יחימוביץ' על הסכם הסיוע האמריקני המוקטן: "הזדמנות נדירה שהוחמצה"

16 בספטמבר, 2016
האזינו:

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' התראיינה בתכנית "בחצי היום" ברשת ב' והתייחסה להסכם הסיוע הביטחוני שנחתם בין ישראל לארצות הברית. מתוך דבריה:

את רוצה להרים את הכפפה שזרק לך השר לוין ולומר תודה לראש הממשלה על הסכם הסיוע הנדיב הזה שעליו חתם?

שמעתי רק את סוף הדברים, אני רוצה להיות ממש עניינית ולדבר על העובדות לאשורן. אני מבינה את השר לוין, הוא איש פוליטי כי הוא פועל תחת דף המסרים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אבל כל מי שמתמצא במה שהתרחש סביב הסיוע האמריקני, אני מדברת גם על חברי ועדת המשנה לתקציב הביטחון שאני חברה בה, גם חברי הקבינט המדיני-ביטחוני ובוודאי מערכת הביטחון - יודע את האמת, והעובדות הן שראש הממשלה במו פיו, בכבודו ובעצמו, אמר לראשי מערכת הביטחון "אנחנו הולכים לקבל מהאמריקנים סיוע אדיר בממדיו, תבנו על חמישה-שישה מיליארד שקלים בשנה, תתפרעו. הוא אמר את זה במהלך התקופה הזאת, טרם החתימה על הסכם וינה.

את הדברים האלה את אומרת כחברת ועדת חוץ וביטחון וכחברה באחת מוועדות המשנה?

אני אומרת את זה לא על סמך דיוני הוועדה, אני אומרת את זה על סמך העובדה שאני חייבת להיות מעודכנת בזמן אמת כדי שאדע על מה אני מצביעה.

מה השתבש אם נתניהו הבטיח חמישה-שישה מיליארד ובסוף רק 3.8?

קודם כל אני חייבת לומר שלשעתו, שהוא בנה על הסכום הזה - הוא צדק, זה היה הסכום המדובר, האמריקנים היו מאוד רגישים לרגישות שלנו בעקבות החתימה על הסכם עם איראן, הם היו מוכנים לשתף פעולה גם סביב ההסכם עם איראן עצמו, וגם בעניין הסיוע הביטחוני, אתה רוצה, תקרא לזה פיצוי על ההסכם עם איראן. מה שהשתבש זה אותו נאום בקונגרס, שהיה חסר תקדים מבחינה דיפלומטית ובינלאומית, תחילה מאחורי הבית של הבית הלבן, אחר כך על אפו וחמתו, נאום שנהיה מאוד נוח אלקטורלית לראש הממשלה, אין ספק שזה היה נאום מרשים, ראש הממשלה הוא נואם מצוין. אבל מעבר לנכס האלקטורלי שראש הממשלה קיבל באותו רגע, הנזקים של הנאום ושרשרת התנהלויות אחר כך היו כל כך חריפים עד שהפסקנו להיות חלק מתמונת המצב בהסכם עם איראן.

אמר יריב לוין בקטע שלא שמעת שהאמריקנים לא הציעו את מה שישראל בסופו של דבר קיבלה

בסדר, זה לא נכון. אני אומרת את תמונת המצב, באמת אין לי פה איזשהו עניין, אני לא דיברתי לא עם ברק ולא עם יעלון, זה גם הרבה מעבר לעניין הפוליטי.

הוא אומר, השר לוין, וזה נכון עובדתית, שההסכם שנחתם השבוע גדול יותר מההסכם הקודם.

כן, וגם ההסכם שנחתם לפניו היה יותר גדול מההסכם הקודם. אנחנו מדברים הרי שתמיד יכול להיות יותר גרוע. אני מדברת על הזדמנות נדירה שהוחמצה, וגם מערכת הביטחון - שהיא מערכת רצינית שעובדת לפי תכנית רב שנתית, התייחסה ברצינות לדבריו של ראש הממשלה והכינה תכנית עבודה בהתאם. מה שקרה זה לא רק עכשיו, את התוצאות הנוראיות האלו נראה גם עוד עשר שנים, כשמקץ שש שנים של ההסכם הזה, לא יהיה אפשר ל העביר דולר אחד לתעשיות הביטחוניות הישראליות, והמשמעות של זה היא קריסה ופיטורין ונזק שההיבטים השניונים והשלישונים שלו הם אדירים, גם להסכם עצמו בסופו של דבר, לא רק שלא היינו חלק ממנו, אלא גם לא ידענו שהוא נחתם, הצמרת הביטחונית שמעה על זה מכלי התקשורת".

מה חשבת על מסע ההופעות התקשורתי של אהוד ברק אתמול?

אני חושבת שזאת זכותו, הוא אזרח חופשי ומשוחרר, זכותו להתראיין. חבל שהוא לא אמר את הדברים בעודו מכהן כשר הביטחון בממשלת נתניהו, למרות שאנחנו מדברים כאן על התרחשות שקרתה אחרי שהוא כיהן כשר ביטחון, אבל לגיטימי בעיניי שאנשי ביטחון לשעבר יאמרו את דברם, זאת לגמרי זכותם המלאה, אנחנו במדינה דמוקרטית.

יכול להיות שהוא מי שיחזיר אתכם לשלטון?

אני מתקשה להאמין שהציבור יביע בו תמיכה כה גורפת, אבל אנחנו מפלגה דמוקרטית ובאמת זכותו של כל אדם להתמודד על ראשות מפלגת העבודה, הדלת פתוחה בפני כולם, ומי שבסופו של דבר יחליט זה הציבור.