יחימוביץ': "סרטון 'הטיהור האתני' של נתניהו פוגע ביחסים עם ארה"ב"

12 בספטמבר, 2016

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שוחחה עם ירון וילנסקי ויעקב ברדוגו ביומן הערב של גלצ על סרטון "הטיהור האתני" של ראש הממשלה, על חוק הגבלת שכר הבכירים ועל הצורך לשמור על נייטראליות בכל הקשור לבחירות בארצות הברית. מתוך דבריה:

איתנו עכשיו חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני. "הטיהור האתני" - ניסוח של ראש הממשלה לגבי ההתנחלויות ביהודה ושומרון. אומר ראש הממשלה את מה שהוא חושב, את מה שהיועצים שלו אומרים שזה מה שהם מאמינים בו. מה לא בסדר בזה?

מה לא בסדר בזה? שזה סרטון תלוש, הזוי, שם עוד תריס ביננו ובין הממשל האמריקני. אתה יודע, נגזר עלינו לרוע מזלנו שבקמפיינים של בחירות ראש הממשלה מאבד כל רסן ועושה דברים שגם מזיקים למדינה. אבל למען השם, אנחנו לא בקמפיין בחירות. שלטונו לצערי נראה יציב, יש לו עוד הרבה זמן למעשים כל כך פוגעניים וכל כך לא מתוכננים. ברדוגו, שמעתי את הפרשנות שלך בהתחלה, הלוואי והייתי יכולה לייחס לראש הממשלה בסרטון האומלל הזה כוונת תחילה, ידיעות שאנחנו לא יודעים, איזושהי אסטרטגיה מתוחכמת. אין שום תחכום בסרטון הזה, זה סרטון פאניקה כתוצאה מהסקרים, זאת שליפה שמריעה את היחסים שלנו עם ארצות הברית. עכשיו אנחנו בעיצומם של הדיונים על תקציב הביטחון, אני חברה בוועדת חוץ וביטחון וגם בוועדת תקציב הביטחון, ואנחנו בימים אלו אוכלים את פירות הבאושים של התבשיל שהקדיח ראש הממשלה בנימין נתניהו בתקציב ביטחון שנמוך בכמה מיליארדים ממה שיכול היה להיות בגלל קירור והלהטת היחסים בין נתניהו לממשל האמריקני. אז בעודנו אוכלים את פירות הבאושים האלה, בעודנו נאלצים לנהל דיונים על תקציב הביטחון שהוא קטן ממה שהיה צריך להיות, קטן ממה שהובטח וקטן ממה שהוא עצמו נסמך עליו – הוא בא ושופך עוד שמן למדורה, זה חוסר אחריות, זה הכל.

למה לא לשים על השולחן ויכוח לגיטימי? - גירוש יהודים או פינוי התנחלויות או איך שלא נגדיר את זה, אפילו בהסדר מדיני שלם, יש פה ויכוח ביניכם, בין אנשי השמאל, לבין אנשי נתניהו. למה לקחת את זה לארצות הברית, להרעת היחסים? בואו נדון בעניין עצמו, מה הבעיה עם המשפט של "טיהור אתני" במנותק מהיחסים עם ארצות הברית?

אנחנו לא נמצאים בקבוצה בצופים שמנהלת דיונים עקרוניים על סוגיה כזאת או אחרת בשביל הספורט הקבוצתי. ראש הממשלה לא מופיע באיזו קתדרה בתור אקדמאי מנותק, הוא ראש הממשלה של מדינת ישראל, כל מילה שלו מושמעת במגפון גדול מאוד.

הוא גם ראש מפלגה שמתמודד אתכם ערכית רעיונית, ואולי זה ויכוח ערכי ורעיוני על המושג הזה בכלל?

אז אני חושבת שלא מדובר הפעם בוויכוח רעיוני וערכי, לא שאני לא מייחסת אידיאולוגיה לראש הממשלה, ראש הממשלה הוא איש ימין, אני חוזרת ואומרת את זה, אני בטוחה שיש לו גם מניעים אידיאולוגים בהתנהלותו, אבל כאן אין אפילו שמץ ושבריר של עניין אידיאולוגי או של משהו שממש ממש חשוב לשים על השולחן את הוויכוח בין השמאל לימין. ולראיה, מיד קיבלת ריקושט בדמות כגינוי מאוד קשה של הממשל האמריקני, אותו ממשל ששם על השולחן את מתווה קלינטון שמכיר בגושי ההתיישבות כחלק ממדינת ישראל. אז מה עושה ראש הממשלה? מסיג לאחור גם את ההכרה האמריקנית בכך שפתרון שתי המדינות יכלול בתוכו את גושי ההתנחלויות. ועוד דבר, חשבתי שראש הממשלה בעד פתרון שתי המדינות, הוא אמר את זה במו פיו. אז מה קרה?

