למה פרקליט היוקרה נשאר ספיצ'לס - שכר הבכירים, עכשיו גם נצחון בבג"צ

9 בספטמבר, 2016

מי אמר שאין רגעי סיפוק. לפני יותר משבע שנים הנחתי לראשונה את החוק להגבלת שכר הבכירים, שנחשב רדיקלי והזוי. אחרי שהחוק "הרדיקלי ההזוי והמסוכן" נכנס לספר החוקים בהצבעה פה אחד – השבוע גם בג"צ מודיע שלא יגע בו, למרות הבכי הנהי והכוחנות של קומץ ה"נפגעים" המבכים את מר גורלם. גם אני אוהבת את השבת. למה מפלגת העבודה/המחנה הציוני לא "נהנים" מכשלון נתניהו ומהירידה בפופולריות שלו בעקבות משבר השבת שיזם ושחזר אליו כמו בומרנג? וגם: בואו לטוויטר, זו זירה פוליטית מרכזית בעולם המערבי

 

 

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

 

ניצחנו בשכר בכירים גם בבית המשפט העליון. שלשום כשלאולם בית המשפט נכנס ההרכב המורחב, שבעה שופטים, לדון בעתירת המנכ"לים העשירים של הבנקים וחברות הביטוח נגד ה"פגיעה" בשכרם, הודיעה הנשיאה נאור מייד שהשופטים מאוחדים בדעתם שבג"צ לא הולך להתערב בחוק, ומעתה הדיון יהיה רק על הוראות המעבר אל המציאות החדשה שהחוק יצר.

אחרי קרוב לשמונה שנים של מאבק על החוק הזה, אבן נגולה מעל לבי. וכן, אני מודה שהיה די מהנה לראות  את פרצופיהם הזחוחים של פרקליטיהם היקרים של הבכירים מתכרכמים בהפתעה. "אני ספיצ'לס" אמר אחד מהם, עו"ד דודי תדמור, לשופטים. "אין דבר כזה עו"ד ספיצ'לס", השיב לו השופט רובינשטיין.

בהפסקה, חילופי עקיצות עם דודי תדמור

 

העילה לעתירה לבג"צ היא שהחוק פוגע בזכויות עבר שלהם. זה שקר, וזו עתירה מניפולטיבית. הם יודעים מצויין שהחוק בכלל לא חל על זכויות העבר, ואף אחד לא יכול ולא רוצה לפגוע בהן. מטרת העתירה האמיתית, והמרצע הזה יצא מהשק בבית המשפט כשתדמור דרש זאת מפורשות - היא להחזיר את החוק לכנסת למה? כדי להתחיל מחדש מכבש לחצים אדיר על הח"כים ועל השרים, עד שהחוק כולו יבוטל.

בצד הסיפוק, היה עצוב ומקומם לצפות בסוללה אדירה ויקרה של פרקליטים, לוביסטים ומומחים מטעם משחיתים את זמנה של המערכת המשפטית והפוליטית לטובת כמה עשרות שכירים עשירים שמגנים בחרוף נפש על האינטרסים הצרים שלהם. וכל זה – על חשבונכם. אתם מממנים להם את שכר הטרחה. כואב הלב שכל כך הרבה כסף וכוח נשפכים כדי לגונן על שכרם מושחת של כמה עשרות. אפשר רק לדמיין את העוצמה הזאת מגוייסת לטובת עובדי קבלן, משתכרי שכר מינימום, קשישים, וסתם בני תמותה רגילים. כאן הקליקו לפוסט בפייסבוק:

 

ממון, "ידיעות אחרונות"

 

את רוב הראיונות בעניין הזה נתתי מתוך בית המשפט, במהלך הדיון (כמעט בכולם נשאלתי בסוף גם על הסקר שבו לפיד גובר על נתניהו): עם אסתי פרז ביומן הצהריים של רשת ב', עם יעל דן בגל"צ, ב"עושים צהריים", ברדיו ללא הפסקה, "איפה הכסף" עם ענת דוידוב, עם משה גלסנר ב"מהדורה המרכזית" של קול ברמה, ועם אבי מימרן ברדיו "קול חי".

