יחימוביץ על מס דירה שלישת: שכר העמל הקשה ממוסה, ואילו הרכוש שיכול להניב הון יותר גדול - לא ממוסה

21 בספטמבר, 2016
האזינו:

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שוחחה עם מרדכי לביא ברדיו קול חי על הצעתו של כחלון למיסוי דירה שלישית. מתוך דבריה:

 

שלום לחברת הכנסת שלי יחימוביץ', יש לך עמדה בסוגיה המאוד סבוכה שמצד אחד תמסה את הדירה השלישית ותייצר מוטיבציה למכור דירות ומצד שני יש לא מעט מתנגדים?

יש לי עמדה מאוד ברורה ולדעתי הסוגיה הזאת בכלל לא סבוכה. אני תומכת ביוזמה הזאת של שר האוצר משה כחלון, והסיבה שאתה שומע כל כך הרבה התנגדויות מכל עבר, היא שמי שמחזיק בדירה שלישית ויותר הוא ממעמד גבוה ומעלה או שהוא ממעמד ביניים שהוא מסודר היטב, וזה בסדר וזה לגיטימי להיות מעמד ביניים מסודר היטב ולהחזיק דירה שלישית או רביעית.

אבל יש לנו בעיה מאוד קשה שדווקא שכר עמלם הקשה של האנשים ממוסה, ואילו הרכוש שלפעמים מניב הון הרבה יותר גדול - בכלל לא ממוסה. לכן אני חושבת שמעבר לכוונה לשחרר יותר דירות לשוק ולהוזיל את מחירי הדיור, יש כאן גם צדק יותר גדול של מיסוי הון ורכוש ולא רק מיסוי של עבודה. ואתה יודע, יש דבר מאוד מעניין, כמות שוועה שעולה השמיימה היא כל כך גדולה עד שהיה אפשר לחשוב שמדובר בחצי מאזרחי מדינת ישראל, או ב-90% מאזרחי מדינת ישראל. בסוף מדובר באמת במעט מאוד אנשים שיש להם את הפריבילגיה להחזיק בדירה שלישית. שוב, זה לגיטימי וזה בסדר, אבל אם הם ישלמו קמצוץ של מס על הרווח שהם מפיקים מהדירה השלישית לא יקרה דבר וחצי דבר.

כן, אבל המוטיבציה שלנו זה לא לגרום להם לשלם מס. המדינה לא רואה בזה מקור הכנסה. אני מבין שהמוטיבציה היא לשחרר את הדירות, כלומר למכור אותם בשוק וככה לנסות לשחק במחירי הדיור בישראל

אני מניחה שזאת הכוונה של השר כחלון, גם דיברתי אתיו על זה, לשחרר יותר דירות למכירה, אם כי אני גם חושבת שאין כל פסול בכך שיהיה מס קטן על רכוש שמניב לך הכנסה חודשית. אני יודעת שזה מרגיז הרבה מאוד אנשים, אבל אני חושבת שהשר כחלון צריך לגלות פה עמידות, כי לא עם הכל אני מסכימה איתו כמובן, וגם היו לי איתו לא מעט מאבקים, אבל בעניין הזה אני לחלוטין מזדהה איתו. הנושא הזה מסעיר כל כך את הציבור, עד שבאמת אפשר לחשוב שמדובר בהרבה אנשים. אני מניחה שמהאנשים שמאזינים לנו מוטי, אחוז מאוד נמוך מחזיק דירה שלישית.

כמה דירות יש לך?

אחת שסיימתי לשלם עליה את המשכנתא לפני חודש בדיוק.

איך יכול להיות? את פוליטיקאית כבר עשר שנים

כן, אבל בתור פוליטיקאית אני מרוויחה פחות ממה שהרווחתי בתור מה שנקרא "טאלנט" בערוץ המסחרי, בחדשות ערוץ 2, וכמובן שמצבי מצוין ואני מרוויחה יפה מאוד מאוד. אבל גם אני שמרוויחה טוב כל ימי חייה מחזיקה רק בדירה אחת, ויש מעט אנשים שמחזיקים ביותר מדירה אחת.

יש משהו בשיח על "פגיעה" בציבור מסוים, שככל שאתה חזק יותר אתה יכול לשלוט יותר בשיח. אז כמו שאנחנו שומעים חמש פעמים ביום על הפגיעה הנוראה בשכר הבכירים, ובסך הכל מדובר בכמה עשרות מנהלים בבנקים ובחברות הביטוח ולרגע היה אפשר לחשוב שמדובר בחצי מאזרחי מדינת ישראל. אז גם כאן מדובר באנשים שחלק מהם באמת מעמד ביניים ואנשים טובים והכל, אבל הנגישות שלהם לעיתונאים ולתקשורת היא הרבה יותר גבוהה מאשר של אנשים שיש להם רק דירה אחת שהם משלמים עליה משכנתא או אין להם דירה בכלל.

