יחימוביץ' בערוץ הכנסת: הסיוע האמריקאי, נאום אובמה, תכניות פוליטיות ואהוד ברק

22 בספטמבר, 2016

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שוחחה עם אטילה שומפלבי בתכנית "המשחק המרכזי" בערוץ הכנסת על הסכם הסיוע עם ארצות הברית, על פתרון הסכסוך עם הפלסטינים ועל הצבת אלטרנטיבה לשלטון נתניהו. מתוך דבריה:

מטבע הדברים העיניים נשואות לניו יורק. כיצד את התרשמת מהנאום של הנשיא אובמה ומזכ"ל האו"ם?

אלה בוודאי לא נאומים שמבשרים טובות לישראל. ושוב ושוב, למרות שאנחנו ולא צריכים הוכחה חוזרת, מתברר שהסוגיה הפלסטינית ופתרון שתי המדינות, למורת רוחו של נתניהו, לא יורדים מהשולחן, והעולם לא ירפה מאיתנו עד שלא נראה לפחות סימני נכונות לייצר איזשהו תהליך לקראת פתרון, ואני לא מדברת על שלום כולל במזרח התיכון, אני מדברת על איזושהי היענות. בעיני זאת שוב סטירת לחי מצלצלת שמשום מה אנחנו מתעקשים או לגנות אותה במלים נמלצות, מה שלא עוזר לנו כהוא זה ואף מחמיר את מצבינו; או להיות חירשים ולהתעלם.

אפרופו, הפסקת הכיבוש, זאת עדיין באג'נדה של מפלגת העבודה או שוויתרתם?

פתרון שתי המדינות וחתירה לשלום, סליחה שאני אומרת את המלה, ואם הוא בלתי אפשרי אז לפחות הסכם ביניים שאפשר לחיות איתו. וגם אם אפילו זה ניווכח לדעת שהוא בלתי אפשרי, ואני מאמינה שזה כן אפשרי, לפחות להראות נכונות ולא לגנוז כל רעיון כזה בעודו באיבו. זה מהעקרונות הבסיסיים של מפלגת העבודה, שיש לה סדר יום חברתי, כלכלי, אזרחי ובוודאי מדיני של פתרון שתי המדינות, בוודאי, לא צריך להמציא כאן שום דבר. כמובן עם גושי ההתיישבות בפנים, עם שמירה מוקפדת על ביטחונה של ישראל, אבל זה אחד הערכים הבסיסיים שלנו.

אבל האם את מסכימה עם המלה "כיבוש"?

מה זה משנה איך נקרא לזה? אנחנו מחזיקים בשטח שכבשנו אותו, אנחנו שולטים על עם אחר, אנחנו צפויים לתסריט בלהות של מדינה דו לאומית כשהרוב היהודי הולך לקטן ואנחנו כבר לא מדינה יהודית ודמוקרטית. וזה תסריט שכל מי שחרד לביטחונה של המדינה, ואוהב אותה, צריך לסלוד ממנה ולדאוג שהוא לא יתרחש.

אגב, חידוש המשא ומתן עם הפלסטינים יכול להכניס אתכם לממשלה, ואותך?

חידוש משא ומתן מדיני באיזה אמירה חסרת כיסוי או באיזו ועידה התחלתית - בוודאי שלא. אבל אם אנחנו נעמוד לפני חתימה על הסכם, זה בוודאי יטרוף את הקלפים. לצערי החזון הזה כל כך רחוק וכל כך בלתי אפשרי שכל עוד נתניהו הוא ראש הממשלה, עד שמדובר באמת בהרהורים שלא קשורים למציאות.

יש את הוויכוח לגבי הסיוע האמריקני. את חברה בוועדת החוץ והביטחון, את מכירה היטב את הנושאים הכלכליים. איפה את עומדת בוויכוח הזה? מה נכון ומה לא נכון?