כאן בתוכנית "הכל כלול" בערוץ 10 עם סיון כהן, הקליקו לצפיה: 

 

כאן בערוץ הכנסת, "אולפן פתוח" עם הדס לוי סצמסקי:

 

וכאן לכתבה של ענבל עומר במבט, הערוץ הראשון:

 

דן מרגלית, "ישראל היום"

 

הרגולטורית בשרות קומץ נהנתנים. בעקבות הדיון בבג"צ, מכתב נוסף שלי למפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר: "תקני את בדחיפות את מכתבך בעניין שכר הבכירים. נפלו בו טעויות ערכיות ועובדתיות, ויש בו כדי ליצור רושם שגוי על שופטי בג"צ... מדובר במכתב אומלל ומיותר, המשרת באופן תמוה ומופרז את בכירי הבנקים, ומגונן שלא לצורך על האינטרסים הצרים שלהם ועל שכרם השערורייתי. הן מצד הנראטיב והן מצד העובדות..." זה המכתב, תוכלו לקרוא אותו יותר ברור באתר, בהקלקה כאן:

 

וכאן, בראיון ל"לילה כלכלי" עם גדי סוקניק בערוץ 10, על המכתב למפקחת: 

 

 

 

 

למה מפלגת העבודה/המחנה הציוני לא "נהנים" מכשלון נתניהו ומהירידה בפופולריות שלו בעקבות משבר השבת שיזם ושחזר אליו כמו בומרנג? כאן שיחה מקיפה יותר עם אילנה דיין בגל"צ, גם על שכר בכירים, וגם על הסקר השבוע, שבו לפיד עוקף את נתניהו ואילו אנחנו נשארים הרבה, הרבה מאחור, למרות שלפיד לא ממש מצטיין, בלשון המעטה, בפעילותו כאופוזיציונר ובהצגת חלופה לנתניהו. מצד אחד בשורה טובה, כי הנה הציבור מבין שנתניהו לא נימשח לקיסרות לנצח נצחים והוא בר החלפה, מצד שני בעיה קשה למפלגה ששלנו, שמבחינת תכניה ומהותה היא חלופה אמיתית ודמוקרטית לשלטון נתניהו. מדוע זה קורה. הקליקו כאן להאזנה:

 

וגם שיחה דומה הבוקר ברדיו חיפה, ב"זירה חופשית" עם אלי לוי ויוסי מזרחי

 

העולם על פי נתניהו. פרץ מגלומניה (שדעך בינתיים) ושאיפת מדון הביא עלינו את "משבר השבת" שלא היה ולא נברא וכל כולו נהגה, בוצע ולובה בידי נתניהו, כדי להחריף את הסכסוך בינו ובין ישראל כץ, וכדי למצוא תירוץ לפטר אותו. כוונה שנתניהו נסוג ממנה כשהבין שבאופן נדיר הרוב העצום של הציבור לא קונה את סיפורי הבדים שלו.

ה"משבר" הזה לא היה נברא אם נתניהו לא היה מזמין אותו מהחרדים, שחיו לגמרי בשלום עם עבודות תשתית בשבת. עבודות בשבת ברכבת אושרו עד לא מזמן בידי דרעי כהיה שר כלכלה ושלט בהיתרים. מדובר במשחקי כוח וקרבות דמיוניים שנתניהו מנהל עם יריביו האמיתיים והמומצאים בתוך מפלגתו שלו. מאבקים פוליטיים הם טבעיים ולגיטימיים, אבל במקרה הזה הם נעשו על חשבון ציבור עצום של חיילים ואזרחים שהפכו להיות פיונים על לוח המשחקים של נתניהו.

 

האבסורד הוא שאפילו לא היה מדובר כאן על המאבק האמיתי על צביונה של השבת. היתר לבצע עבודות תשתית חיוניות הוא עניין שבשגרה וכלול במסגרת חוק שעות עבודה ומנוחה. שר העבודה מעניק היתרים כאלה באופן שגרתי מאז ומעולם, במסגרת החוק ובמסגרת הסטטוס קוו מאז קום המדינה. לא מדובר אפילו בפתיחת עסקים ומרכזי קניות ללא היתר, אלא בעבודות חוקיות, מאושרות, ומקובלות לחלוטין. מי ששבר את הסטטוס קוו באופן שעלולה לא להיות ממנו דרך חזרה, הוא ראש הממשלה עצמו. זו התנהגות מיותרת, מופקרת, מבישה. הקליקו על הציוץ לקריאת הפוסט המלא בפייסבוק: 

 

 

 

בכל המאבק ובכל הראיונות נגד התנהלותו המחפירה של נתניהו, הדגשתי את  תפיסת עולמי שאתם מכירים היטב, ורבים מכם שותפים לה:

אני חילונית שמאמינה בכך שהשבת היא אחת המתנות המופלאות שהיהדות העניקה לכלל האנושות. מפעים שלפני אלפי שנים, בעולם של עבדות, בעולם בלי זכויות סוציאליות, נחקק חוק כה נאור וסוציאלי הקובע שיום בשבוע כולם ינוחו. ולא רק האדון, אלא גם העבד והשפחה ואפילו הבהמה. אני גם לא שונאת חרדים להכעיס ולא רוצה שהשבת תיראה כיום חול.