זה לא שולל את זה, נושא הטיהור האתני לא שולל את עניין שתי המדינות. אבל אני רוצה לשאול אותך בתור חברת ועדת חוץ וביטחון, את ממש בטוחה שממשל אובמה בשלהי הכהונה שלו לא מכין איזה משהו שהם חושבים שהוא נכון אבל יכול להיות רע למדינת ישראל? נגיד ביטול וטו במועצת הביטחון של האו"ם או הכרזה שעלולה לסבך אותנו? את שוללת את זה מכל וכל?

קודם כל אני לא בטוחה, אני לא יושבת בתוך ראשו של הנשיא אובמה, ואני בטוחה שגם נתניהו לא יושב בתוך ראשו של אובמה. וגם על אחת כמה וכמה, אם יש סכנה כזאת, ואנחנו באמת מגיעים להרעה כל כך חמורה ביחסים עם בעלת בריתנו הכה חשובה וידידתנו ארצות הברית, אז על אחת כמה וכמה נדרשת מראש הממשלה מתינות, וזה לא הזמן להעלות לדיון נושא עקרוני עם השם חסר התקדים 'טיהור אתני', הרי היא הנותנת, כבר ראינו את העוז והיעדר המעצורים שאפיינו את אותה נסיעה לקונגרס מאחורי גבו של הממשל האמריקני, על אפו וחמתו ואיזה תוצאה היא הביאה לנו.

ראש הממשלה אומר שהוא מרוצה מהתוצאות. האיראנים מפרים את ההסכם שעליו הם חתמו, ובעניין הזה אין אמת מוחלטת שהאמריקנים הצליחו להביא לפתרון מרגיע.

אני לא אכנס איתך להסכם איראן, ליתרונותיו וחסרונותיו, זה נושא בפני עצמו. אבל אני כן אומר לך בוודאות מוחלטת שהתנהגותו של ראש הממשלה גרמה לזה שסולקנו לחלוטין לא רק מקשר למשא ומתן אלא גם מהעדכון של ההסכם, וגם הודרנו מהפיצוי שיכולנו לקבל בגין ההסכם הזה – אם ראש הממשלה היה מתנהג באחריות לאומית.

אנחנו מאחלים להילארי קלינטון הרבה בריאות. שלי יחימוביץ', יש הרבה משמעות אם זה נכון?

אני כמובן מאחלת לה בריאות שלמה. אני לא פרשנית של הבחירות בארצות הברית, אני פוליטיקאית ישראלית ואני נמנעת מכל וכל מלהתערב. לעניין הבריאותי והאנושי אני מאחלת לה בריאות שלמה וחיים ארוכים, לעניין הקמפיין אני לחלוטין לא אתערב בקמפיינים פוליטיים פנימיים שמתרחשים בארצות הברית. ואם אני, פוליטיקאית באופוזיציה, נמנעת מלעשות זאת - על אחת כמה וכמה אני מצפה לזה מראש הממשלה.

32 מיליון שקלים לקח מנכל כי"ל בזמן שהוא עבד פה, במשך ארבע שנים, והמניה ירדה בתקופה הזאת ב-66%.

זה מטורף, וזה רק אחת הזוויות של השכר הפרוע של מנהלים בחברות הציבוריות שנסחרות בבורסה ומשחקות בכסף שלנו, והכסף שלנו נמצא שם. יש חוסר קשר בין הביצועים לבין השכר המטורף – זה דבר בלתי נתפס, וזה רק אחד הדברים. בימים אלה נמצא בבג"ץ חוק שכר הבכירים, שהוא שם איזושהי נורמליזציה והיגיון ושפיות בשכר הבכירים בחברות הפיננסיות, בבנקים ובחברות הביטוח. לשמחתי השופטים כבר הודיעו ממש בתחילת הדיון שהיה בשבוע שעבר כי אין להם שום כוונה להיכנס במהות החוק ולשנות אותו.

אין פרישה עצומה מהבנקים. אנחנו לא מכירים את המאות שהמפקחת הגב' בר, מדברת עליהם

אני חושבת שהמכתב ששלחה המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, לאבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ובו היא מתריעה מפני המאות שימלטו מהמערכת הבנקאית והזעזוע שזה יגרום הוא מכתב חסר אחריות ושערורייתי, ובעיקר הוא מאכזב מאוד כי יש בו ליקוי קשה בעובדות. בדיון בבג"ץ השופטים דחקו בנציגי חברות הביטוח והבנקים בכמה אנשים מדובר, ואז, בסוף, ככה הם אמרו 'יצא שמדובר בכמה עשרות'. אז אני שואלת את עצמי, המפקחת על הבנקים חותמת על מסמך שבו היא מזהירה מפני בריחה של מאות? והנה, האדם בכיר ביותר במערכת הבנקאית, מנכ"ל הבנק הגדול ביותר, בנק הפועלים, ציון קינן, הודיע הוא פורש כנראה בגלל שכר הבכירים. אתם שמעתם שהאדמה רועדת איפשהו? הייתה בעיה למצוא לו מחליף ראוי?