הערב בעובדה: לא תאמינו כמה מעריכים את נתניהו

17 בספטמבר, 2016

תתפרעו, אמר נתניהו למערכת הבטחון, הבטיח ים של כסף מהאמריקאים, ואיבד מיליארדים בהתנהלות מגלומנית ויהירה. כל האמת על ההסכם עם ארה"ב. מה קורה למועמד/ת בקמפיין (בעקבות ארועי קלינטון)? על האתגר הפיסי והנפשי, הלחצים, האדרנלין. כששידרתי בחי את ארועי 11 בספטמבר. המפקחת על הבנקים כלוביסטית וסנגורית של קומץ בנקאים עשירים. למה קיצבאות חייבות להיות אוניברסליות, וגם - קראו ראיון אתי בגליון המשפיעות של ליידי גלובס.

שלום לכם חברות וחברים,

אני מקווה שאתם מאמינים לי שהמוטיבציות הפוליטיות של אהוד ברק או בוגי יעלון לא מעניינות אותי כרגע. העמדות של ברק בסוגיות מדיניות יותר קרובות לאלה שלי, העמדות של בוגי בסוגיות דמוקרטיות יותר קרובות לשלי, אבל כל זה לא רלוונטי. הסיפור הוא בכלל לא עליהם, הסיפור הוא עלינו, על מדינה שכלואה בתוך שיגיונותיו ושגיאותיו של ראש ממשלה שהולך ומתנתק מהמציאות והופכת קורבן, מגרש משחקים, לגחמותיו.

האמת והעובדות הן כאלה: הסיוע הבטחוני האמריקני לישראל בעשור הקרוב היה אמור לעמוד על 45 מליארד דולר, ואף יותר. ההתנהלות המזעזעת של נתניהו מול הממשל האמריקני עלתה לנו במינימום 7 מליארד דולר. כל מי שאומר אחרת, או שאינו יודע או שאינו דובר אמת.

 

"תתפרעו", אמר נתניהו. את הדברים האלה אני אומרת לכם מידיעה, ולא כהשערה. החברות שלי בועדת חוץ ובטחון אבל בעיקר בועדה המשותפת לתקציב הבטחון מחייבת אותי לדעת מה קורה ולהיות מעודכנת, ואני לא מתכוונת לדיוני הועדה שהם חסויים, אלא למה שקורה מחוץ לכתליה. ראה"מ עצמו אמר לראשי מערכת הבטחון שהסיוע הצפוי מארה"ב הוא בהיקף של 5-6 מליארד $ בשנה. שימו לב. 5-6. זה מה שאנחנו הולכים לקבל, "תתפרעו" הוא אמר להם בסחבקית, והם היו מאושרים.

משרד הבטחון הוא המשרד הכי מתוכנן וקפדני מכל משרדי הממשלה. הוא היחיד שיש לו תר"ש (תוכנית רב שנתית). אנשים רציניים נערכים בצורה רצינית, וכך נבנתה תוכנית נרחבת על פי הבטחות נתניהו.

נתניהו צדק, נכון לאז. האמריקאים היו רגישים להפליא לרגישות שלנו סביב חתימת ההסכם עם איראן, והיו מוכנים לבצר אותנו היטב בסיוע נוסף. בסוף נשארנו עם 3.8 מליארד בשנה, שאותם משווקת מערכת היחצ"נות של נתניהו כהצלחה כבירה. זו לא הצלחה, זה כישלון. חד וחלק.

 

זו תוצאה ישירה של התנהלות יהירה וכוחנית מול הממשל האמריקני, התעלמות ממסרים מפורשים, ושיקולי קמפיין. בעיצומה של מערכת בחירות בישראל, בצעד חסר תקדים, מאחורי גבו של הממשל, ואחר כך על אפו ועל חמתו – נתניהו בחר לנאום בקונגרס ולתקוע לממשל אובאמה אצבע בעין. זה היה רק מעשה אחד בסדרה אומללה של מהלכים, שאולי הועילו לו אלקטורלית, אבל נזקיהם מהדהדים עד היום ויהדהדו עוד בעשור הקרוב. ארה"ב, כזכור לכולנו, הדירה את ישראל מכל השפעה או אפילו ידיעה על ההסכם עם איראן. הידיעה על החתימה הגיעה לנתניהו דרך התקשורת, וכעת קיבלנו את האגרוף הכלכלי ישר בבטן הרכה.

