יחימוביץ': "לפיד לא מצטיין בלהיות אופוזיציה לנתניהו"

8 בספטמבר, 2016
האזינו:

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שוחחה עם אילנה דיין בגלצ על החלטת בג"ץ שלא להתערב בחוק להגבלת שכר הבכירים ועל הסקר שפורסם בחדשות ערוץ 2. מתוך דבריה:

אילנה: "לו הייתי ציניקנית מוחלטת הייתי אומרת שזה היה שבוע מצוין לשלי יחימוביץ. גם בג"ץ אישר אתמול את החוק שהובילה להגביל שכר בכירים במשק, גם סקר של חדשות 2 הראה שבוז'י הרצוג מרסק את המחנה הציוני ל-13 מנדטים אבל זה רק אילו הייתי ציניקנית הייתי אומרת את זה ואני בסך הכל רוצה להגיד בוקר טוב לחברת הכנסת שלי יחימוביץ'".

שלי: "בוקר טוב. החלק הראשון נכון והחלק השני לא".

אילנה: "שנתחיל בבכירים?"

שלי: "כן אני אשמח"

אילנה: "'איננו חושבים שיש מקום להתערב' אמרה אתמול הנשיאה מרים נאור בדיון ואישרה את החוק שמגביל שכר בכירים לתקרה של עד פי 35 מזה של העובד בעל השכר הנמוך בפירמה. אותך הפתיעה העמדה החדה שלה ושל יתר השופטים?"

שלי: "כן, האמת היא שבאתי לאולם בית המשפט עם לא מעט חששות כשאת רואה את סוללת עורכי הדין של משרדי עורכי הדין היקרים ביותר ואת מאות ואלפי השעות שכבר הושקעו כדי להגן על האינטרסים של אותם כמה עשרות בכירים, אז כן מתגנב חשש לליבך אבל באמת שבעת השופטים בראשות הנשיאה נאור נכנסו לאולם ומיד לפני שהתחיל הדיון אמרו אנחנו תמימי דעים באשר לעובדה שאין לנו שום כוונה להתערב בתוכן החוק".

אילנה: "כן והאמת היא שזה גרר גם תגובה מפתיעה מצידו של הפרקליט שמייצג את חברות הביטוח והוא אמר שם 'נשארתי ללא מילים'".

שלי: "כן, דודי תדמור, לשעבר אגב הממונה על ההגבלים העסקיים, שבדרך כלל לא חסרות לו מילים והיום מייצג פחות או יותר את הלקוחות העשירים ביותר במשק. אחרי הדברים האלה הוא אמר אני ספיצ'לס, ואז השופט אליקים רובינשטיין אמר לו 'אין דבר כזה עורך דין ספיצ'לס. אבל אני חושבת שבאמת אפשר ל את פרצופיהם של הפרקליטים הביעו את הזעזוע מהאמירה החד משמעית".

אילנה: "מצד שני, שלי יחימוביץ', במה שנוגע להסכמי הפרישה שכבר נחתמו עם בכירים במשק השופטים פחות מתלהבים מהפגיעה בזכויות העבר של בכירים כאלה והנשיאה נאור הזמינה את הצדדים להגיע לדיון הבא עם הצעות. את מוכנה לפשרה בעניין הזה?"

שלי: "ממש חשוב לי להסביר את העניין הזה. אין צורך בפשרה כי חוק הגבלת שכר בכירים לא חל על זכויות העבר של אותם מנהלים בכירים. הוא לא נוגע להם בפנסיה, הוא לא נוגע להם במה שהם צברו. הוא לא נוגע להם בשום זכות עבר בשום דרך. אין דבר כזה חוק רטרואקטיבי, אין דבר כזה פגיעה בחסכונות שכבר נצברו. וכך גם אומר אגב מתווה ליכטר, נייר שניסח אבי ליכטר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. הוא אומר 'מה אתם רוצים באמא שלכם?! לא נוגעים לכם בחסכונות העבר".

