יחימוביץ': "לחוק הגבלת שכר הבכירים יש השפעה מבורכת על כל המשק"

9 בספטמבר, 2016
האזינו:

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שוחחה עם אבי מימרן ברדיו קול חי על בג"ץ שכר הבכירים. מתוך דבריה:

 

קודם כל נדבר במילה אחת על הסקר הזה שפורסם אתמול, די מיצינו את ההתעסקות בו אבל בכל זאת - המפלגה שלך מקבלת שם את המכה הקשה ביותר

זה נכון. יש לסקר הזה שתי צדדים, אחד צד אופטימי שיש אפשרות פוליטית להחליף את ראש הממשלה, שהוא לא נמשך לידי מלכות ומצד שני אין ספק שהמפלגה שלי סופגת מהלומה ולא מקבלת את מה שהיא הייתה אמורה לקבל כתוצאה מההיחלשות של נתניהו, אני חושבת שזאת תוצאה של נהירה כל הזמן לכיוון נתניהו, כך שהציבור לא מאמין לנו שאנחנו באמת רוצים להציג חלופה.

ויש עתיד תולים את הניצחון שלהם בעבודה הקשה שלהם

אני חשבתי שאתה רוצה לראיין אותי על שכר הבכירים. זאת הסיבה היחידה שהסכמתי להתראיין

האמת? בואי נדבר על שכר הבכירים, זה באמת יותר משמעותי, זה לא סקר זה משהו מציאותי שמתרחש כאן ביום יום. הצעת חוק שלך שנועדה ככה בין היתר גם להגביל את שכר הבכירים ולעשות סדר בעניין הזה. קודם כל איפה עומדת הצעת החוק?

הצעת החוק היא כבר לא הצעת חוק, זה כבר חוק מדינה שעבר. זה אומנם התחיל מהצעת חוק שלי לפני יותר משבע שנים שמגבילה את השכר המטורף של בכירים בחברות הציבוריות, שכר שאנחנו משלמים אגב מהחסכונות שלנו, ועושה איזשהו מתאם בין השכר הגבוה שלהם לשכר הנמוך ביותר במקומות העבודה, אבל במהדורה הנוכחית שלה היא אומצה על ידי שר האוצר משה כחלון והעברנו אותה פה אחד קואליציה ואופוזיציה בוועדת הכספים בלי התנגדות של אף חבר כנסת, ככה שהיא כבר הפכה באמת להיות חוק. עכשיו אותם קומץ שכירים עשירים, כמה עשרות בלבד - הם הודו על כך היום בבית המשפט בקולות בכי ומרי על הפגיעה האיומה במר גורלם. הם טוענים בבג"ץ שזה פוגע להם בזכויות קודמות שהם צברו ואנחנו אומרים להם להד"ם, זה לא פוגע בשום זכויות קודמות, זה חל רק מעכשיו והלאה. וככה הם משגעים את כל המערכת, אבל היום בשורה טובה, השופטים אמרו מיד בתחילת הדיון שאין להם שום כוונה להתערב בחוק.

לא רק שהחוק כבר קיים, אלא שכבר יש לו השפעה מבורכת על כל המשק. המשק מתכוונן בצורה ממש מדהימה. בשבוע שעבר הודיעה חברת הביטוח "הראל" שהיא מעלה את שכר המינימום בחברה שלה ל-6,000 שקלים בחודש. יש בחוק משהו מאוד מתוחכם, הוא אומר 'אתם לא יכולים להרוויח יותר מ2.5 מיליון שקלים בשנה, כי אסור שהשכר שלכם יעלה על פי 35 מהשכר הנמוך ביותר', ולכן כדי להעלות לעצמם הם יהיו צריכים עכשיו להעלות את השכר למנקה עובדת הקבלן, למאבטח, לעובדים הפשוטים; וחברת הביטוח "הראל" מעלה פתאום ל-6,000 שקלים - שזה הרבה יותר מהשכר מינימום במשק.

אולי זה הדבר המבורך הרבה יותר מאשר לקצץ לעשירים, ובסוף לגרום לאלו שנמצאים בתחתית לחזור הביתה

אתה צודק לגמרי, זאת בדיוק המטרה של החוק. אתה יודע, היום התפרסם שחצי מהשכירים במשק מרוויחים פחות מ-6,200 שקלים ונזכרתי בכל הבוקר והצהריים שעברתי עם הפרקליטים המצוחצחים והיקרים של אותם קומץ מרוויחי שכר עתק. איזה בכי, איזה קנאה על הפגיעה בהם. חבל שאין פרקליטים כאלה לטובת חצי מהעובדים.