הרס התעשייה והפיטורין. אחת התוצאות החמורות של ההסכם החדש, בנוסף לכסף עצמו, הוא התוכן שלו: ירידה עתידית בסיוע שיהיה אפשר להשתמש בו להזמנות מהתעשיות הצבאיות שלנו, עד לאיפוס מוחלט בשנה השישית. מדובר בסגירה של עשרות מפעלים בגודל בינוני (הגדולים ישרדו), בפיטורים המוניים, במכה לתעשייה בישראל, ובפגיעה חמורה בצמיחה.

את הפוליטיקאים שנשלחים לאולפנים במצוות נתניהו ומדקלמים את דפי המסרים שלו כדי לגונן על מה שעולל, ולייצר נרטיב כוזב ומסולף – אני קצת מבינה. מי שלא עושה את זה עלול להישלח לאי המתים. אבל  מצער מאוד שהמטה לבטחון לאומי מתנדב לשמש שכפ"צ פוליטי ויחצ"ני לנתניהו. זה לא תפקידו. 

לפוסט בפייסבוק הקליקו על התמונה:

 

 

הנה כאן ראיון על כל זה ביומן הצהריים של רשת ב', היום, אצל רן בניימיני. וכאן לכתבה אמש במבט:

 

הטיהור האתני של נתניהו. אלא שהלקח לא נלמד, וההתנהגות הנואלת הזאת נמשכת. כך הפציע גם סרטון ה"טיהור האתני" המופרך שלו, המאשים בעצם את כל מי שתומך בפתרון שתי המדינות, כולל בתסריט שבו גושי ההתיישבות בתוך גבולות ישראל - ב"טיהור אתני", לא פחות. מה שכמובן גרר תגובה אמריקנית קשה. הנה כאן ראיון על כך עם ירון וילנסקי ויעקב ברדוגו ביומן הערב של גל"צ (וגם על המפקחת על הבנקים):

 

איפה התחקיר. והמם המוצלח הזה הוא פרפרזה על קובלנתו של נתניהו במפגש עם בכירי זכיינית ערוץ 2 "קשת": "למה אילנה דיין לא עושה תחקיר על כמה מעריכים אותי בעולם?" הוא האשים.

 

הילארי קלינטון בארוע האזכרה לנספי פיגוע התאומים -בחדשות הלילה בערוץ 2 בקשו לשמוע ממני מה עובר, פיסית ונפשית, על מועמדת בקמפיין בחירות. לא שאפשר להשוות בין הקמפיין הקשה, הארוך, והאינטנסיבי להחריד, היחיד מסוגו בעולם - שמאפיין את הבחירות בארה"ב - לזה אצלנו. אבל מפה לשם כבר עשיתי כמה קמפיינים. אחד בבחירות הכלליות, שניים לראשות המפלגה, ושלושה לרשימת המפלגה לכנסת. גדעון אוקו ובן מיטלמן שאלו אותי על הלחצים, על העייפות, על התחושות, על האדרנלין, וגם על כמה צריך לעניין את הציבור מצבם הרפואי של המתמודדים: 
 