ודווקא מהפוזיציה הזאת, אני יכולה להצביע בכנות על חומרת מעשיו של נתניהו. זו אפילו לא פתיחת עסקים המונית בשבת, שגורמת, למרבה הצער, לכך שכ 700 אלף איש עובדים בשבת, לרוב עניים, לעיתים קרובות בעל כורחם. לא, זה לא הסיפור הזה. זו פגיעה בנוהג שגור, שפוי והכרחי שהוא בתוך הסטטוס קוו, חיוני לחיינו כאן כמדינה מפותחת ומודרנית, ומעוגן באופן מוחלט בתוך חוק שעות עבודה ומנוחה.

הנה כמה ראיונות בנושא: ביומן הבוקר של רשת ב', "הבוקר הזה" עם אריה גולן (וגם על פגישות נתניהו-הרצוג), עם גדי נס ברדיו חיפה, ברדיו דרום עם מנדי ריזל בתכנית "הבוקר", עם בצלאל קאהן ב"מהדורת הבוקר" ברדיו קול חי.

 

לא פיות מייצרות חשמל בשבת. אורות רבין (צילום: Moshe Milner, לשכת העיתונות הממשלתית)

 

איך מפעילים פלטת שבת בשבת? האם גמדים קטנים מפעילים את תחנות הכוח ואת המערכות של חברת החשמל? כשהבת שלי היתה קטנה, היא היתה משוכנעת (באשמתי, מעולם לא הכחשתי את זה) שנצנוצי האורות מארובות אורות רבין בחדרה של חברת החשמל – הם פיות שיוצאות למעופן. אז זהו, שאין גמדים קטנים ואין פיות. אפשר להשתמש בפלטת שבת/מעלית שבת/ משום שבחברת החשמל, כמו בעוד חברות תשתית ותעשייה, עובדים בהיתר מיוחד, הגיוני ושפוי, משר העבודה – בלי שום קשר לפיקוח נפש. על כך בערוץ 10 בתוכנית הבוקר של אורלי וגיא:

 

 

בשבוע שעבר ספרתי לכם על יום הולדת שנה ללובי 99 למען 99% מהציבור, הנה הנאום שלי בארוע:

 

והנה הנאום של יאיא פינק, הוגה הרעיון, היוזם, ומראשי הלובי: 

 

בעיתון סופשבוע האחרון בקשתי מכם לפתוח חשבון בטוויטר ולעקוב אחרי, בין היתר (אבל לא רק) כדי להגיע ל – 80,000 עוקבים. באופן מדהים, תוך שעה מרגע שעיתון סופשבוע נשלח אליכם, נוספו כמה מאות עוקבים, וחציתי בקלילות את המספר הזה.

אז תודה, ולמי שעוד לא שם – אני מאוד ממליצה לפתוח חשבון, לעקוב אחרי ואחרי כל מה שמעניין אתכם, לפברט, לרטווט, להגיב, ולהיות פעילים בעצמכם.

בארה"ב ובאירופה זה כלי רב עוצמה (הרבה יותר מפייסבוק) בידי הפוליטיקאים הבכירים ביותר, ושווה לשכלל אותו. חוץ מזה, זה מייצר נגישות הרבה יותר גדולה שלי אליכם ושלכם אלי. יש אירועים שאני עושה מהם לייב טוויטינג (כמו מהדיון בבג"צ, יש כאן כמה מהציוצים, לדוגמא), וזה גם מדיום קליל, מהיר, אינטראקטיבי ואישי יותר. אז פתחו חשבון עכשיו, והנה גם כמה מציוצי השבוע:

 

 

 

 

 

 

אני אהיה שם. צוותא מארחת  ומקדישה את "לקראת שבת"  לאריה גולן השדרן המיתולוגי של רשת ב, קול ישראל לרגל 50 שנות שידור.  שישי, 16.09.16, 10:30. הזמנת כרטיסים באתר ובטלפון: 03-6950156

 

רוצים להיות חלק מהמאבקים, מההישגים, מההליכה יחד בתלם שאנחנו מאמינים בו? חזקו אותי ואת דרכנו המשותפת, תתפקדו ופקדו אחרים.  תוכלו להתפקד או לפקוד עכשיו כאן. או כתבו לנו, עם שם מלא וטלפון ל  hitpakdutshelly@gmail.com  ואנחנו נחזור אליכם ונסייע לכם בהתפקדות.

יהיה נחמד ויועיל אם אחרי ההתפקדות תעלו אצלכם פוסט ובו תספרו למה התפקדתם. קראו גם לחברים שלכם לעשות אותו הדבר. צרפו לפוסט גם את הלינק להתפקדות, ו/או שימו את הפוסט גם אצלי בעמוד בתגובות לפוסטים, כמו שעשה ארנון זונשיין. תודה ארנון!

 

היום יום הולדת 77 לנשיא המדינה רובי ריבלין, הנה פוסט הברכה שלי:

 

שבת שלום,

 

שלכם,

 

שלי