"אתמודד לראשות המפלגה רק אם אדע בצורה ברורה מה אעשה ביום שאחרי"

9 בספטמבר, 2016
האזינו:

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' התראיינה ברדיו חיפה, בתכנית "זירה חופשית" עם יוסי מזרחי ואלי לוי. מתוך דבריה:

בית המשפט קובע שהוא לא מתערב לפחות לא בשלב הזה לגבי שכר הבכירים. אנשים ירוויחו פחות ואת בטח מרוצה.

אני בהחלט מרוצה מהקביעה של שופטי בג"ץ. עדיין אין החלטה, אבל ברגע שהם נכנסו לאולם הדיונים הם אמרו שהם רוצים להבהיר שמוסכם על כולם ללא יוצא מן הכלל שהם לא מתכוונים בכלל להתערב במהות החוק והדיון יסב רק על הוראות המעבר.

מדובר בעתירה של איגוד הבנקים נכון נגד חוק. את התפלאת מההתנהלות שלהם חשבת שזה יגיע לשם או שהערכת שהם יקבלו את הדין?

מדובר על עתירות של איגוד הבנקים ושל חברות הביטוח, וזה קצת מופרז לקרוא לזה איגוד הבנקים או חברות הביטוח כי מי שעותר זה בעצם כמה עשרות בודדות של שכירים מאוד מאוד מאוד עשירים שהם מנהלים בכירים בחברות הביטוח ובבנקים שלא יכולים לשאת את גודל הקיפוח הנורא והפגיעה במעמדם.

כסף לעורכי הדין הבכירים במדינה יש להם בלי סוף בטח. זה על חשבון הבנקים שאנחנו ממנים באופן עקיף

זה הדבר האבסורדי, את עורכי הדין שלהם, את הלוביסטים שלהם, את המומחים מטעם שהם בחרו, את היחצנים שלהם - אנחנו מממנים! מדובר בחברות ציבוריות שנשכרות בבורסה וזה הכסף שלנו שמממן את העתירות המופרכות האלה.

את כל הכסף שחסכת על שכר הבכירים אז הם מוציאים על לוביסטים ועורכי דין

כן, הם מנהלים קרב. אתם יודעים, מצד אחד כשהשופטים נכנסו ואמרו את מה שאמרו כמובן שחשתי הקלה גדולה. זה קרב שאני מנהלת אותו כבר יותר משבע ושנים ובעיני זאת באמת הישורת האחרונה כשבית המשפט מודיע שהוא לא יתערב בחוק. מצד שני הסתכלתי על כל האנרגיות האלו ועל כל עורכי דין האלה מהמשרדים הכי יקרים שיש ואת כמות הזעם והבכי והנהי וההטרדות של המערכת. זה 2.5 מיליון שקלים לכל היותר בשנה, שזה 200 אלף שקלים בחודש. האבסורד הוא שהם יכולים להעלות לעצמם את השכר עד לגובה אינסופי אבל יש תנאי אחד קטן שזה דבר שהם לא מצליחים להשלים איתו רעיונית - שהם יצטרכו שהשכר שלהם לא יעלה על פי 35 מהשכר הנמוך, כלומר אם הם ירצו להעלות לעצמם הם יצטרכו להעלות קצת את השכר גם למנקה עובדת הקבלן או גם לעובדים העניים בחברה. הם גם מטרטרים את המערכת והם מתייחסים אליהם ברצינות, והמפקחת על הבנקים נותנת להם מכתב לפי האג'נדה שלהם כאילו היא בכלל נשכרה להיות מומחית מטעם, כל הבלגאן במערכת בשביל כמה עשרות אנשים כשיש המונים של עובדי קבלן ומקבלי קצבאות וכל חצי מהעובדים במשק שמרוויחים פחות מ-5.2 אלף שקלים שאין להם את הקול הזה"

ואם אנחנו מדברים כבר על שכר הבכירים שיורד זה לא הדבר היחידי שיורד, גם המס מנדטים של המפלגה שלך די בירידה, לפי הסקרים. השאלה היא מה ראה הזבוב על הקיר בזמן שאת ראית את עמית סגל ואת אודי סגל אומרים 13 מנדטים למפלגת העבודה בראשותו של הרצוג

להיות כנה לגמרי, כשראיתי את ה-13 מנדטים אני טיפה נרגעתי כי אמרו סקרים אחרים 8 ו-9 מנדטים, ואני מעריכה שזה באמת המצב כי כשאמרו לי מספרים חד ספרתיים אמרתי שזה לא הגיוני

למה זה?