"רצה הגורל, וב 11 בספטמבר 2001, בשעה הזאת ממש, בפיגוע הטרור הגדול ביותר שידעה האנושות, ישבתי באולפן חדשות ערוץ 2 ונאלצתי לשדר את המתרחש בשידור חי, כפי שתוכלו לראות כאן. לעולם לא אשכח את ההלם, התדהמה והזעזוע. את המילים שיצאו מפי בעת השידור, ובעודי אומרת אותן, אני מסרבת להאמין שהן אמיתיות...  אני זוכרת שאמרתי בשידור את המלים "אנחנו עדים ככל הנראה לפיגוע הגדול בכל הזמנים", כי ההגיון אמר שזה התסריט האפשרי היחיד, אבל עדיין לא האמנתי לעצמי..." לפוסט המלא ולסרטון הקליקו:
 
תיכף נמשיך בעוד שלל עניינים, כלכליים וחברתיים  – אבל קודם אתנחתא:
 
מוזמנים לקרוא ראיון מקיף אתי בגליון החגיגי של "ליידי גלובס" לראש השנה, המוקדש ל – 50 הנשים המשפיעות במשק. חוץ ממני ומהשרות שקד ורגב, רוב האחרות ברשימה באות מעולם העסקים. 
למרות שאני מרבה התראיין בנושאים שחשובים לי, כבר שנים שאני לא נענית לבקשות לראיין אותי ראיונות ארוכים על עצמי בעיתונות המודפסת. איכשהו, תמיד בסוף יש איזו כותרת שהוצאה לחלוטין מהקשרה, או איזו תמונה מביכה. בניגוד גמור לרדיו ולטלוויזיה שם יש לי אחריות על כל מלה. על אחת כמה וכמה אני מובכת כששורה של נשים סופר רציניות ומוצלחות מולבשות בבגדי מעצבים ומצולמות בפוזות שזרות להן, לאישיותן ולמהותן. מה שאף פעם לא עושים לגברים בעמדות כוח. הפעם הסכמתי כי המראיין היה שי ניב, מהעיתונאים שאני יותר מעריכה את עבודתם. אז כצפוי הכותרת לא קשורה לכלום, והתמונות, למרות שאני לבושה בבגדים הרגילים שלי ומשתדלת לא לעשות תנועות מיותרות – קצת פדיחות עם הפוזות,  אבל הטקסט נאמן למקור. הנה לינק לקריאת הכתבה, וכאן תמונות של הכתבה:
 
תביאו תעודת עני. סכנה סכנה סכנה. זה מה שכתוב באותיות קידוש לבנה על הצעתו של יו"ר ועדת העבודה והרווחה אלי אלאלוף, להתנות קיצבאות בסיס (זקנה, לידה, נכות) בעוני, ולשלול אותן מאחרים. הצעה כזו, אם חלילה תיושם, תמוטט את הבסיס המוסרי והכלכלי של מדינת הרווחה המודרנית והנאורה. הפגיעה ברוב המכריע של המבוטחים, שכל חייהם הפרישו כסף משכר עמלם לחברת הביטוח הממלכתית של מדינת ישראל – הביטוח הלאומי, תהיה גורפת והמונית. גם העניים, שעבורם לכאורה נועד הרעיון, יאלצו מעתה להביא תעודות עוני בבואם לקבל את מה שמגיע לכל אדם במדינה מתוקנת: מענק לידה, דמי אבטלה, קצבת זקנה, קצבת נכות ועוד. 
תפיסה אוניברסלית של זכויות בסיס המגיעות לכל היא אחד היסודות של העולם המודרני וחבל שבהבל פה מגיעים רעיונות שהם אפילו קיצוניים יותר מתפיסת עולמו הקפיטליסטית-קיצונית של ראש הממשלה, נתניהו. מקווה שכחלון לא שותף להגיג הזה, אבל ברור שזה לא יקום ולא יהיה.
 
