יחימוביץ': "בג"ץ זרק את בכירי הפיננסים מכל המדרגות"

8 בספטמבר, 2016
האזינו:
חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שוחחה עם משה גלסנר על החוק להגבלת שכר הבכירים עם משה גלסנר ב"מהדורה המרכזית" של רדיו קול ברמה. מתוך דבריה:
 
משה: "הפעם בית המשפט העליון לא בצד שלכם אני מבין, או לפחות מה שנראה כעת".
שלי: "בדיוק ההפך. הפעם בית המשפט העליון בעצם נותן גושפנקא סופית, חד משמעית, ומוחלטת אפשר לומר לחוק להגבלת שכר בכירים ובעצם מבהיר בצורה שלא משתמעת לשתי פנים לנציגים של השכירים העשירים ביותר במשק, המנהלים בבנקים ובחברות הביטוח, שאין לו שום כוונה להתערב בחוק הגבלת שכר בכירים, בעצם פשוט זורק אותם מכל המדרגות אין לי דרך יותר עדינה להגיד את זה. מבחינתי זה השלמה של סיבוב מאוד ממושך שהתחיל לפני יותר משבע שנים כשהגשתי בפעם הראשונה את החוק, חוק מאוד חשוב ומוסרי לטעמי ועכשיו בעצם זה סוף הסיפור".
משה: "עדיין לא סוף הסיפור כי בית המשפט לא פסק. אבל את יודעת, הטעות שלי נובעת מהתחושה שמצד אחד יש חוק מצד שני יש את בית המשפט, ובית המשפט לא תמיד מחויב לחוק אבל מסתבר שכשכזה חוקים של צד מסוים אולי, מה הסוד שאיתו מגיעים לבית המשפט ומנצחים מחוקקים לעומת מחוקקים שמפסידים בבית המשפט?"
שלי: "תראה, קשה לדבר כאן על צד כי אני מזכירה לך שבסופו של התהליך החוק הזה אושר פה אחד על ידי כל חברי הכנסת, מהקואליציה ומהאופוזיציה, ושר האוצר משה כחלון לקח את החוק שלי ואימץ אותו הוביל אותו באומץ רב, החוק עבר בוועדת כספים בניצוחו של חבר הכנסת משה גפני בלי מתנגדים לכן אין כאן שום סוגיה שקצת פוליטיקה זה או אחר. אני גם מזכירה לך שאפילו בסיפור הגז אותו בג"ץ לא נענע לעתירה שלי להגביל את מכסת הייצוא של הגז. קודם כל השופטים שנכנסו היום בהרכב של שבעה שופטים הבהירו מיד בהתחלה שאין להם כוונה להתערב בתוכן החוק והם מוכנים כן לדבר על הוראות המעבר, כמה סעיפים טכניים. אותם שכירים, שהם באמת עשירים בלי גבול והם האנשים שמרוויחים הכי הרבה במשק, באו לבית המשפט בטוענת שווא וכזב שהחוק הזה פוגע בזכויות שהם צברו בעבר לא רק בזכויות בשכר העתידי שלהם. הם יודעים שזה לא נכון, אף אחד מהמחוקקים לא התכוון לזה, אין דבר כזה בחוק חוק שהוא חל רטרואקטיבי. החוק לא כולל את זכויות העבר הפנסיוניות, הוא מתחיל מרגע תחילת החוק, מה שאדם צבר גם אם צברו יותר מידי לטעמי על חשבון הציבור, עדיין לצערי הרב אי אפשר לגעת להם, זה שלהם. אין חוק רטרואקטיבית אין פגיעה בזכויות פנסיוניות הם גם בניג'וסים שלהם לכל המערכת הפוליטית, המיניסטריאלית והמשפטית, הם תבעו לתקן את החוק ואז המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ליכט פרסם נייר שאומר 'לא פוגעים לכם בזכויות הקודמות'. באו היום השופטים ואמרו 'מה הבעיה שלכם? אין לכם בעיה עם זכויות קודמות, בואו נאמץ את זה מתווה ליכט ונגמור את הסיפור'. אבל מתברר שהם בדרכי העורמה מה הם מנסים לעשות? בא כוחם עורך הדין דודי תדמור ואמר 'בעצם אנחנו מתכוונים שהחוק לא יכול על חוזים קיימים'', הם גם רוצים להחזיר את זה לכנסת כדי להתחיל מחדש את מכבש הלחצים".
"מצד אחד אני שמחה היום כי בעצם בג"ץ אמר באופן חד משמעי שהוא לא מתכוון להתערב בחוק, מצד שני משה, אין לך מושג כמה זה מרגיז לראות את החבורה הענקית, של עורכי הדין היקרים ביותר במשק באים בהמוניהם כדי לייצג קבוצה קטנה של אנשים מאוד עשירים מאוד פריבילגים ואתה אומר לעצמך 'כשפוגעים בבעלי שכר מינימום. כשפוגעים בעובדי קבלן, כשפוגעים במקבלי הקצבאות, האם יש להם כוח לטרטר את המערכת כמו שאותם כמה עשרות מפונקים מטרטרים? זה ממש מקומם אותי".
משה: "אם החוק יכנס סופי, צפויים לפרוש מספר בכירים ונאמני בנק הפועלים, זה לא מפריע לך? לא מביא אולי שיקול נוסף שאולי יכול להיגרם איזשהו נזק?"
שלי: "שילכו לשלום, תודה רבה. אם מישהו חושב ש-2.5 שקל לשנה זה מעט מידי לכבודו - יתכבדו וילכו. אני בטוחה שיבואו מנהלים מהדור הבא של המנהלים שהם קצת יותר מחוברים למציאות, קצת יותר צנועים שיסכימו איכשהו לחיות מ-2.5 מיליון שקלים בשנה, שלא ירעבו ללחם. זה ממש מקומם אותי. תשים לב, יש דבר עוד יותר מעניין. הם יכולים להעלות לעצמם את השכר כמה שהם רוצים - למעלה מ-2.5 מיליון שקלים בשנה ובלבד שהם יעלו גם את השכר הנמוך ביותר בחברה כך שהשכר שלהם לא יהיה פי 35. אני אומרת לך, יותר קשה להם להעלות לעובדים העניים. זה דבר שהם לא מצליחים לתפוס אותו כי לפי תפיסתם הם נולדו למלוך ולחיות חיי עושר ויש את בני האדם הפשוטים שהם יכולים להרוויח נורא מעט וזה בסדר, אבל אני אומרת 'קחו לכם שכר יותר גבוה, אבל תצטרכו גם להעלות גם לעובדת הקבלן שמנקה לכם את השירותים, וגם למאבטחים וגם לעובדים הפשוטים', והנה תראה את היופי בחוק הזה שהוא לא רק לוקח מהעשירים הוא גם מעלה את השכר לעניים. תראה את חברת 'הראל', חברת הביטוח שהודיעה הפלא ופלא שהיא מעלה את שכר המינימום בחברה כולל לזה של עובדי קבלן ב-6,000 שקלים בחודש שזה באלף והרבה שקלים יותר משכר המינימום במשק, למה? כי זה מאפשר להם להמשיך לקחת שכר יותר גבוה למנכ"ל, ואני אומרת מעולה! קחו לכם יותר".