אילנה: "כן אבל כן דובר על הסכמי פרישה שכבר נחתמו ועוד לא בוצעו"

שלי: "כל מה שנחתם וכל מה שקשור לשכר העתק שהם קיבלו בעבר תקף, חי וקיים ואין שום בעיה טכנית למצוא לזה פתרון. החל מהיום שהחוק נכנס לתוקף, תקרת השכר שלהם תהיה 2.5 מיליון שקלים בשנה לכל היותר אלא בתנאי שהיא לא תעלה מעל 35 מהשכר הנמוך ביותר אז הם יוכלו להעלות לעצמם עד אין סוף אז כבר החוק חל לגבי הכסף של העתיד. עכשיו אילנה, חשוב לי מאוד לומר הם יודעים את זה. הם יודעים את זה. אם אני שאני הסמן הכי קיצוני של החוק הזה ומובילה אותו כבר למעלה משבע שנים אומר את זה במפורשות כאן בראיון, אם היועץ המשפטי לממשלה כותב להם מכתב, אם אומר להם זה יושב ראש ועדת הכספים משה גפני, ואם אומר להם זה שר האוצר משה כחלון והדברים מתועדים - הם יודעים את זה!".

אילנה: "את אומרת שהם רק יוצרים מראית עין של מצב משפטי לא ברור כדי להלך אימים עם אין סוף התדנויות בבתי דין לעבודה ולגרום לבג"ץ להגיד 'חברה תמצאו פשרה'?"

שלי: "לא, זה הרבה יותר חמור מזה. פשוט בוער בעצמותיהם להחזיר את החוק הזה לאיזשהו תיקון בוועדת הכספים, איזשהו תיקון על שקר כלשהו על תירוץ כלשהו והם מבקשים בעצם להחזיר את זה למסלול החקיקה כדי להפעיל מחדש מכבש מטורף של לחצים בידי לוביסטים, בידי מתדרכים מקצועיים ובידי מומחים מטעם".

אילנה: "את אומרת שמרים נאור וחנן מלצר ואליקים רובינשטיין וחבריהם לא הבינו את מה שאת מבינה?"

שלי: "אני חושבת שהם מבינים את זה ולכן כבר בהתחלה, ולכן הם אמרו לפרקליטים 'יש לכם את מסמך ליכט בואו נתכנס סביבו ונגמור את העניין. זאת הפשרה שהשופטים מדברים עליה. הם אמרו מפורשות 'תזהרו כי יכול להיות שיהיה לכם הרבה פחות ממתווה ליכט כדאי לכם להתכנס סביב מתווה ליכט' ואומר עורך הדין דודי תדמור במפורשות 'לא אנחנו כבר לא מתכוונים לזכויות עבר, זאת סוגיה אחרת. אנחנו מתכוונים שכל החוזים העתידיים יישארו על כנם', כלומר כל משכורות העתק שמשולמות היום בחברות הביטוח ובבנקים פשוט ימשיכו להיות משולמות - זאת הכוונה האמיתית. הכוונה האמיתית השנייה היא להחזיר את החוק לכנסת כדי להתחיל שוב בקרב התשה, ואילנה, כשיש הרבה הרבה כסף - שאגב לא שלהם הוא של הציבור, מי שמממן את המסע המשפטי הזה לזכויותיהם המקופחות של כמה עשרות השכירים העשירים ביותר במשק זה הציבור - אז למי שיש כל כך הרבה כסף ואין לו שום בעיה לשלם לעורכי הדין היקרים ביותר, אין לו גם שום בעיה להחזיר את זה לעוד הליך חקיקתי בכנסת כדי שוב להלך אימים על פוליטיקאים, על חברי הכנסת ועל שרים ושוב לשנות את החוק לטובתם".

"אני חייבת להגיד לך אילנה, אתמול כמובן שהייתי מרוצה מדברי השופטים אבל הסתכלתי על הסוללה המטורפת הזו של עורכי הדין ועל הלחץ ועל כמה עשרות מנהלים בחברות הביטוח ובבנקים מטרידים את המערכת כולה ותפסתי את הראש ואמרתי לעצמי 'אלוהים אדירים, פוגעים כאן בכל כך הרבה עובדי קבלן ומקבלי שכר מינימום ומקבלי קצבאות. איך זה שבשביל נגיעה קלה בשמנת ובקצפת של קומץ אנשים כאלה המערכת כולה סוערת?'. יש כאן חוסר צדק מאוד בסיסי".

אילנה: "ואם נעבור לעניין השני שלשמו התכנסנו, בטח ראית את הסקר של מינה צמח בחדשות ערוץ 2. הסקר הזה מספר שהליכוד יורד ל-22 מנדטים, לפיד מזנק ל-24 והמחנה הציוני בראשן בוז'י הרצוג יורד ל-13 מנדטים. את חושבת שלמפלגה שלכם יש בעיית הנהגה?".