כשהמפקחת על הבנקים חושבת שהיא הסנגורית והיחצ"נית של קומץ מנהלים, ולא של הציבור. "אמירתך, לצאת ידי חובה, כי את תומכת בהגבלת שכר בכירים אינה משכנעת נוכח התנהלותך. כיום, לא ימצא אדם אחד אשר יהין שלא להפטיר את המשפט הזה, מצוות אנשים מלומדה. המבחן מתחיל ב"אבל". ולצערי, רשימת ה"אבלים" המושמעת מפיך חדשות לבקרים היא ארוכה ומטרידה. לא די בזה שלא עשית דבר כדי להגביל את השכר המנופח והשערורייתי במערכת הבנקאית, אלא שגם כאשר הכנסת עושה זאת במקומך את מוצאת לנכון להמשיך ולנסות להחליש את החוק." המשך חליפת המכתבים החריפה ביני ובין המפקחת, המכתבים במלואם - באתר שלי.
 

העלאת גיל הפרישה לנשים, ממשיכות לטפל ולמנוע פגיעה בעניות, במובטלות, ובעובדות במקצועות שוחקים. "נכון שקולן של הנשים הנפגעות, מן הסתם, לא ישמע ברמה. זאת משום שאין להן כל נגישות אל מקבלי ההחלטות או אל התקשורת... ואולם, לנו אין שום כוונה להפקיר את הנשים האלה. אנו מתכוונות להיות להן לפה ולהיאבק את מאבקן..." הנה מכתב לאוצר, שבעקבותיו ההצבעה שעליה נכתב לא יצאה לפועל, והם שוב מנסים להגיע אתנו להבנות:

 

בכל שנה אני מרצה במכללה לבטחון לאומי לפני הסגל הבכיר של מפקדי צה"ל וכוחות הבטחון, קצינים בכירים מהארץ והעולם, עונה לשאלות, ומשוחחת אתם. הפעם זה היה בקורס "תשתית הביטחון הלאומי של מדינת ישראל" - הביטחון הלאומי של מדינת ישראל על ארבעת מרכיביו: ביטחון, מדינאות, כלכלה וחברה. ממש כיף לגלות בכל פעם מחדש את הרמה הגבוהה והרצינות של ה"תלמידים".

 

 

עוד דגימה קטנה מציוצי השבוע, תודה לכל המצטרפים החדשים לטוויטר, ופתחו גם אתם חשבון!

 

 

 
 
 
ועוד קצת תמונות מארוע החמישים המרגש לאריה גולן, שאני אוהבת, מעריכה ומעריצה, עם קולגות שלי לשעבר שאתם מן הסתם מזהים בעצמכם: 
 
 
 

 

אתם שותפים לדרך? חזקו אותי ואת דרכנו המשותפת, תתפקדו ופקדו אחרים.  תוכלו להתפקד או לפקוד עכשיו כאן. או כתבו לנו, עם שם מלא וטלפון ל  hitpakdutshelly@gmail.com  ואנחנו נחזור אליכם ונסייע לכם בהתפקדות.

יהיה נחמד ויועיל אם אחרי ההתפקדות תעלו אצלכם פוסט ובו תספרו למה התפקדתם. קראו גם לחברים שלכם לעשות אותו הדבר. צרפו לפוסט גם את הלינק להתפקדות, ו/או שימו את הפוסט גם אצלי בעמוד בתגובות לפוסטים, כמו שעשה דרור אנגל. תודה דרור!

 
כמעט לסיום, שבת שלום לנשיא התשיעי שמעון פרס. נאחל לו החלמה והתאוששות, בריאות טובה, ושימשיך לתרום לנו מכשרונותיו הרבים וממעמדו היחודי בעולם.
 
וממש לסיום, מזל טוב לאור זמיר המקסימה שלנו, עד לפני רגע העוזרת הפרלמנטרית שלי, ולאודי קלוו (הלא פחות מקסים), על הבן המתוק והיפיפה שנולד השבוע. קחו דוגמא ממנה חבר'ה. ילדים, בסוף, אני חוזרת ואומרת, זה הכי חשוב, ואין כל סיבה להתמהמה עם פרוייקט החיים המופלא הזה. והנה הפוסט של האבא הגאה דני זמיר (בייגלה זה שמו הזמני של התינוק): 
 

שבת שלום לכולכם,

שלכם,

שלי