יחימוביץ': "במקום להצטער על השוואת משפחת עזריה למשפחות נופלים קיבלנו הודעה מתפתלת"

26 בספטמבר, 2016
האזינו:

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שוחחה עם ניב רסקין ועמית סגל בגלצ על ראיונותיו של ראש הממשלה נתניהו לתקשורת הישראלית.

 

 

לגבי האמירה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לגבי אלאור עזריה, איך את מפרשת אותה?

אני מפרשת אותה כאמירה שחוצה גבולות באופן מאוד מאוד דרמטי. מדובר גם בפגיעה במשפחות השכולות, גם בפגיעה בזכרם ובהנצחתם של חללי מערכות ישראל שנפלו בקרב על הגנת המדינה, והשוואה של מצב הוריהם ושל הצורך של ראש הממשלה לנחם אותם לאדם שמפר את הוראות הפתיחה באש, מוודא הריגה מחבל מנוטרל בשטח שעמוס במפקדים בכירים ממנו וכוחות הצלה, עושה דבר שבגינו יושב עכשיו על ספסל הנאשמים, ולהתייחס להוריו שבאופן אותנתטי הם במצוקה –  כאל הורים של אלו שנפלו בקרב, זה במידה רבה גם סוג פגיעה באתוס המאוד צה"לי.

נתניהו מוציא עכשיו הודעה שאומרת "אני מצטער אם דבריי הובנו שלא כהלכה, בשום אופן לא ביקשתי להשוות את סבלם של המשפחות השכולות למצב של הורים אחרים שנמצאים במצוקה".

אני רואה בזה הודעת התנצלות, הרי ברור שהדברים לא הוצאו מהקשרם, הם נאמרו בשליפה בלי שהייתה אפשרות לסנן את המסר, אבל הם נאמרו והשאירו חותם מאוד קשה. במקום להצטער על הדברים קיבלנו הודעה מתפתלת. דווקא לזכותו של ראש הממשלה בואו נגיד שכמה עשרות שנים אחורה, כלוחם בעצמו, אני משוכנעת שבנימין נתניהו הצעיר לא היה עושה את מה שאלאור עזריה עשה, כמו עוד רבים וטובים מלוחמי צה"ל לדורותיהם. העובדה שהיום אדם שהיה לוחם בעברו, ואני בטוחה שהקודים שלו היו מאוד ברורים בעניין הזה, השינוי שהוא עבר והנכונות שלו להתגמש אידיאולוגית וערכית נוכח הטרנדים הרווחים – היא מעוררת דאגה מאוד קשה. כי מה שנדרש ממנהיג זה לא להוציא את האצבע ולבדוק לאן נושבת הרוח ומה יספק קבוצה קיצונית כזאת או אחרת, אלא לפעמים לומר את הדבר הראוי והנכון ולהתוות גבולות מוסריים, בלי קשר ליחסי החוץ שלנו. לומר "זה אסור" , "זה מותר", "זה מוסרי" ו"זה לא מוסרי". ואת החידוד הזה ראש הממשלה נתניהו איבד מזמן מזמן ולכן האמירה הזאת על הוריו של אלאור עזריה היא כל כך חמורה ומאפיינת סוג של זליגה מוסרית.

המס על דירה שלישית. שמעת את האמירה של ראש הממשלה בעניין הזה, שיתכן והוא צריך לבדוק את העניין הזה, והוא מנוע מלעסוק בכך.

זאת אחת האמירות האבסורדיות והמופרכות ביותר שנאמרו אי פעם, ואני מודה שהיא מתקרבת במופרכותה להימנעות של שר האוצר משה כחלון מלעסוק במתווה הגז, אבל היא לוקחת את זה עוד צעד אחד אבסורדי ומגוחך קדימה. כי על פי המשקל הזה, ראש הממשלה בכלל מנוע מלהצביע על ענייני מסים כי הוא משלם מס הכנסה, והוא מנוע מלהצביע על ענייני תחבורה כי הוא משתמש בכבישי ישראל, והוא מנוע מלהתעסק בענייני בריאות כי הוא צורך בריאות מן הסתם וכן הלאה וכן הלאה ובאופן כללי הוא מנוע מלהנהיג את המדינה כי הוא חי במדינת ישראל. זה דבר אבסורדי ואני שמחה ששרת המשפטים פרסמה את ההבהרה הזאת, ואני חושבת שעל אחת כמה וכמה, דווקא מי שיש לו שלוש דירות ומעלה ויצביע בעד המהלך הזה - כי אז הוא באמת חף מכל אינטרסים ומראה את ניקיון כפיו ואת טוהר מידותיו.

רוצה לומר מילה על טקס פרסי אופיר?

יש כאן שתי סוגיות שונות. סוגיה אחת היא סוגיה עקרונית של חלוקת משאבים הוגנת, של ייצוג נאות באוכלוסייה לכל הזרמים והקבוצות שכמובן בבסיס השקפת עולמי. בין זה לבין התקוטטות פנימית וקבועה אין קשר. כיוון שכל אירוע עם אנשי תרבות מסתיים עם פיצוץ כלשהו אני חושבת שהאחריות מוטלת על השרה.

אם היו שואלים אותך, ולא שאלו אותך, בעניין קביעת הליינאפ ואומרים לך שזה השיר שיוקראו מילותיו במהלך הטקס, מה היית אומרת?

אני אומרת לך שלו אני הייתי מגיעה כשרה לאירוע שבו היה מושמע טקסט שמאוד מאוד צורם לי, לא הייתי קמה ויוצאת וגם לא הייתי הופכת את הטקסט הזה לטקסט מכונן שבו אני מנפנפת ואומרת שהם מרתיחים אותי ומעצבנים אותי וכן הלאה. גם ההתעסקות של רגב בטקסטים של דרוויש היא התעסקות מוגזמת ומופרזת ויש כאן ניסיון לייצר סמלים כדי להתחדד עליהם ולחדד את הפרובוקציות והשקפת עולמה. שר באופן כללי צריך לקחת אחריות ולייצג את האנשים שבטח חוסים תחת כנפי משרדו, ברגע שנותנים גיבוי לאנשים האלו נותנים גיבוי גם לציבור שהאנשים האלה פועלים למענם.