אני גם חברה בוועדת תקציב הביטחון, שהיא ועדה משותפת לוועדת החוץ והביטחון ולוועדת הכספים. זה לא עניין של עמדה, וזה לא עניין של דעה, וזאת לא סוגיה פוליטית, זאת עובדה. ארצות הברית התכוונה להעניק לנו סיוע ביטחוני הרבה הרבה יותר גבוה מזה שבסופו של דבר אנחנו מקבלים לעשור הקרוב, בתנאים הרבה יותר טובים, הרגישות האמריקנית לרגישות שלנו להסכם עם איראן הייתה מעל ומעבר, בשלבים רבים מאוד היה ברור שאנחנו נפוצה כדי לשמור על ביטחוננו ולהיערך מפני איומים חדשים, שאנחנו נפוצה, ונפוצה בגדול. ראש הממשלה עצמו הנחה את ראשי מערכת הביטחון, הוא דיבר איתם על סיוע בשיעור של שישה-שבעה מיליארד דולר בשנה, כשבסוף אנחנו מקבלים 3.8, ואמר להם 'תתפרעו'. זה כל כך ידוע וכל כך ברור לכל מי שקצת מצוי בפרטים, שמדובר במפח נפש מאוד גדול למערכת הביטחון ולכולנו, כי גם התעשיות הצבאיות הולכות להיפגע קשות וזה כרוך בגלי פיטורין.

את יודעת בוודאות מאנשי מערכת הביטחון שזה הסכם רע? הם אומרים לך את זה?

בוודאות גמורה. לא מתוך דיוני הוועדה עצמה שהם חסויים, אלא כיוון שאני גם אמורה להצביע בתקציב הזה, ואני יושבת בישיבות שדנים בו, יש עליי חובה להבין מה קורה בכל שלב ושלב. אני אומרת את זה בידיעה גמורה, לא בהשערה ולא בפרשנות פוליטית. וכל מי שאומר אחרת או שלא בקיא בפרטים, או שבקיא בפרטים - ולצערי שמעתי כמה וכמה מרואיינים שיודעים בדיוק מה המציאות אבל הם משרתים את מכונת התעמולה של ראש הממשלה.

אז למה כולם מתאמצים להוכיח שזה כל כך טוב ההסכם הזה שצריך לחגוג?

לא כולם, יש כאלה ששותקים ולא משתפים פעולה. למרות שאני מניחה שראש הממשלה היה מצפה מהם להצטרף למסע היחצ"נות שמספר ומהלל מה גדול ההישג. זה לא הישג, זה כישלון.

בואי נדבר קצת פוליטיקה גברתי, נתתם להרצוג עוד שנה. את מרגישה שמשהו זז מאז אותה החלטה היסטורית וחשובה כל כך לתת לו עוד שנה?

זה שתי פאזות שונות. מצד אחד יש לנו סיעה מצוינת, עם ח"כים שחלקם ממש מחוננים שעושים עבודה נפלאה לציבור; מצד שני המפלגה כמפלגה נמצאת במצב לא טוב בלשון המעטה. והתוצאות של הפלירטוט החוזר והנשנה וההתנפצות שוב ושוב על דלתו של נתניהו פשוט הופכים כל הישג שנשיג לחסר רלוונטיות לציבור, כשהציבור מבין שאנחנו לא אופוזיציה ולא אלטרנטיבה שלטונית באמת, כי אופוזיציה ואלטרנטיבה מתנהגים כמו אופוזיציה ואלטרנטיבה ולא משחרים לפתחו של ראש הממשלה שוב ושוב. אי אפשר להמשיך בכפל הלשון הזה כל הזמן - מצד אחד לבקר אותו ולהיות אופוזיציה, ומצד שני להחזיק לו את היד ולגרום לממשלתו לשרוד. בסופו של דבר ההיגיון הבריא של הציבור לא נותן לו להסתכל עלינו כאופציה, וזה מאוד עצוב ומאוד חבל, ואני מאוד מקווה ומייחלת שזה כבר מאחורינו.

טוב, בואי בכל מקרה נדבר על העתיד שלך. את מתלבטת, אני מעריך, בין ההתמודדות על ראשות מפלגת העבודה, אולי על ההסתדרות, ואולי על לתמוך במועמד אחר. חל איזשהו שינוי?