כמי שעדיין יש בה את החוש העיתונאי, למה חבר הכנסת גפני מתנגד למס על הדירה השלישית?

לא דיברתי איתו על זה, אני באמת אדבר איתו ואשאל אותו, וזה מאוד מפתיע אותי כי אפילו ברמה האלקטורלית, הרוב המכריע של הציבור שמצביע בשבילו זה ציבור שבוודאי אין לו יותר מדירה אחת, זה ציבור עני ברובו, ולכן אני לא מבינה לטובת מי המאבק הזה בדיוק. אבל כיוון שאני סומכת על יושרו של גפני ואני יודעת שהוא אדם ענייני, אני מניחה שיש לו סיבה ואני אוודא בשבילך את הסיבה הזאת.

יכול להיות שהסיפור כאן הוא לא כל כך בשאלה האם זה יעיל או לא יעיל? אלא שיש כאן מערכת יחסים לא פטורה בין שר האוצר ליושב ראש ועדת הכספים?

אני לא יודעת. קודם ביקשת ממני לחזור להיות עיתונאית, עכשיו אתה מבקש ממני להיות פסיכולוגית. אני באמת לא יודעת, אבל כן ערב אישור התקציב וההצבעה על חוק ההסדרים יש בדרך כלל כיפופי ידיים בין ועדת הכספים לאוצר, אנחנו נכנסים לתקופה כזאת שבה נראה את זה יום יום ושעה שעה. בדרך כלל, מניסיוני, הח"כים הם יותר עם הפנים לציבור, הם פחות אוצריים במנטליות שלהם, אבל לפעמים אתה רואה גם השפעות אחרות. כיוון שאני שותפה, ישבתי למעלה משש שנים בוועדת הכספים, חלק ניכר מהם כשגפני היו"ר, אני יודעת שלרוב הוא מנהל מאבקים מאוד צודקים ורותם להם את חברי הכנסת, לא תמיד אני מסכימה איתו, אבל אני סומכת על המוסריות שלו ועל שיקול דעתו בדרך כלל.

יש לכם מערכת יחסים מאוד טובה, מה קורה כשנגיד חבר כנסת אומר אמירה ברורה ואת עולה לשידור ואומרת בדיוק הפוך ממנו. עד כמה דבר כזה נשאר בפאן המקצועי ועד כמה יש מקרים שיכול הצד השני להתקשר ולשאול "שלי מה את עושה לי?"

זה תלוי אם זה אישי או עקרוני. יש לי הרבה חברים שהם מהצד השני של המתרס הפוליטי, וכל עוד הם אנשים ערכיים ויש להם אידיאולוגיה שהיא שונה משלי, כל עוד הם לא גזעניים או קיצוניים יותר מדי, אני מכבדת את השקפת עולמם. אני אגיד לך את האמת, הרבה יותר קשה לי עם אנשים שאין להם אידיאולוגיה בכלל והם אופורטיוניסטים מאשר אנשים שהערכים שלהם שונים משלי. אז אדם שיש לו תשתית ערכית כל כך רחבה ומוצקה אני מכבדת אותו מההתחלה. וגם אני חושבת שאנחנו מקבלים את העובדה שאנחנו חולקים זה על זה ברמה הפרקטית, אבל כל עוד נמנעים מהטחת עלבונות אישיים אז אפשר בהחלט להכיל את הביקורת ההדדית הזאת ולחיות איתה בשלום.

יש עתיד מבקשים להגיש חוק שיאפשר גם לחילונים להתנגד לעבודה בשבת. מה את חושבת על זה?

כמובן שאני בעד. אדם זכאי ליום מנוחה שבועי, ועל פי החוק במדינת ישראל יהודים רשאים וזכאים לנוח בשבת, ונוצרים ביום ראשון ומוסלמים ביום שישי, ואני חושבת שזה דבר בסיסי שאדם שבוחר לא לעבוד בשבת יוכל לעשות זאת בלי שיוטלו עליו סנקציות. אני חושבת שחברת הכנסת עליזה לביא מאוד פעילה בסוג כזה של חקיקה ולעתים יש נקודות מפגש בעניין הזה. כמו למשל בחוק שלא לאלץ עסקים לפתוח בשבת, שזה מצעד אותי שבכלל היה צריך לחוקק אותו, הוא היה מאור להיות מובן מאליו, וגם כאן היה שיתוף פעולה מלא בין הקואליציה לאופוזיציה. אתה רואה? גם בעניין השבת אפשר לשתף פעולה.