לפני שבע שנים, בטח חשבת שיהיה מאוד מאוד קשה כי מכבש הלחצים הפוליטיים של בעלי ההון ובטח של הבכירים שמרוויחים הון - היה קשה וקשיח".

שלי: "נכון, וגם התגובות היו קשות ומרות מצד כל המערכת. קראו להצעת החוק הזאת 'הזויה' 'מפלצתית', 'תמוטט את המשק', 'תבריח לחו"ל' וכן הלאה וכן הלאה. אז הנה, מתברר שאחרי מאבק מאוד מאוד ארוך, עברה פה אחד – קואליציה ואופוזיציה – עם שיתוף פעולה מלא עם שר האוצר משה כחלון ואמות הספים לא רעדו. הנה, המדינה ממשיכה להתקיים, והתוצאות של החוק כבר עכשיו נותנות את אותותיהם. הנה, אנחנו רואים איך חברת הביטוח הראל מעלה את שכר המינימום - גם של עובדי הקבלן - ל-6,000 ₪ בחודש. אני מניחה כדי שגם הבכירים יוכלו להעלות את השכר".

אסתי: "אני חייבת לומר שהצעת החוק הזאת יפה, וברוכה ומוסרית וסוציאליסטית, אבל מדובר בתקרת שכר מאוד גבוהה, כזאת שלנו - האנשים הממוצעים - לא ברורה מה ההגבלה פה? 2.5 מיליון שקלים בשנה?".

שלי: "מדובר על 2.5 מיליון שקלים בשנה, ואני חושבת שגם מהם לא נשארים רעבים. לכן, נוכח השכר המאוד גבוה הזה, את תוהה באיזו זכות ובאיזו חוצפה ובאיזו עזות מצח נוטלים לעצמם כמה עשרות בכירים עשירים את הלגיטימציה לטרטר את כל המערכת, לעתור לבג"ץ, לשלוח את הלוביסטים ואת עורכי הדין היקרים ביותר וכל מני מומחים בטעם הכול כדי לעמוד על זכויותיהם המפוקפקות להמשיך להשתכר שכר מטורף. את אומרת ש-2.5 זה הרבה, אבל כבר הגענו ל-8 מיליון ש"ח בשנה, ו-10 מיליון ש"ח בשנה, עד שבאמת בא המחוקק, ואני מאוד גאה בכנסת, שבכל חלקי הבית התכנסו לחוקק את החוק הזה ושמו לזה סוף. וזה לא שהשכר מוגבל, גם ה-2.5 האלה יכולים לעלות לכמה שהם רוצים - ובלבד שלא יעלו על פי 35 מהשכר של העובד העני ביותר בחברה. אוי, המנקה תצטרך להרוויח יותר, וזה הדבר שהכי מקומם אותם - זה נראה להם חוסר צדק כי הרי יש את בני האלים, שנועדו להרוויח מיליונים רבים, ויש את פשוטי העם".

אסתי: "השאלה היא למה רק הבנקים וחברות הביטוח ולא עוד תאגידים כאלה ואחרים שמרוויחים הון?"

שלי: "את צודקת, החוק במקורו חל על כל החברות הציבוריות שנסחרות בבורסה, כלומר כל החברות שבהן הכסף שלנו – גם הפנסיוני – מושקע, ככה שהשכר הזה הוא על חשבוננו פעמיים. ההסכמה עם האוצר הייתה על המגזר הפיננסי, קופות הביטוח והבנקים, מבחינתי זה היה הישג מרחיק לכת, ובוודאי שלא הייתי מונעת את מעבר החוק הזה. באמת, השלב הבא הוא להחיל את החוק הזה גם על החברות הריאליות, ולא רק על החברות הפיננסיות. בשורה התחתונה, זה נוק אאוט, החלטה מאוד חד משמעית של בית המשפט – וכל הבכי והנהי על זכויות העבר הצבורות שנפגעות זה קשקוש ושקר. זכויות העבר לא נפגעות, אף אחד לא התכוון לגעת להם בזכויות הללו, אלא רק מעתה והלך. והסיבה שהם מגיעים לבית המשפט, הם יודעים שזה לא נוגע בזכויות הצבורות, אבל היום יצא המרצע מהשק כשדודי תדמור ביקש להחזיר את החוק בעצם לכנסת כדי שהם יוכלו לחדש את מכבש הלחצים ובעצם לבטל את החוק.

אסתי: "אז לפי הסקר בערוץ 2, המחנה הציוני מתרסק. עם כל ההסתייגות שלנו מסקרים, מה דעתך?"

שלי: "ההיבט החיובי הוא שמתברר שבנימין נתניהו לא נמשך למלכות לעד ולנצח נצחים ובקונסטלציה פוליטית מסוימת אפשר להחליף את השלטון. התקבעה כאן איזושהי אמונה, שהוא בעצמו מאמין בה יותר מכל אחד אחר, ונתן את אותותיו בהפגנות שכרום הכוח שלו במשבר השבת, שכאילו לעולם יישאר בשלטונו – וכל מי שקורא עליו תיגר הוא בכלל מנסה לעשות מהפך. הצד הפחות נעים זה ההתרסקות של המפלגה שלי. אני מאמינה שזה בר תיקון".

אסתי: "בהחלפת הראש?"

שלי: "אני מעדיפה שלא להתייחס לשאלה הזאת. יאיר לפיד לא מכונן כאן איזה סדר יום חדש, הוא גם לא עושה דברים מרחיקי לכת, הוא פשוט נמצא שם ולא מנסה להיכנס לממשלה. לכן כשחוסר האמון בראש הממשלה מתגבר והפופולריות שלו נשחקת, האופוזיציה באופן טבעי אפילו לא צריכה להתאמץ יותר מדי כדי ליהנות מהפירות של כשל הממשלה. זה קלאסי".

אסתי: "לכן כל מה שעושה יושב ראש המפלגה שלך זה טעות? ויכול להיות שהטעות הזאת עלתה לכם בכל כך הרבה מנדטים?"

שלי: "אני אומרת שההתנפצות החוזרת והנשנית על פתחה של הממשלה הזאת והרצון לבחור לנתניהו בכל מחיר, הדבר הזה מאוד מאוד הזיק לנו. אלמלא זה היה קורה, גם אנחנו היינו מתעוררים מתוצאות אחרות של הסקר, ונהנים מהאמון של הציבור, כי המפלגה שלנו היא מפלגה טובה, שחבריה עושים עבודה מצוינת. וכאן אפילו מספיקה פאסיביות כדי ליהנות מפירות כשל הממשלה, אבל כשאתה מנסה לחבור לממשלה אתה מאבד את אמון הציבור. אני לא רואה בפוליטיקה ריצה למרחקים קצרים, אלא מרתון קשה עם הרבה מהמורות. פוליטיקה נעשית על ידי בני אדם ונתון להשקפת עולם ואני כן רואה ומאמינה שיש לנו יכולת לשקם את עצמנו ולהיות המפלגה המובילה להחלפת השלטון. הרגשות מעורבים, מצד אחד תחושות קשות כלפי הפלגה שלי, אבל  מצד שני יש שביעות רצון מהסקר הזה, כי באמת נוצר מומנטום לפיו נתניהו הוא בר החלפה. מי יחליף אותו בראשות הממשלה? עדיין אי אפשר לדעת בשלב הזה".