שלי: "תראי, אני מסתכלת על הסקר בשני אופנים. אחד זה סקר שהוא אופטימי כי הוא סוף סוף מנענע את התפיסה הכוזבת שהשתרשה כאן כאילו נתניהו הומלך באיזו מלכות וכל התהליך הפוליטי הוא מין טרדה כזאת שברטוריקה שלו מאיימים 'להפילו' ולא 'להחליפו'.

אילנה: "הסקר הזה אופטימי  אבל יש לי איזו תחושה עמומה שבניגוד לתשובות החדות והעמוקות שנתת בחלק הראשון של הראיון, שאלתי אותך אם יש למלפגה שלך בעיית הנהגה ועוד לא שמעתי את התשובה".

שלי: "אני עונה לך בשני חלקים: 1. הסקר הוא אופטימי, 2. הוא מאוד בעייתי, כלומר הוא בעייתי למפלגה שלי, מפלגה שאני אוהבת אותה ומאמינה בחשיבות שלה לסדר היום הציבורי ולהנהגת המדינה. אני לא רוצה להיכנס לסוגיות פרסונליות אבל אני כן רוצה לומר מה לדעתי קרה כאן: תראי יאיר לפיד לא ממש מזהיר באלטרנטיבה האופוזיציונית שהוא מעניק לראש הממשלה. ראינו את זה גם בטיפול שלו בסוגיית משבר השבת שהיה על תקן קצין היסעים. לפיד לא עושה מעשים גדולים ונצורים בלשון המעטה כדי להראות שהוא חלופה לנתניהו, הוא פשוט נמצא שם. ולכן כשראש הממשלה מאבד גובה, מאבד פופולאריות, הממשלה לא מתפקדת בעיני הציבור באופן אוטומטי האופוזיציה אמורה לצאת נשכרת מהדבר הזה. אבל אצלנו בגלל ההתנפצות הזו שוב ושוב על דלתו של נתניהו והיעדר סגירת הדלת באמת, אף על פי שאמר הרצוג שהיא נטרקה, יש שוב ושוב פגישות ושוב ושוב ניסיון להיות בממשלה. עובדה שאנחנו לא נהנים אפילו מהסקר של החלשות ממשלה, שזה מה שקורה לאופוזיציה בדרך כלל, שנהנית מהדבר הזה גם אם היא לא עושה כלום".

אילנה: "ויש מי שפונה איליך שלי יחימוביץ בעקבות סקר כזה ומנסה להביא למהלך החלפתו של יושב ראש המפלגה? את שומעת קולות כאלה? יש מי שפונה אליך ומצפה ממך להתחיל מהלך?".

שלי: "אני חיה במפלגה דמוקרטית. במפלגה דמוקרטית, במפלגה שלי, כבר היו אמורות להיות פריימריז, ועידת מפלגת העבודה החליטה מסיבות כאלה ואחרות לדחות את הפריימריז לעוד שנה. מרגע שההחלטה הזאת התקבלה, בעיני זאת החלטה לא לגיטימית, בעיני מי שרשאי להעריך כהונת יושב ראש זה אך ורק חברי המפלגה שהם יותר מ-60 אלף איש ולכן הם התפקדו אבל כיוון שההחלטה הזו התקבלה, בעוד שנה יהיו בחירות לראשות מפלגת העבודה ועד אז אני אחליט אם אני מתמודדת או לא מתמודדת. בוודאי שיש קבוצה גדולה של אנשים שתומכת ומחוצה לה. את אמרת לי ככה לי בציניות שכאילו אני מרוצה מהתוצאות האלה של הסקר, אין דבר פחות נכון ובסופו של דבר המפלגה הזו יקרה לי וגם אם אני אחליט להנהיג אותה אני ארצה לקבל מפלגה במצב טוב ולא מפלגה מרוסקת. בהתלבטות החוזרת ונשנית בכך שאנחנו באמת רוצים להחליף את השלטון אנחנו מאבדים לגיטימציה, מאבדים אמון של הציבור, וזה בדיוק מה שראינו בסקר הזה, שגם ממנו אבל אני לא לגמרי מתרגשת ואני חושבת שהמפלגה שלנו היא ברת שינוי".