כל האופציות פתוחות כרגע, אני לא הגעתי להחלטות פוליטיות, גם יש לי זמן, פוליטיקה זה דבר שמאוד משתנה. אני בוודאי אבחר במקום שבו אני יכולה כמו תמיד לממש את השקפת עולמי במקסימום, להיות נאמנה לערכים שלי. יש סיכוי גבוה שאתמודד לראשות מפלגת העבודה, אני אעשה את זה רק אם וכאשר אדע מה הצעדים האסטרטגיים שאני עושה ביום שאחרי. ויש גם סיכוי מסוים, אם כי נמוך יותר, שאתמודד לראשות ההסתדרות, ויש גם עוד אופציות אחרות. בסוף אני אדם מאוד אידיאולוגי ואבחר בסיטואציה שאני אחשוב שבה אני יכולה לבוא לידי ביטוי.

ופה אני רוצה להתעכב רגע, כי כשאני אומר "אולי לתמוך במועמד אחר", אני תוהה אם לספור גם את אהוד ברק בשמות הפוטנציאלים, האופציונלים.

תראה, מפלגת העבודה היא מפלגה דמוקרטית, כולם רשאים לבוא ולהתמודד בראשות, אני בטח לא אגיד עכשיו במי אתמוך ובמי אני לא אתמוך, כי אני בעצמי עוד לא החלטתי אם אני מתמודדת או לא. אני לא שייכת לאלה שבזים ורומסים את ברק, יש לו יתרונות לא מעטים. אני חושבת שמבחינה אלקטוראלית מצבו לא טוב, וזה בלשון המעטה, ויחד עם זה, בהחלט רצוי וראוי שאנשים כמוהו, ברמה שלו, בדרג לו, יבואו ויתמודדו על ההנהגה. זה יוסיף לכולנו.

מעניין מאוד מה שאת אומרת. מה את אומרת על ההתנהלות שלו? על האופוזיציה הנחושה שהוא מפגין מול ראש הממשלה בנימין נתניהו?

זכותו, אנשים לא מפסיקים להיות מעורבים ברגע שהם מסיימים תפקיד פורמלי. זה טיפה מעורר תהייה כי בסופו של דבר הוא היה בעל ברית מאוד עוצמתי של נתניהו, וישב איתו בממשלה, וגם פילג את מפלגת העבודה בשביל שנתניהו ישרוד. אבל אתה יודע, אם נתחיל לעשות את החשבונות האלו לכל אדם פוליטי שמסתובב בשטח, אנחנו נישאר עם מעט מאוד אנשים, ובוודאי שזכותו המלאה לומר את הדברים. אני גם חושבת שהוא צודק, עניינית אני פשוט מסכימה איתו.

איזו רכות, נעימות מפתיעה אני חייב להגיד. טוב, הסקרים מראים שלפיד שותה לכם את המנדטים, זאת עובדה. את רואה בו אלטרנטיבה ממשית לראשות הממשלה? באמת? הוא יכול להיות לדעתך?

אני רואה במפלגת העבודה אלטרנטיבה שלטונית אמיתית לשלטון נתניהו ולא מפלגה אחרת. גם במצבה הנוכחי. אני חושבת שמעשית, ערכית, מהותית, כשמסתכלים אחורה בהווה וקדימה - אני חושבת שאנחנו האלטרנטיבה השלטונית האמיתית, האמתית, הערכית, המוצקה, לא חולפת על פי משב הרוח. אני מודעת לחלוטין לכך שמצבו יותר טוב עכשיו מבחינה פוליטית, מבחינה רבה הוא מקבל את התוצאה של כישלון נתניהו, את הרווח שהאופוזיציה אמורה להרוויח, הוא קולט אליו בגלל הדברים שאמרתי קודם.

לפיד יכול להיות שותף של מפלגת העבודה כשהוא ראש ממשלה?

אחרי מערכת בחירות קואליציות הן חלק מהמשטר הפרלמנטרי של מדינת ישראל. אני בטח לא פוסלת כמעט אף מפלגה, אני מניחה שבהרכב קואליציוני כזה או אחר יש אפשרות כזאת. אני לא נותנת לך כותרת מדהימה.