קודם כל, בסקר הזה כן יש משהו אופטימי, מבחינתי, כמי שרוצה להחליף את השלטון ולשים קץ לשלטון נתניהו - מה שהוא רואה כפגיעה במלכות וכמרד ומה שאנחנו מבינים שזאת זכות דמוקרטית לשאוף להחליף את השלטון. אז הסקר הזה הוא טוב מהבחינה המיסטית הזאת כמעט שנתניהו נמשך למלכות עד סוף ימי חייו

אבל אתם נעלמים, אתם כבר לא מפלגה גדולה באופוזיציה, אתם כבר לא מחליפים, לא אלטרנטיבה. למה זה קרה?

בגלל זה אני אומרת - יש בסקר הזה משהו אופטימי, מצד שני באמת מה האבסורד? הרי יאיר לפיד לא באמת מציג חלופה לנתניהו, הוא לא עושה עבודה אופוזיציונית מדהימה, זה לא שאנחנו יכולים להסתכל עליו בהשתהות להגיד 'וואו, צא ולמד מה צריך לעשות'. ואני משוכנעת, דווקא בגלל שהמפלגה שלנו טובה, ויש לנו ח"כים מצטיינים, אני משוכנעת שהסיבה המרכזית והגדולה ביותר לזה שאנחנו לא נהנים עכשיו מהפירות של ירידת הפופולאריות של נתניהו והזעם על נתניהו היא אך ורק בגלל ההתנפצות החוזרת והנשנית על דלתו של נתניהו בשאיפה בלתי נגמרת להיות חלק מהממשלה שלו. אני בטוחה שתוצאות הסקר היו אחרות אם היינו עושים את הדבר הקטן שלפיד עושה, עם רוב הדברים שהוא עושה אני לא מזדהה, אבל את הדבר הקטן הזה של לא לשדר כל הזמן הנה אנחנו מתים להיכנס לממשלת נתניהו".

רגע, זה שמת להיכנס לממשלה זה ראש המפלגה שלך, ואת הולכת להתמודד נגדו, לא?

עוד לא החלטתי אם אני מתמודדת על ראשות המפלגה, זאת האמת וזאת עובדה. אני צריכה לכלכל את ההחלטה הזו בשום שכל. לעניין הפריימריז, מפלגת העבודה היא מפלגה דמוקרטית הוחלט שבעוד שנה יהיו פריימריז לראשות המפלגה. אני אתמודד לראשות המפלגה רק אם וכאשר אני אדע בצורה ברורה מה אני עושה ביום שאחרי. איזה חבירות הן ברות היתכנות, איזו אסטרטגיה אנחנו הולכים לנקוט. יש לי מפת דרכים, אבל לא מספיק שתהיה מפת דרכים בראש, צריך גם דרכים מעשיות ליישם את מפת הדרכים. יש לי מפת דרכים אידיאולוגית מאוד מאוד ברורה ולא מגומגמת ויש לי גם מפת דרכים פוליטית, אבל אותה צריך לדעת בוודאות איך להוציא לפועל ולא רק לפנטז אותה בראש, ואני נפגשת עם המון אנשים ומתייעצת ויוצרת חבירות, ואם אני אדע מה אני עושה אני ככל הנראה אתמודד ואם לא תהיה תכנית ברורה דיה - אז אני לא אתמודד, ויש לי גם מספיק זמן להכריע את ההכרעה הזאת ויש שנה להחליט בעצם.